Контакт

Спорт

Флик очекува вжештена атмосфера во Скопје: Македонија знае како да игра фудбал!

Објавено пред

Иако со „една нога“ фудбалската селекција на Германија е веќе во Катар на Мундијалот кој треба да се одржи идната година, сепак „панцирите“ утре во Скопје доаѓаат за да се одмаздат за поразот кој го доживеаја во Дуизбург од Македонија со 2-1.

Доколку избраниците на селекторот Ханси Флик утре на арената „Тодор Проески“ ја оправдаат фаворитската улога, на две кола пред крајот од групата Ј ќе го заверат пласманот на Мундијалот.

Македонските фудбалери ќе ја имаат поддршката од околу 17.000 фанови на нашиот најголем стадион, а германскиот селектор очекува вжештена атмосфера.

„Атмосферата во Скопје ќе биде вжештена. Македонската репрезентација ќе биде целосно мотивирана. Тие сакаат да ги задржат шансите за пласман на СП и со победата која ја имаа на наш терен, сега имаат поголема самодоверба. Македонија знае како да игра фудбал, имаат искусни играчи во составот, затоа мораме да ги покажеме нашите сопствени квалитети и мислам дека тоа ќе биде одлучувачко. Не гледам назад во минатото, ние сакаме само да ја имаме нашата филозофија на теренот, да бидеме обединети, да останеме активни. Сакаме да победиме и што е можно побрзо да го обезбедиме пласманот на Светското првенство“ рече Флик, пренесе „Ројтерс“.

Мечот од осмото коло меѓу Македонија и Германија започнува утре во 20.45 минути.

Спорт

Салах сака да остане во Ливерпул до крај!

Објавено пред

Мохамед Салах вели дека сака да остане во Ливерпул до крајот на неговата кариера, но посочува дека конечната одлука за тоа уште колку ќе игра за „црвените“ не е негова.

29-годишниот Египќанец, кој се наоѓа во фантастична форма на стартот на 2021/22, има договор со клубот од „Енфилд“ до летото 2023 и Ливерпул подолго се обидуваат да ги завршат преговорите за нов долгорочен договор. Шпекулациите во англиските медиуми велеа дека најголема пречка е барањето на огромна плата на Салах, но тој пред дербито со Манчестер јунајтед не сакаше да зборува за парите.

„Тоа не зависи од мене, но ако ме прашувате јас би сакал да останам до крајот на фудбалската кариера. Не можам да кажам многу за тоа, бидејќи не е во мои раце. Работите зависат од тоа што сака клубот, а не од мене. Во моментов не би можел да се замислам да играм против Ливерпул. Тешко е и тоа би бил лош момент. Ќе видиме што ќе се случи во иднина“, вели Салах за „Скај спортс“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Модриќ: Подобро да не знаете каква музика имам на телефонот

Објавено пред

Пред „Ел класико“, Реал Мадрид објави интересно видео на своите социјални мрежи на кои Лука Модриќ, Давид Алаба и Лукас Васкез ги откриваат своите „ритуали“ и тајни за подготовка пред излегување на терен, а најинтересен беше одговорот на капитенот на хрватската репрезентација.

„Прво што правам пред излегување на терен е чекор со левата нога, а пред загревањето секогаш го тргам прстенот и ланчето. Исто така ги бакнувам штитниците на кои има фотографија на моето семејство. Тоа е во основа тоа. Кога гостуваме, сакам да го имам Ајпадот со мене и да гледам серии и да слушам музика на телефон. Каква музика? Подобро да не знаете“, вели Модриќ.

Дали со ова Модриќ сака да сокрие пред шпанската јавност за „зависноста“ од балканската фолк-музика?

Инаку за хрватската фудбалска легенда дербито со Барселона ќе биде неверојатен 400. меч во белиот дрес на „кралевите“ од Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови хаотични сцени во Франција – навивачите на Сент-Етјен ја запалија мрежата!

Објавено пред

Францускиот фудбал повторно ни носи беснеење на навивачите и проблеми на трибините откако лутите навивачи на Сент-Етјен го искажаа своето незадоволство од катастрофалниот почеток на сезоната со фрлање факли на теренот пред почетокот на мечот со Анжер палејќи ја мрежата на голот и предизвикувајќи мечот да биде прекинат пред да почне.

Сент-Етјен, клубот што има освоено рекордни 11 француски титули (ПСЖ е втор со 9 круни), има катастрофален почеток на сезоната со четири ремија и шест порази во првите 10 кола и се наоѓа на последното место на табелата. Навивачите подолго време бараат отказ за тренерот на клубот, Клод Пуел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија6 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет6 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет9 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија10 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија11 час

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ13 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет15 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион1 ден

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија1 ден

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ1 ден

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија1 ден

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија1 ден

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет2 дена

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие