Контакт

Спорт

ГРУПА Б: Последна шанса за „златната генерација“ на „црвените ѓаволи“

Објавено пред

БЕЛГИЈА

Кој би се обложил на Белгија? Многумина, ако се погледне неверојатниот индивидуален талент на белгиските фудбалери, кои се клучни во своите тимови во најсилните европски клубови. Таканаречената „златна генерација“ успеа да стигне до бронза на СП во Русија пред три години, но дали ова е годината за голем успех?

Тимот на Роберто Мартинез долго време функционира совршено, со 40:3 гол-разлика и 10 победи во 10 меча во квалификациите. Неговиот 3-4-3 систем е добро истестиран, а најголема мака му претставува подготвеноста на Кевин де Брујне и Еден Азар.

Голмани: Куртоа (Реал Мадрид), Мињоле (Бриж), Селц (Стразбур)

Одбрана: Алдервајрелд (Тотенхем), Бојата (Херта), Денаер (Лион), Вермален (Кобе), Вертонген (Бенфика).

Среден ред: Кастањ (Лестер), Шадли (Башакшехир), Караско (Атлетико М), Де Брујне (Манчестер сити), Дендокер (Вулверхемптон), Т.Азар (Дортмунд), Муние (Дортмунд), Прет (Лестер), Тилеманс (Лестер), Ванакен (Бриж), Вицел (Дортмунд)

Напад: Батшуаи (Кристал палас), Бентеке (Кристал палас), Доку (Рен), Е.Азар (Реал Мадрид), Лукаку (Интер), Мертенс (Наполи), Тросар (Брајтон)

ДАНСКА

Данците пред шампионатот влегуваат со огромна самодоверба, откако во првите три меча во квалификациите за СП имаа 14:0 скор и победи над Израел, Молдавија и Австрија, но големото натпреварување ќе биде вистински тест.

Каспер Шмајхел има силна одбрана пред него со Андреас Кристенсен, додека во нападот и средниот ред ги имаат Пјер-Емил Хојбјерг и Кристијан Ериксен. Пласман во втората рунда би бил сметан како успех.

Голмани: Шмајхел (Лестер), Лесл (Митјиланд), Ронов (Шалке)

Одбрана: Ј.Ларсен (Удинезе), Кјер (Милан), Кристенсен (Челси), Андерсен (Фулам), Вас (Валенсија), Јоргенсен (Копенхаген), Меле (Аталанта), Вестергард (Саутемптон), Боилесен (Копенхаген)

Среден ред: М.Јенсен (Брентфорд), Норгард (Брентфорд), Хојбјерг (Тотенхем), Дилејни (Дортмунд), Кристијансен (Малме), Ериксен (Интер), Дамсгард (Сампдорија), Сков (Хофенхајм)

Напад: Брејтвајт (Барселона), Корнелиус (Парма), Сков Олсен (Болоња), Поулсен (Лајпциг), Долберг (Ница), Винд (Копенхаген)

РУСИЈА

По одличниот успех и пласманот во четврт-финалето на Светското првенство пред три години, Русија овојпат би била задоволна само со влез во втората рунда. Селекторот Станислав Черчесов се обиде да го обнови тимот, со пензионирањето на Игор Афинеев и Сергеј Игнашевич, но останува впечатокот дека одбраната, со Игор Дивеев и Роман Евегениев е главниот проблем.

Сепак, мечевите на домашен терен и секогаш непредвидливата руска мотивација, значи дека е тешко да се прогнозира пласманот.

Голмани: Дјупин (Рубин), Сафонов (Краснодар), Шунин (Динамо Москва)

Одбрана: Џикија (Спартак Москва), Дивеев (ЦСКА Москва), Жирков (Зенит), Караваев (Зенит), Кудрјашов (Анталија), Семенов (Ахмат), Марио Фернандеш (ЦСКА Москва)

Среден ред: Баринов (Локомотив Москва), Жемалтединов (Локомотив Москва), Мухин (ЦСКА Москва), Головин (Монако), Фомин (Динамо Москва), Зобнин (Спартак Москва), Јонов (Краснодар), Кузјаев (Зенит), Мостовој (Зенит), Оздоев (Зенит), Макаров (Рубин), Миранчук (Аталанта), Черишев (Валенсија)

Напад: Ѕјуба (Зенит), Заболотниј (ЦСКА Москва), Соболев (Спартак Москва)

ФИНСКА

Заедно со македонската репрезентација, единствен дебитант на ЕУРО 2020, Финците првпат играат на големо натпреварување, неверојатен успех ако се смета дека во квалификациите за ЕП во 2016 не успеаја да стигнат ниту една победа.

