Контакт

Спорт

Головите на Зијеш и Ихеначо постигнати во иста минута и иста секунда

Објавено пред

Челси и Лестер, на 15.мај ќе се борат за трофејот во ФА купот. На двата тима им беше потребен по еден гол за да ги победат своите противници, Манчестер сити и Саутемптон, во полу-финалето.

Челси, во саботата, го победија Манчестер сити, со голот на Хаким Зијеш, а вчера Лестер славеа над Саутемптон, со голот на Келечи Ихеначо.

Неверојатно звучи податокот дека, Зијеш и Ихеначо, головите ги постигнаа не само во истата минута, туку и во истата секунда.

На семафорот на „Вембли“, кога овие двајца ги постигнаа головите стоеше времето 54:43.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси му се одмазди на Лестер и покрај двата поништени гола на Тимо Вернер!

Објавено пред

„Несреќниот“ Тимо Вернер постигна два гола во првото полувреме, но двата му беа поништени од ВАР (едниот поради офсајд, другиот поради играње со рака), но Челси стигна до супер-важна 2:1 победа над Лестер за да се искачи на третото место во Премиер лигата и да ги намали шансите на Ливерпул да стигнат до Лигата на шампионите. Трите поени на Челси исто така значат дека Манчестер јунајтед го обезбедуваат второто место на табелата.

Мечот дојде по 1:0 победата на Лестер над Челси во финалето на ФА купот, но тимот на Томас Тухел успеа да се одмазди и да направи огромен чекор кон топ 4 пласман пред финалето на Лигата на шампионите, каде што играат со Манчестер сити.

По двата поништени голови на Вернер, Челси, конечно, дојде во водство во 47. минута преку Антонио Ридигер, пред во 66. минута токму Вернер да изнуди пенал, кој Жоржињо сигурно го изведе за да зголемат на 2:0. Меѓутоа, тензијата се крена во 77. минута, кога Келечи Ихеаначо намали на 2:1, за интересен финиш на мечот.

Со овој резултат, Челси имаат 67 поени, Лестер се четврти со 66 поени, додека Ливерпул имаат 63, но и два натпревари до крајот на сезоната за разлика од Челси и Лестер кои имаат уште еден меч. Челси во последното коло гостуваат кај Астон вила, Лестер играат дома со Тотенхем, додека Ливерпул покрај утрешниот меч со Барнли, во последното коло играат дома со Кристал палас. Бидејќи и гол-разликата може да игра улога, Челси имаат 57:33 (+14), Лестер имаат 65:46 (+9), а Ливерпул 63:42 (+19), што значи дека ако Ливерпул победат во последните два меча, ќе ги поминат „лисиците“, кои цела сезона беа во топ 4.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Торино го исфрустрира Лацио и остана во Серија А, Беневенто на Инзаги се враќа во втора лига

Објавено пред

Славните „бикови“, тимот на Торино и следната година ќе бидат дел од италијанската Серија А, откако во презакажаниот меч против Лацио успеаја на „Олимпико“ да извлечат 0:0 реми и така да осигураат опстанок пред последното коло, во исто време праќајќи го Беневенто на Пипо Инзаги по само една сезона назад во втората лига, заедно со Парма и Кротоне.

Ова беше меч од 25. коло кој требаше да се одигра на 2 март, но беше откажан откако на тимот на Торино им беше наредено да одат во изолација поради пандемијата на КОВИД-19. Лацио бараа службена 3:0 победа, но Торино успеа да докаже дека само го следеле протоколот на лигата.

Лацио имаа еден поништен гол на Чиро Имобиле, а во 83. минута капитенот имаше шанса да ја осигура победата од белата точка, но ја погоди само стативата. Ова е неверојатен четврти промашен пенал на Имобиле оваа сезона.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-32523”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Мајорка се врати во Ла лига по поразот на Алмерија

Објавено пред

Мајорка, клубот на македонскиот репрезентативец Александар Трајковски, експресно се врати во Ла лига, откако го потврдија второто место на табелата во втората лига зад уште еден повратник, Еспањол, откако третопласираната Алмерија загуби со 3:2 од Картахена.

Поразот ги остава Алмерија на 67 поени на два меча пред крајот, додека Мајорка, која утре гостува кај Тенерифе има 75 поени и три преостанати мечеви. Мајорка заостанува само три поени зад Еспањол и до крајот на сезоната можат да ја освојат и второлигашката титула.

За третото место кое води во елитата најверојатно ќе се борат во бараж Алмерија, Леганес, Џирона, Спортинг Хихон и Рајо Валјекано.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-37-32502”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија6 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет6 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет9 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија9 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија12 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија13 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ14 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија16 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет16 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија16 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет16 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет17 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет17 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет17 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие