Контакт

Спорт

„Франс фудбал“ ги избра 11-те од соништата

Објавено пред

Иако „Франс фудбал“ оваа година го откажа доделувањето на „Златната топка“, славниот француски фудбалски магазин во избор на жирито ги прогласи своите најдобри 11 во историјата.

Секој ваков избор секогаш е предмет на бесконечни дискусии за тоа кој недостига во составот или неправедно е изоставен или кој е вишок, но оваа единаесетка според нас е апсолутно совршена.

НАЈДОБРИТЕ 11 НА „ФРАНС ФУДБАЛ“

Голман: Лав Јашин (Рус)

Одбрана: Кафу (Бра), Паоло Малдини (Ита), Франц Бекенбауер (Гер)

Среден ред: Лотар Матеус (Гер), Чави (Шпа), Пеле (Бра), Диего Марадона (Арг)

Напад: Лионел Меси (Арг), Кристијано Роналдо (Пор), Роналдо (Бра)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Египет 2021: Полска го здроби Уругвај, „гаучосите“ ги надмудрија „самураите“

Објавено пред

Јужноамериканската селекција на Уругвај претрпе висок и убедлив пораз од селекцијата на Полска во главната групна фаза на ракометниот Мундијал во Египет. Полјаците славеа со 30-16 и ги задржаа шансите за прогрес во разигрувањата.

И со практично втор состав Полска беше пресилна за Уругвајците, па предводени од расположениот Морито кој осумпати прецизно стрелаше со 4 бода пред следните 2 меча од групата атакуваат на четвртфинале.

Освен Морито кај Полска 5 гола постигна Сицко, а 4 Сувара.

Кај Уругвај најпрецизен беше Кансио со 6 гола.

Иако многумина на овој Мундијал очекуваа изненадувањето да биде Јапонија (посебно по ремито со Хрватска), сепак „самураите“ денеска го положија оружјето пред селекцијата на Аргентина. „Гаучосите“ славеа со 28-24 предводени од феноменалниот Симонет (5 гола) и денеска незадржливиот Пизаро со 10 погодоци.

Аргентина моментно е втора на табелата со 4 бода, бод повеќе од Хрватска на третата позиција, но „коцкастите“ од 18 часот ги чека дуелот со Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Агуеро има корона, пропушта 3 меча на „граѓаните“

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер Сити, Аргентинецот Серхио Кун Агуеро објави дека е позитивен на коронавирусот.
Агуеро ги пропушти последните два натпревари на „граѓаните“ затоа што беше со самоизолација откако претходно бил во контакт со заразен пријател, а сега на Твитер потврди дека и самиот тој е заразен со вирусот.

Во следните 10 дена Сити на распоред има 3 меча, а Агуеро нема да биде дел од нив.

Оваа вест доаѓа во лош момент за Пеп Гвардиола и Манчестер Сити, посебно ако се знае дека од почетокот на сезоната тој одигра само 9 меча затоа што паузираше долго време поради повреда.

И без неговите услуги Сити има одлични резултати изминатиот период, стационирани се избраниците на Гвардиола на втората позиција, веднаш зад лидерот Јунајтед. Сепак, густиот распоред бара освежување во навалната линија на тимот од Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Две години од смртта на Емилијано Сала, семејството се уште бара одговори!

Објавено пред

Се навршија две години од трагичната смрт на аргентинскиот напаѓач, Емилијано Сала, а семејството се уште не знае под какви околности дошло до падот на авионот.

На денешен ден во 2019 година се сруши авионот во кој беше Сала, а со кој од Нант патуваше кон Британија. Телото на 28-годишниот фудбалер беше извлечено од Ламанш, додека остатоци од авионот и телото на пилотот Дејвид Оботсон никогаш не беа пронајдени.

„Трагично е што по две години од смртта на Емилијано се уште не знаеме како загина. Истрагата е единствениот начин како да се открие вистината. Се надеваме дека истрагата ќе почне по судењето на Дејвид Хедерсон и дека нема да мораме да поминуваме уште една година без одговори“ соопштија од семејството на Сала.

Хедерсон беше организатор на летот, а во октомври минатата година ги отфрли обвинувањата дека ја загрозил безбедноста на леталото. Неговото судење ќе продолжи во октомври годинава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија3 часа

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината од „Фајзер“, која...

Македонија5 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија6 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија6 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија7 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија8 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија8 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа9 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет9 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија10 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет21 час

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет23 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија1 ден

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Досие