Контакт

Спорт

„Лев не е виновен за дебаклот, играчите немаат победнички менталитет“

Објавено пред

Германија е сè уште во шок по катастрофалниот пораз на националниот тим во дуелот со Шпанија. „Црвената фурија“ во вторникот ја прегази Германија со 6:0. Поранешниот репрезентативец Мемет Шол смета дека вината за дебаклот е кај фудбалерите, а не кај селекторот Јокаим Лев.

„Јоги Лев мора да анализира што е тоа што веќе неколку години наназад ги тера играчите да работат лошо на тренинзите. Јас тоа го забележав пред три години. Играчите немаат желба за успех. Може да пробаат со 18 системи и ништо нема да постигнат. На новата генерација ѝ недостога победничкиот менатлитет“, рекол Шол.

Според него, работите нема да се сменат дури и Лев да ги врати во репрезентацијата Томас Милер, Џером Боатенг и Матс Хумелс бидејќи новата генерација не е тренирана доволно добро.

„Во минатото на сите им беше драго кога ќе беа со репрезентацијата, сега сите со душа чекаат да помине репрезентативната недела“.

Шол исто така ги критикувал и тренерите во Бундеслигата, за нив рекол дека се лаптоп-тренери“ односно дека знаат да направат добра татктика, но не знаат како да ја држат соблекувалната под контрола и како на играчите да им го наметнат победничкиот менатлитет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нешто било и до болидот! „Замената“ Расел најбрз на двете сесии во Бахреин

Објавено пред

Џорџ Расел, возачот кој не успеа да освои ниту еден поен во сезоната 2020 во Формула 1, имаше најбрзо време на двата тренинзи пред Сакир ГП трката, втората трка во една недела во Бахреин, откако му го зеде болидот на светскиот шампион Луис Хамилтон во Мерцедес, по неговата болест (КОВИД-19).

Во ситуација која е во најмала рака засрамувачка за Мерцедес, 22-годишниот Расел во првиот викенд во моќниот болид на шампионите, успеа двапати да биде побрз од нивниот актуелен возач Валтери Ботас, а сесиите исто така покажаа дека болидот на „Сребрената стрела“ е толку доминантен што речиси не е важно кој ќе биде зад воланот за да има предност пред ривалите од Ред бул и Ферари.

Во првата сесија, Расел постави време од 54.546, за 0.332 побрзо од Ботас, кој беше само четврти зад двајцата возачи на Ред бул, Макс Ферстапен и Алекс Албон. Во втората сесија, Англичанецот пак, имаше малку среќа, бидејќи Ботас беше побрз на патеката, со време од 54.506, но ова време беше избришано бидејќи тој излегол надвор од патеката. Расел со 54.713 беше најбрз во 90-минутната сесија пред Ферстапен и Серхио Перез во Рејсинг поинт, додека валидното време го постави Ботас на 11. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црногорките пропуштија шанса за голема победа над шампионките

Објавено пред

Актуелните европски шампионки, Французинките, се намачија со Црна Гора, но на крајот стигнаа до 24:23 (11:12) победа во нивниот прв меч на Европското првенство во Данска и Норвешка. Хрватките пак, во уште еден тесен меч со 24:22 ги изненадија Унгарките.

Црна Гора имаше фантастично прво полувреме, во кое имаше гол предност (12:11), и го заддржаа водството и во второто полувреме – на 12 минути пред крајот имаа +2 (18:16). Тогаш, Франција направи серија од 4:0, Црногорките добија две исклучувања, а Амандин Лејно блесна на голот за целосен пресврт, од кој потоа немаше враќање.

Кај шампионите дури три ракометарки постигнаа по 3 гола – Флипе, Кујате, Нијакате и Валентини, додека кај Црна Гора, Јованка Радичевиќ и Мајда Мехмедовиќ уфрлија по 5 гола.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Франција – Црна Гора 24:23 (11:12)

Данска – Словенија 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Унгарија – Хрватска 22:24 (12:12)

Холандија – Србија, одложено

Прикажи повеќе...

Спорт

И официјално „Стадио Диего Армандо Марадона“!

Објавено пред

Општината Неапол и официјално потврди дека стадионот „Сан Паоло“ од денеска ќе го носи името на Диего Армандо Марадона, откако веднаш по неговата смрт претседателот на фудбалскиот клуб Наполи, Аурелио де Лаурентис го најави истото.

Марадона почина на 25 ноември од срцев напад, а секогаш ќе биде во срцата на наполитанците, на кои им донесе две италијански титули на крајот на 1980-тите.

„Со денешната резолуција, стадионот ќе го носи името на Диего Армандо Марадона. Предлогот го даде градоначалникот Луиџи де Маџистрис, советникот Алесандре Клементе и беше потпишан од целиот градски совет. Стадионот ‘Сан Паоло’ сега официјално ќе биде познат како ‘Стадио Диего Армандо Марадона’“, се вели во соопштението на општината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија4 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија5 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија5 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија6 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа7 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија8 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија9 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ10 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион10 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ11 час

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион11 час

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија12 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија12 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион13 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет13 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие