Контакт

Спорт

„Гардијан“: Погба од Јунајтед би можел да заврши во Сити

Објавено пред

Пол Погба (29) летово ќе стане слободен играч и сигурно ќе го напушти Манчестер Јунајтед. Клубот не покажува интерес за продолжување на соработката, откако Погба ја одби првата и единствена понуда која му ја понудија од Јунајтед. ПСЖ досега најконкретно се поврзуваше со Погба, но островските медиуми, вклучително и „Гардијан“, синоќа пренесоа нова вест.

dobivaj vesti na viber

Манчестер Сити размислува за трансферот на Погба. Јасно Сити нема да платат оштета, а Погба ќе мора да се согласи на помала плата од онаа што ја имаше за Јунајтед.

Погба бил отворен за таква опција, имал желба да работи под водство на Пеп Гвардиола, пишува „Гардијан“, а во исто време, Гвардиола сметал дека Французинот би можел да игра малку подлабоко во средниот ред.

Сити бара засилување на таа позиција бидејќи летово ќе остане без капитенот Фернандињо.

Доколку се случи она што го најавуваат медиумите, тогаш тоа би бил контроверзен трансфер, сличен на оној на Карлос Тевез во 2009 година, кога од Јунајтед се пресели во Сити.

Погба во два наврати беше играч на Јунајтед – дојде како 16-годишник од Франција, но не доби шанса во првиот тим. Откако блескаше четири години во Јувентус, Јунајтед го врати во 2016 година за 105 милиони евра.

Според сите пишувања на островските медиуми во последните недели, во Сити треба да дојде Ерлинг Халанд, уште еден играч чиј менаџер беше неодамна починатиот Мино Раиола. Пол Погба би можел да ги следи неговите стапки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо е „фудбалскиот Цезар“ – Португалецот доби фантастичен мурал во Рим (ФОТО)

Објавено пред

Португалскиот стратег Жозе Мурињо го донесе првиот европски трофеј за Рома, откако италијанскиот тим го совлада Феенорд во финалето на Конференциската лига на УЕФА. По ова, Мурињо стана „вечен“ во „вечниот“ град.

dobivaj vesti na viber

Фановите на Рома му посветија мурал – Мурињо насликан како Цезар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Давид де Хеа ќе остане на „Олд Трафорд“ до 2025 година

Објавено пред

Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа, кој сигурно беше најдобар играч на „црвените ѓаволи“ минатата сезона, е блиску до продолжување на договорот со 20-кратниот шампион на Англија. Актуелниот договор на 31-годишниот Шпанец истекува следното лето, но тој наскоро ќе потпише до 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Новиот договор е јасен показател дека Ерик тен Хаг исто така ќе се потпира на Де Хеа во наредните сезони и нема сомнеж дека искусниот шпански голман ќе продолжи да биде број 1 на „Олд Трафорд“.

Доколку де Хеа остане во Манчестер Јунајтед до 2025 година, тоа значи дека неговата кариера во клубот ќе трае 14 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петраков пред мечот со Шкотска: После ракети и бомби – од фудбал не се плашиме

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Украина на 1 јуни ќе го почне плеј-офот за пласман на Светското првенство во Катар. На „Хемпден парк“ противник ќе биде Шкотска, а победникот потоа ќе игра против Велс во последниот мундијалски бараж.

dobivaj vesti na viber

Селекторот на Украина, Oлександр Петраков, вели дека неговиот тим не се плаши од ништо после војната што ја отвори Русија во нивната земја.

„На ‘Хемпден парк’ ќе има неверојатна атмосфера. Но, од што би се плашеле ние после ракети и бомби. Не се плашиме и од Шкотска, тоа е само фудбал“, изјави Петраков.

Тој не ја одмина и воената состојба во Украина.

„Изразнав и живеев во Советскиот Сојуз и сега не можам да верувам кои ни беа браќа, со кого спиевме, јадевме. Сега сакаат да не убијат“, додаде Петраков.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е на барање на премиерот Кирил Петков....

Регион31 минута

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет49 минути

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 час

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија2 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет3 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет4 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет16 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија17 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт18 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија20 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија21 час

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија22 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ23 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија2 дена

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...