Контакт

Спорт

Ѓоковиќ победува на сите фронтови

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со партнерката Нина Стојановиќ обезбеди пласман во четвртф-финалето на Олимписките игри, во мешани двојки.

Ѓоковиќ и Стојановиќ славеа со 2:0 (6/3, 6/4) против бразилската комбинација Мрсело Мело и Луиса Стефани.

Најдобриот светски тенисер пред овој меч играше во сингл против Алехандро Давидович-Фокина и успеа да се пласира во четврт-финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пораз на Атлетико кај фенерџијата Алавес

Објавено пред

Актуелните шампиони на Шпанија, Атлетико Мадрид, го доживеаја првиот пораз во сезоната. „Јорганџиите“, загубија на гостувањето кај последнопласираниот тим во лигата, Алавес. Екипата која доѓивеа порази во првите пет рунди, стигна до првиот троиумф во сезоната.

Атлетико продолжи со лошите изданија на теренот од почетокот на сезоната и покрај тоа што резултатите не го покажуваат тоа. Во минатото коло, со пресврт, изборија победа кај Хетафе, но против Алвес немаа никакви шанси.

И покрај поседот од 70 отсто, играчите на Диего Симеоне, упатија само два удари кон голот на Пачеко.

Натпреварот го реши капитенот на Алавес, Лагвардија во четвртата минута. По корнерот на Дуарет, Лагвардија ја искористи лошата поставеност на Савиќ и Фелипе и од пет метри го матираше Облак.

Денешниот триумф е прв за Алавес притив Атлетико по пауза од 18 години.Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно промаши пенал, Астон Вила победи на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Астон Вила приреди сензација со победата над Манчестер јунајтед, на „Олд Трафорд“, во шестото коло, во Премиер лигата.

Кори Хаус го шокираше црвениот дел на Манчестер со голот во 88.минута. Јунајтед можеа да го избегнат поразот, меѓутоа Фруно Фернандеш во 83.минута не реализираше пенал.

Јунајтед го контролираа поседот, имаа 20 удари повеќе од противникот, но тоа не им беше доволно да го избегнат поразот.

Манчестер јунајтед го доживеа првиот пораз во сезоната, додека Астон Вила дојде до третиот триумф. Јунајтед заедно со Челси, Сити и Ливерпул имаат по 13 бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити го освои „Стенфорд Бриџ“

Објавено пред

Манчестер сити го победи Челси на „Стенфорд Бриџ“, со 1:0, во дербито на шестото коло, во Премиер лигата. Сити со оваа победа ја прекина серијата од три порази против Челси.

Тренерот на Челси, Томас Тухел, им ја препушти топката на противниците, реши неговите играчи шансата да ја бараат преку контра-нападите. Таквата определба го однесе Челси до првиот пораз во сезоната.

Првото полувреме, Сити, го поминаа на половината на противникот, но без конкретна закана по голот на Менди.

Вториот дел започна со ударот на Грилиш во 49.минута, а четири мунити подоцна Жесус, со помош на Жоргињо го постигна единствениот гол на натпреварот.Во 61.минута, Тијаго Силва, од гол линијата спречи Сити да ја зголеми предноста. Во 83.минута, Менди, во ситуација еден на еден го спречи Грилиш да постигне гол.

Сити со оваа победа се израмни со Челси на табелата, двата тима имаат по 13 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Регион7 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа7 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија8 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија8 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Досие