Контакт

Спорт

Хајдук со минимална победа ја исфрли Ренова од Лига Европа

Објавено пред

Хрватскиот гигант Хајдук успеа да слави со 1:0 против Ренова и да го исфрли македонскиот претставник во второто квалификациско коло во Лига Европа.

Клучниот момент во мечот дојде уште во четвртата минута, кога по лоша реакција на одбраната на Ренова, Мијо Цакташ успеа да го совлада Велии. По ова хрватскиот клуб не беше убедлив, посебно во второто полувреме, но Ренова не успеа да го казни ова.

Единствен македонски претставник во европските натпреварувања останува Шкендија, која во 17.45 часот му гостува на романскиот клуб Ботошани.

Фото: ХНК ХајдукСпорт

Ограбен домот на Лука Тони: Украдени се работи за кои сум сентиментален

Објавено пред

Поранешниот италијански фудбалер, Лука Тони член на златната генерација од 2006-та и неговото семејство биле жртви на вооружен грабеж во четвртокот вечерта, во нивниот дом. Екс-напаѓачот на Верона, Баерн и Фиорентина за тоа ја информираше јавноста на Инстаграм.

„Затоа што се вртат разни приказни, сакам да потврдам дека во четвртокот вечерта меѓу 19.30 и 21.30 часот тројца крадци кои имале маски на лицата и биле вооружени го ограбиле мојот дом. Најважното е дека моето семејство е добро и никој не е повреден, иако се под стрес поради трауматичното искуство. Тажно е што крадците украле работи кои имаат сентиментална вредност за мене. Полицијата изврши увид, најверојатно по повик од соседите кои виделе нешто, но камерите не забележале ништо чудно. Ве молам да се почитува приватноста на моето семејство“ напиша 43-годишниот Тони.

Италијанецот е само еден во низата фудбалери кои се ограбени изминатиот период. Сличен проблем имаше и играчот на „виолетовите“, Франк Рибери пред неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мијатовиќ: Реал не е воигран, a местото на Зидан не е загрозено

Објавено пред

Поранешниот играч на Реал Мадрид, Предраг Мијатовиќ за радиото „Cadena SER“ даде своја прогноза пред првиот сезонски „Ел Класико“ двобој кој започнува во 16 часот.

Иако двата тима не се во идеална форма, сепак се чини Реал е во полоша ситуација, по поразите од Кадиз, односно Шахтјор на домашен терен.

„По мене Зидан не е во опасност, без оглед на резултатот во дуелот со Барселона. Мислам дека неговата позиција не е во прашање, ситуацијата во Реал е мирна“ вели Мијатовиќ.

Тој како најголем проблем за „Кралевите“ ја оценува неефикасноста и слабата воиграност пред се поради краткиот период од предсезоната.

„Имиџот на Реал во последно време е слаб. Се надевам дека со Рамос во поставата ќе одиграат одличен меч. Барса е во слична ситуација како и Реал од спортски аспект. Можеби се во мала предност, играат дома и го победија Ференцварош во ЛШ. Реал мора да е внимателен со Ансу Фати. Имам чувство дека Меси е под своето ниво. Не е веќе така млад, но има квалитет да го исфрли мечот од рамнотежа“ смета Црногорецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пјаниќ смета дека фудбалерите го избркаа Сари од Јувентус

Објавено пред

Босанскиот фудбалер од средниот ред, Миралем Пјаниќ денеска го очекува првото „Ел Класико“ во кариерата откако летоска по 9 години поминати во Серија А ја засили екипата на Барселона.

Секогаш во суперлативи зборуваше за престојот во Јувентус, но впечатокот му го расипа Маурицио Сари кој на крајот на минатата сезона беше сменет од кормилото на „Старата дама“.

На Пјаниќ не му се допаѓала ниту играта, ниту тренинзите под водство на Италијанецот.

„Она што и ден денес ме разочарува е што Сари немаше доверба во своите луѓе. Неговата лоша проценка на луѓето останува најлошиот аспект. Секој играч во таа соблекувална на Јуве секогаш ќе даде се од себе за екипата, за клубот. Ако тренерот се сомнева во нашата посветеност, тоа значи дека не постоела онаа хемија за која претседателот зборуваше“ вели Пјаниќ.

Тој смета дека Сари верувал оти играчите го саботираат и не го даваат својот максимум во клубот.

„Никој не се сомнева во квалитетите на Сари како тренер, но постоеше тој проблем. На крајот успеавме да освоиме уште едно скудето“ вели фудбалерот.

Откако играчите го тргнале Сари од позицијата тренер во италијанскиот шампион, Јуве го доведе Андреа Пирло за кого жешката клупа е првото тренерско искуство во кариерата. Набрзо потоа сите играчи почнаа да коментираа како уживаат да тренираат кај новиот тренер и атмосферата во соблекувалната е значително подобра.

Критијано Роналдо беше најгласниот критичар на Сари и најголемиот фан на Пирло.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија2 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија3 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија3 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион5 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија6 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет6 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија6 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија7 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија19 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија20 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион20 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија21 час

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија22 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ23 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Досие