Контакт

Спорт

Гвардиола потпиша нов договор со Манчестер сити

Објавено пред

Пеп Гвардиола го продолжи договрот со Манчестер сити. Актуелниот договор на тренерот со клубот истекува во јуни 2021 година. Поранешниот тренер на Барселона и Баерн Минхен, со „граѓаните“, ќе го продолжи договорот до 30.јуни 2023 година.

Пеп Гвардиола го презеде Манчестер сити во 2016 година. Досега го предводел тимот на 245 натпревари, има скор од 176 победи, 36 порази и 33 нерешени резултати. Освоил две титули во Премиер лигата, исто толку во ФА купот и Суперкупот на Англија, како и три титули во Лига купот.

Англиските медиуми најавата дека Гвардиола ќе остане во Манчестер сити, ја поврзуваат со можниот трансфер на Лионел Меси. Наводно, во јануари, Сити на Барселона ќе и понудат 50.000.000 фунти за еден од најдобрите фудбалер на сите времиња.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барнли, конечно, стигна до првата победа во новата сезона

Објавено пред

Барнли, малиот клуб од северна Англија кој последните неколку сезони беше постојано во топ 10 во англискиот фудбал, го прекина лошиот старт на сезоната со првата победа во деветтото коло во Премиер лигата, обезбеден со минимални 1:0 над Кристал палас.

Тимот на Шон Дајч, дојде во водство уште во осмата минута, кога Крис Вуд ја искористи лошата реакција на одбраната на гостите за да постигне убав гол. Палас беа без својот најдобар стрелец, Вилфрид Заха, кој непосредно пред мечот имаше позитивен тест на КОВИД-19.

Со победата, Барнли скокнува на 17. место на табелата со 5 поени, оставајќи ги само Вест Бромвич Албион и Шефилд јунајтед како тим без победа во ПЛ. Палас остануваат на 10. место со 13 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибра контра ФИФА 21: Кој сака да заработи пари на мене?

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ влезе во напад на американската компанија за производство на видео-игри ЕА Спортс, тврдејќи дека тие го користат без дозвола неговиот лик во нивната игра ФИФА 21.

„Кој им даде дозволна ФИФА ЕА спортс да го користат моето име и моето лице? ФИФПРО? Не сум свесен дека сум член на ФИФПРО и ако сум таму тогаш некој ме ставил без мое знаење преку некои чудни работи. Сигурно не сум дозволил на ФИФА или ФИФПРО да прават пари користејќи ме мене. Некој профитира на моето име овие години. Време е за истрага“, напиша Златан на Твитер.

Поради сличен конфликт на користењето на ликот, Дејвид Бекам повеќе од 20 години беше отсутен од видео-играта, пред да се врати оваа година по богатиот договор кој го има добиено.

Досега и други фудбалери се лути на ЕА Спортс за нивното вклучување во ФИФА 21, но поради други причини – Ромелу Лукаку се жалеше на ниската вредност за брзина која ја има во играта, додека Сами Кедира јавно побара компанијата да ја смени неговата фризура.

Бекам заработува повеќе од ФИФА 21 отколку кога беше фудбалер!

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните ќе пуштат минимален број на навивачи на стадионите

Објавено пред

Ограничен број на навивачи ќе добијат дозвола да се вратат на фудбалските стадиони следниот месец, потврди британскиот премиер Борис Џонсон.

„Локдаунот“, затварањето во Англија завршува следната недела, по што ќе се врати стариот систем на рестрикции во три фази. Таму каде што ќе има намалена бројка на новозаразени од КОВИД-19, односно во првото и второто ниво ќе бидат дозволени по 4.000, односно 2.000 гледачи на стадионите, додека таму каде што заразата е висока уште нема да биде дозволено влегување на навивачи.

Покрај ова, во неделата, Џонсон потврди план за „спас“ на спортот во Велика Британија тежок 300 милиони фунти.

Во Англија се обидуваа постепено да ги вратат навивачите на трибините во мечевите пред стартот на сезоната, но како што се зголемија бројките на заразените, овој план пропадна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет3 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет3 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија4 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија7 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион8 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа9 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија9 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион10 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија10 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа10 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион11 час

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа11 час

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија12 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет13 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет13 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет13 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет1 ден

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија1 ден

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Досие