Контакт

Спорт

Ѓоковиќ по „војната“ со фановите повторно во финалето на Вимблдон (видео)

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани својата титула од Вимблдон, откако успеа да го совлада упорниот Шпанец Роберто Баутиста Агут со 6:2/4:6/6:3/6:2 во меч одбележан со неговата лутина откако навивачите на „Централниот терен“ очигледно се ставија на страната на Шпанецот.

Ѓоковиќ рутински го освои првиот сет од мечот со 6:2, но во вториот Баутиста Агут покажа дека не е случајно во полуфиналето на Вимблдон, успевајќи да направи клучен брејк и да го земе сетот, по што Србинот саркастично реагираше на поддршката која ја доби неговиот противник.

Ова како уште повеќе да го мотивираше светскиот број 1, кој ги освои следните два сета релативно лесно и стигна до своето шесто финале на Вимблдон, каде што ќе ја брка петтата титула на турнирот и вкупно 14. гренд слем титула.

Сега и тој може опуштено да го следи мега-полуфиналето помеѓу Роџер Федерер и Рафаел Надал за да го дознае својот противник за финалето.

Спорт

Алба ќе отсуствува најмалку две недели

Објавено пред

Барселона синоќа во Дортмунд избегна пораз од Борусија на отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите. Добра вест за Барселона е што Лионел Меси ги одигра првите минути во новата сезона, а лоша е повредата на Жорди Алба.

Левиот бек на Барселона одигра 40 минути на „Вестфален“, а потоа поради повреда, му го отстапи своето место на Серхио Роберто.

Алба го повредил бутниот мускул на левата нога. Од клубот нема информација колку време ќе отсуствува левиот бек, а медиумите пишуваат дека тој најмалку две недели ќе биде надвор од тимот.

Барселона во летниот преоден рок го донесе Жуниор Фирпо од Бетис како алтернатива за Алба. Проблем за тренерот Ернесто Валверде е што и тој беше повреден поради што и не беше во комбинација за натпреварот во Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо: Најдобар сум, заслужив да имам повеќе „Златни топки“ од Меси

Објавено пред

Кристијано Роналдо тврди дека требало да добие уште некоја „Златна топка“. Во интервјуто што го направил новинарот Пирс Морган, Португалецот, рекол дека заслужил да има повеќе „Златни топки“ од неговиот опонент Лионел Меси.

„Меси влезе во историјата на фудбалот, меѓутоа мислам дека јас требаше да имам шест, седум или осум „Златни топки“, дека треба да имам повеќе такви награди од него“, рекол Португалецот во интервјуто за телевизијата „ИТВ“ и продолжил.

„Мислам дека тоа сум го заслужил. Сигурен сум дека и јас, со она што го имам направено и што уште го правам, сум испишал историја во фудбалот. Јас сум во групата на најуспешните во историјата на овој спорт“.

Без трошка скромност, Португалецот продолжува во својот его-стил.

„Сметам дека сум број 1 во историјата, доколку за некого најдобар е некој друг, а јас сум на второто место, тоа секако не ми прави проблем. Знам дека сум веќе во историјата како еден од најдобрите“.

Роналдо кариерата ја за почнал во Спортинг Лисабон, а играл во Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус.

Роналдо: Сексот со Георгина е подбар од било кој постигнат гол

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави знае кој ќе ги наследи Меси и Роналдо

Објавено пред

Легендарниот играч на Барселона, Чави, го знаел името на фудбалерот што треба да ги наследи Лионел Меси и Кристијано Роналдо на светскиот трон.

Чави е уверен дека кога ќе се повлечат двајцата најдобри в последната деценија дека на нивното место ќе дојде играчот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг.

„Меси и Роналдо со години доминираат. Тешко е и да се сетите како било пред нив. Двајцата се се уште активни фудбалери, но ќе дојде денот кога некој друг ќе „влезе во нивните кондури“, рекол Чави и дополнил.

„Кога ќе ги погледнете играчите што би можеле да бидат крунисани секогаш ќе помислите на Нејмар, Мбапе, Салах. Сепак, во моментов Стерлинг е пред нив. Секогаш бил добар играч, а кај Пеп Гвардиола може да стане најдобар во светото. Сеуште е млад, видливи се резултатите од неговата соработка со Гвардиола, иако има него работи што треба да ги исправи. Тој може да биде најдобриот во светот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да ја потпише екстрадицијата за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и...

Македонија3 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија4 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ4 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет6 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет7 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет7 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет18 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт20 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион21 час

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија22 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија23 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија1 ден

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија1 ден

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Досие