Контакт

Спорт

Француската Лига 1 се крати на 18 клуба, следна Серија А?

Објавено пред

Француската Лига 1 е првата од топ 5 лигите во Европа која потврди дека ја намалува својата елитна дивизија од 20 на 18 клубови, со слични планови во италијанската Серија А во обид да се намали бројот на натпревари кој еден клуб ги игра.

dobivaj vesti na viber

Проширените европски натпреварувања, со најавите за уште повеќе мечеви во лигите на УЕФА, како и желбата за посилна конкуренција во помала лига ги предизвика ЛФП да потврдат дека во сезоната 2022/23 ќе испаднат четири клуба, а само два ќе влезат од Лига 1.

Клубовите од италијанската Серија А подолго време преговараат со можност за кратење на лигата од 20 на 18 клуба, и во моментов се подготвува детална финансиска анализа на ваквиот потег. Италијанската прва лига најдолго време беше една од тие кои инсистираа на мал број на клубови, со 16 или 18 клуба, пред проширувањето на 20 клуба во 2004/05, кога на ваков начин се избегна тужба од Катанија за нивното испаѓање, заедно со легалните проблеми од финансиските проблеми на Наполи и Козенца.

Премиерлигата нема намера да се откаже од своите 20 клубови, како и шпанската Ла лига, додека во Германија остануваат на проверениот систем на 18 клуба.

Спорт

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации за пласман на ЕВРО 2024.

dobivaj vesti na viber

Првото полувреме не беше на потребното ниво, но во вториот дел Македонија сепак успеа да го скрши отпорот на гостите.

Елиф Елмас во 66.минута донесе водство откако упати силен удар од 15 метри, по асистенцијата на Бојан Миовски со глава.

Дарко Чурлинов шест минути имаше успешен соло пробив по десната страна, упати удар со левата нога во поблискиот агол и зголеми на 2:0.

Јаник Јанкам во 86.минута постигна погодок за 2:1, но тоа беше и конечен резултат.

Енис Барди во 90.минута ја погоди гредата од слободен удар, а во судиското продолжение селекторот Благоја Милевски доби црвен картон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Отказ за Нагелсман, Баерн го носи Тухел за нов тренер

Објавено пред

Германскиот гигант Баерн Минхен одлучи да му даде отказ на тренерот Јулијан Нагелсман. Откако го загуби првото место на табелата во Бундеслигата, раководството на Баерн реши да се раздели со Нагелсман. Можеби малку изненадувачка одлука, но германските медиуми веднаш најавуваат и кој ќе го замени.

dobivaj vesti na viber

Томас Тухел, поранешниот тренер на Борусија Дортмунд, кој ја освои Лигата на шампионите со Челси, треба да биде нов тренер на Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пике: Фудбалот воопшто не ми недостига

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на репрезентацијата на Шпанија и играч на Барселона, Жерар Пике, зборуваше за својот живот по завршувањето на кариерата. Шпанецот беше искрен и сподели дека фудбалот во моментов не му недостига.

dobivaj vesti na viber

„Не ми недостига фудбалот. Тоа е многу чудно чувство. Како да поминав цел еден живот и сега живеам сосема поинаку“, изјави Пике.

36-годишниот Шпанец ја заврши кариерата на 1 јануари 2023 година.

Дефанзивецот одигра 616 натпревари за Каталонците, на кои постигна 53 гола и забележа 15 асистенции.

Неодамна тој се раздели со сопругата Шакира и започна нова љубовна врска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да и дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион3 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ6 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија9 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија9 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија10 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија11 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија11 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија12 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија14 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија14 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија14 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа14 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет15 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет15 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 ден

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија1 ден

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 ден

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...