По година во која имаа 2 ремија и 9 порази, тие го поставија поранешниот учител, 57-годишниот Марку Каневра, и сега се меѓу европската елита. Секој поен, секако, ќе биде историски успех за Финците, исто како и за македонската репрезентација.

Голмани: Храдецки (Леверкузен), Јоронен (Бреша), Јакола (Бристол)

Одбрана: Арајури (Пафос), О’Шонеси (ХЈК), Тоивио (Хакен), Л.Ваисанен (Елфсборг), С.Ваисанен (Киево), Иванов (Варта), Уронен (Генк), Алхо (МТК), Раитала (Минесота Јунајтед), Соири (Есбјерг)

Среден ред: Камара (Ренџерс), Тејлор (Бран), Лод (Минесота Јунајтед), Кауко (Есбјерг), Валакари (Пафос), Шулер (Ѓургарден), Лам (Цволе), Спарв (Лариса), Јенсен (Аугзбург), Лапалаинен (Монтреал)

Напад: Похјанпало (Унион Берлин), Форс (Брентфорд), Пуки (Норич)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1685-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рома и Мурињо му „пукнаа петарда“ на Дебрецин

Објавено пред

На стадионот во Фросиноне, екипата на Рома предводена од Жозе Мурињо одигра пријателски меч против унгарски Дебрецин. Мечот заврши со резултат 5-2 во корист на „волчицата“, а Португалецот во второто полувреме направи дури 10 замени во екипата.

Иако Дебрецин преку Барани во 4. минута дојде во водство, најпрво Мајорал во 28. израмни на 1-1, а 5 минути подоцна Пелегрини погоди за водство.

Во вториот дел Заниоло зголеми на 3-1, а веќе во следниот напад резултатот на мечот беше 3-2. Стрелец за унгарскиот тим беше Уграи.

До крајот на мечот репрезентативецот на БиХ Един Џеко со два погодока во 65. и во 80. минута ги постави конечните 5-2 за Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германска џудистка скокаше од среќа по селфито со Ѓоковиќ

Објавено пред

Младата германска џудистка Џована Скочимаро (23) е само една од спортистите кои сакаа да се фотографираат со првиот светски тениски рекет, Новак Ѓоковиќ во Токио. Желбата и се исполни, а реакцијата доволно говори.

Воодушевена е од можноста да направи селфи со Ноле, па се растрча низ Олимпиското село.

Погледнете ја реакцијата на џудистката која се натпреварува во категорија до 70 килограми, а нејзината борба е по 3 дена:

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: Ние живееме како едно семејство, а заслугата за тоа е на Ангеловски

Објавено пред

Најдобриот македонскиот фудбалски репрезентативец, долгогодишниот капитен Горан Пандев во интервју за емисијата „СпортЛајт“ раскажа за својата фудбалска кариера и македонската репрезентација. Пандев упати низа пофалби на сметка на сега веќе екс-селекторот Игор Ангеловски.

„Кај нас играат многу играчи. Има Албанци, Турци, Македонци, разни националности, но навистина живееме како едно семејство, тоа се гледа и на теренот и надвор од него, затоа што сите меѓусебно се почитуваме и тоа мислам дека е најголема заслуга на Игор Ангеловски“ рече меѓудругото Горан Пандев.

За времето поминато во тимот на Интер, Пандев рече дека српскиот ас, Дејан Станковиќ многу му помогнал. Вели дека е голем човек.

Пандев кој ја заврши репрезентативната кариера според информациите од Џенова уште една сезона ќе го носи дресот на клубот од југот на Италија.

Комплетната емисија со Горан Пандев ќе биде емитувана вечерва со почеток во 22.10 часот на Спорт клуб 1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион16 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија17 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет20 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија21 час

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија21 час

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија21 час

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија1 ден

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија2 дена

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија2 дена

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа2 дена

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија3 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија3 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија3 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт3 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија3 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие