Контакт

Спорт

ГРУПА А: „Аѕурите“ по голем дострел и уште три желби за втора рунда

Објавено пред

ИТАЛИЈА

Италија се враќа на „големата сцена“. По фијаското со неуспехот да се квалификуваат на СП во Русија во 2018 година, кое во татковината беше протолкувано како „национална трагедија“, се почна со промените.

Роберто Манчини го замени Џанпјеро Вентура, и успеа да направи вистински препород со „мешан“ тим – многу искусни фудбалери, но и многу млади таленти. „Аѕурите“ имаат 10 победи во 10 квалификациски мечеви и се јасни фаворити во групата А. За понатаму? Останува да се види.

Голмани: Џ.Донарума (Милан), Мерет (Наполи) Сиригу (Торино)

Одбрана: Ачерби (Лацио), Бастони (Интер), Бонучи (Јувентус), Кјелини (Јувентус), Ди Лоренцо (Наполи), Емерсон (Челси), Флоренци (Рома), Спинацола (Рома), Толои (Аталанта)

Среден ред: Барела (Интер), Кристанте (Рома), Жоргињо (Рома), Локатели (Сасуоло), Пелегрини (Рома), Сенси (Интер), Верати (ПСЖ)

Напаѓачи: Белоти (Торино), Берарди (Сасуоло), Бернардески (Јувентус), Киеза (Јувентус), Имобиле (Лацио), Инсиње (Наполи), Распадори (Сасуоло)

ВЕЛС

Велшките репрезентативци влегуваат на шампионатот со нереално очекување на нивните навивачи да се повтори херојскиот настап од 2016 година, но сега со играчи кои добија многу искуство во последните пет години.

Герет Бејл, секако, ќе биде прва ѕвезда на тимот, но тука се и Даниел Џејмс, Неко ВИлијамс и Итан Ампаду. Еден човек кој нема да биде на шампионатот е нивниот селектор Рајан Гигс поради судењето кое го има, така што тимот ќе го води неговиот заменик Роб Пејџ.

Голмани: Хенеси (Кристал палас), Ворд (Лестер), Дејвис (Стоук)

Defenders: Гунтер (Чарлтон), Дејвис (Тотенхем), Робертс (Свонси), Ампаду (Челси), Мефам (Бурнемаут), Родон (Тотенхем), Н.Вилијамс (Ливерпул), Норингтон-Дејвис (Шефилд јунајтед), Кабанго (Свонси), Локјер (Лутон)

Среден ред: Ремзи (Јувентус), Ален (Стоук), Вилијамс (Кардиф), Вилсон (Ливерпул), Џејмс (Манчестер јунајтед), Брукс (Бурнемаут), Морел (Лутон), Смит (Манчестер сити), Левит (Манчестер јунајтед), Колвил (Кардиф)

Forwards: Бејл (Реал Мадрид), Мур (Кардиф), Робертс (Лидс)

ТУРЦИЈА

Турција пристигнува на ЕУРО со импресивни квалификации – победа и реми со светските шампиони Франција во квалификациите и со цврста одбрана предводена од ѕвездата на Лестер, Чаглар Сојунџу, тие дури осум пати во квалификациите не примија гол и вкупно имаа само 3 примени голови.

Бурак Јилмаз беше фантастичен за Лил оваа сезона, а во тимот му се приклучува и младиот Јусуф Јазичи, кој имаше одлична сезона за францускиот шампион. Едни од репрезентациите на кои мора да се смета.

Голмани: Бајиндир (Фенербахче), Гунок (Башакшехир), Чакир (Трабзон)

Одбрана: Челик (Лил), Сојунџи (Лестер), Ајхан (Сасуоло), Демирал (Јувентус), Мулдур (Сасуоло), Кабак (Ливерпул), Јилмаз (Бешикташ), Мераш (Ле Авр)

Среден ред: Јазиџи (Лил), Токоз (Бешикташ), Кавечи (Фенербахче), Јокушлу (ВБА), Кокчу (Феенорд), Туфан (Фенербахче), Анталијали (Галатасарај), Чалханоглу (Милан)

Напад: Јилмаз (Лил), Ундер (Лестер), Унал (Хетафе), Омур (Трабзон), Актуркоглу (Галатасарај), Дервишоглу (Брентфорд), Караман (Фортуна Диселдорф)

ШВАЈЦАРИЈА

Со Швајцарците, никогаш не сте сигурни каков тим ќе излезе на теренот – тие имаа седум меча без победа, по што имаа шест последователни победи, вклучувајќи 7:0 доминација над Лихтенштајн во последниот меч.

Тимот на Владимир Петковиќ е разигран, долго време е заедно и секако покрај Италијанците се главни фаворити за првото место во групата. Може да загрижува тоа што дел од фудбалерите влегуваат со малку мечеви оваа сезона – Фабијан Шер пропушти голем дел од сезоната, додека Џердан Шаќири честопати беше само резерва во Ливерпул.

Голмани: Зомер (Менхенгладбах), Мвого (ПСВ), Омлин (Монпелје)

Одбрана: Аканџи (Дортмунд), Бенито (Бордо), Чомерт (Базел), Елведи (Менхенгладбах), Лотомба (Ница), Мбамбу (Волфсбург), Омерагиќ (Цирих), Родригез (Торино), Шер (Њукасл), Видмер (Базел)

Среден ред: Фаснахт (Јанг бојс), Едмилсон (Мајнц), Фројлер (Аталанта), Мехмеди (Волфсбург), Шаќири (Ливерпул), Цубер (Франкфурт), Соу (Франкфурт), Рубен Варгас (Аугзбург), Џака (Арсенал), Закарија (Менхенгладбах).

Напаѓачи: Емболо (Менхенгладбах), Гаврановиќ (Динамо Загреб), Сеферовиќ (Бенфика)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1688-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Новата „десетка“ на Сити – Џек Грилиш стана најскапиот британски фудбалер!

Објавено пред

Џек Грилиш стана најскапиот британски фудбалер во историјата, комплетирајќи го историскиот трансфер од Астон вила во Манчестер сити за 100 милиони фунти.

По комплетирањето на медицинскиот тест во Манчестер, Грилиш потпиша шестгодишен договор со Сити, со кој ќе заработува повеќе од 200.000 фунти неделно.

„Пресреќен сум. Да се дојде во клуб како Манчестер сити за мене е огромно лично остварување. Ова беа тешки неколку месеци, бидејќи сум навивач на Астон вила цел мој живот, но кога зборував со Пеп Гвардиола и кога видов какви фудбалери имаат тука, не можев да речам не. Пресреќен сум што сум тука. Трофеите се главната причина зошто дојдов. Тука е и менаџерот, најдобриот на светот и фудбалери од висока класа, сите знаете колку го ценам Кевин де Брујне и сега ќе се оствари сонот да играм покрај него“, изјави Грилиш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фановите на Интер протестираат – Морати прашува: Поважни се парите или тимот?

Објавено пред

Навивачите на Интер ги интензивираат протестите против претседателот Стивен Жанг околу најавената продажба на Ромелу Лукаку на Челси, додека поранешниот претседател Масимо Морати изјави дека крајно разочаран од насоката во која се движи клубот.

И покрај ветувањата дека Ашраф Хакими ќе биде единствениот фудбалер од шампионскиот тим кој ќе биде продаден, се верува дека е блиску до реализација трансферот на Лукаку за 130 милиони евра.

Фановите пред седиштетото на клубот во Милано поставија голем банер и на англиски му порачаа на претседателот: „Жанг, времето истече“. Друг банер додаде: „Тренери и фудбалери, ја имате нашата поддршка, очекуваме единствено и пот од вас. За доброто на Интер“.

Морати, кој го продаде клубот на кинеските газди, предупреди дека продажбата на Лукаку ќе биде добра за финансиската стабилност, но дека ќе мора да се постави прашањето: „Поважни се парите или тимот?“.

„Не ја знам точната ситуација, но секако дека ги привлекува таква голема сума. Не знам дали е доволна да се реши економскиот статус. Ако Лукаку остане, тоа значи силен тим, и ќе видиме што значи повеќе за нив, парите или тимот“, вели Морати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Нејмар е виновен за „раскинот“ на Меси и Барса?

Објавено пред

Само 24 часа пред шокантниот „раскин“ со Барселона, Лео Меси беше на вечера со играчите на Пари Сен-Жермен, предводени од неговиот стар пријател Нејмар, и многу фанови на каталонскиот клуб сметаат дека ова бил клучниот момент да се стави крај на 21-годишниот престој на „Ноу Камп“.

Подолго време од Шпанија доаѓаа вести дека Барселона го прави максимумот да се договори со Меси, дури предложувајќи намалување на платите на повеќе стандардни првотимци за 40 отсто, пред денешниот шокантен пресврт на настаните, во кој Меси се покајал за дозволата да му се намали платата за 50 отсто, но најмногу бил разочаран од квалитетот на сегашниот тим.

Фотографијата која покажува кој можеби го разубедил го покажува Меси во друштво со Нејмар, соиграчите од аргентинската репрезентација Анхел ди Марија и Леандро Паредес и италијанската ѕвезда Марко Верати.

Нејмар, кој постојано го повикуваше Меси да дојде во Париз, ја објави фотографијата на Ибиза со порака „Амигос“ (пријатели). ПСЖ е сигурно еден од ретките клубови на планетата кој може да си ја дозволи огромната плата на Меси, така што ќе биде интересно да се следат настаните.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NJ 10 🇧🇷 (@neymarjr)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Владата почна постапки за обезбедување 20.000 литри гориво за противпожарните возила и летала

Владата донесе одлуки за спроведување постапки за обезбедување 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за потребите на...

Македонија6 часа

Активни повеќе пожари во Македонија, затворени се неколку патишта

Низ Македонија активни се неколку пожари, а на терен се силите на Армијата, противпожарни екипи, а помош дава и месното...

Македонија7 часа

Приведено едно лице за предизвикување пожар во Ресенско

Полицијата уапси едно лице за предизвикување пожар во селото Лева Река, Ресен. Според информациите од полицијата, уапсен е К.С. од с.Лева...

Македонија9 часа

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување...

Македонија11 час

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија11 час

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија13 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија15 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ16 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ16 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа17 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија17 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија18 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија1 ден

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија1 ден

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија1 ден

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија1 ден

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ2 дена

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион2 дена

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Досие