Контакт

Спорт

Хајнер: Левандовски ќе остане Баерн

Објавено пред

Претседателот на Баерн Минхен, Херберт Хајнер, тврди дека Роберт Левандовски ќе остане во клубот. На овој начин ги демантира медиумите дека Полјакот сигурно ќе го нашушти Минхен.

dobivaj vesti na viber

Левандовски пред неколку дена на собирот на полската репрезентација изјави дека неговата ера во Баерн е завршена. Тоа Полјакот им го повтори на новинарите за време на Формула 1 трката во Монте Карло.

„Левандовски има договор со нас до јуни 2023 година. Договор си е договор. Каде би завршиле кога фудбалерите би можеле по своја волја да ги раскинат договорите? Роберт ме изненади бидејќи излезе во јавноста со тоа. Јас не би го направил тоа на негово место“, изјави Хајнер и продолжи.

„Во одлична финансиска состојба сме. Сакаме во клубот да ги имаме најдобрите играчи во светот, а Роберт е еден од нив. Цврсто сум убеден дека ќе игра за нас следната година. Не се плашам дека нема да даде се од себе на теренот, бидејќи е професионалец“.

Германските медиуми тврдат дека Барселона испратила понуда од 32 милиони евра за полскиот напаѓач, но челниците на Баерн бараат најмалку 40 милиони евра. Проблем може да биде и платата на Левандовски во каталонскиот тим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вимблдон се откажа од уште една традиција – нема веќе Mrs i Miss пред женските шампиони

Објавено пред

Вимблдон, тенискиот турнир кој постојано се гордееше со своите долгогодишни традиции, од оваа сезона се откажува од уште една, откако реши да ги отстрани титулите „Miss“ и „Mrs“ од ѕидот на честа, каде што се запишани имињата на женските шампиони на грен слемот.

dobivaj vesti na viber

Ол Ингланд клубот, за разлика од организаторите на другите гренд слем турнири, досега ги користеа овие титули пред имињата на шампионките, но не и на шампионите – лани Ешли Барти беше запишана како „Miss A Barty“, додека Новак Ѓоковиќ само како „N Djokovic“.

Вимблдон реши да го модернизира и ѕидот на шампиони, откако во 2019 година најавувачите престанаа да ги именуваат тенисерките со „Мис“ или „Мисис“. Самиот Ѓоковиќ во 2019 беше изненаден.

„Сметав дека тоа е уникатна традиција и нешто навистина посебно. Изненадувачки што на Вимблдон се решија за таква промена по толку години“, изјави во 2019 Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рованпера го освои Сафари релито и го зголеми водството во генерален пласман

Објавено пред

Финецот Кале Рованпера стигна до својата четврта победа оваа сезона, триумфирајќи на Кениското Сафари рели за да го зголеми водството во генерален пласман во Рели ВРЦ шамшпионатот.

dobivaj vesti na viber

Ова е четврт пласман на подиумот во последните шест трки за 21-годишниот Рованпера, и до неа дојде иако тој во петокот ја преврте својата Тојота на супер-специјалната етапа во близината на Најроби. Тојота доминираше на релито, откако Британецот Елфин Еванс заврши на второто место со 52.8 секунди заостанување, а Јапонецот Такамото Кацута беше трет со 1:42.7 послабо време.

„Фантастично е да се победи на Сафари. Ова беше можеби најтешкото рели во кое сум учествувал, и благодарност до нашиот тим кој беше совршен“, изјави Рованпера.

Минатогодишниот победник, шампионот Себастиен Ожие беше четврт со повеќе од две минути заостанување. Ова е првпат Тојота да стигне до 1-2-3 победа од таа на сонародникот на Рованпера, Јуха Канкунен во 1993 година. Рованпера исто така успеа да биде подобар од неговиот татко Хари, кој беше втор на релито во 2002 година зад Колин Мекри.

Рели ВРЦ шампионатот продолжува со Естонското рели од 14 јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар се предомислува, „Олд Трафорд“ можна дестинација?

Објавено пред

Иако претходно се тврдеше дека одбивал било каква шанса да си замине од Париз, најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар сега е отворен за идејата за трансфер од Пари Сен-Жермен, чувствувајќи се „предаден“ од сопственикот Наасер Ал-Хелаифи.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Бразилец пристигна во Париз во 2017 година за рекордни 222 милиони евра и има годишна плата од речиси 30 милиони евра, но и со него ПСЖ не успеаја да стигнат до главната цел, трофејот од Лигата на шампионите. Неодамна, Ал-Хелаифи не ја отфрли можноста Нејмар да замине од тимот.

„Дали е можно заминување на Нејмар ова лето? Можам само да ви кажам дека очекуваме сите фудбалери да направат многу повеќе од минатата сезона. Многу, многу повеќе“, изјави Ал-Хелаифи за „Ле паризиен“.

Нејмар, наводно, се пронашол во овие коментари на претседателот на клубот, со што се зголемиле шансите за негово заминување. Сепак, тоа нема да биде лесно да се оствари поради неговата висока плата и поради тоа што има уште три години од договорот со ПСЖ.

Според шпанскиот „АС“, Нејмар веќе бил понуден на Јувентус, но од италијанскиот клуб му било порачано дека тие не можат да му понудат иста плата како ПСЖ. Францускиот „РМЦ Спорт“, пак тврди дека Манчестер јунајтед би можеле да бидат опција, со што би се придвижил „домини-ефект“ – „ѓаволите“ би дозволиле Кристијано Роналдо да замине во Рома.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија2 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ3 часа

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет5 часа

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет6 часа

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет8 часа

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Европа8 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија20 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет24 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион1 ден

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија1 ден

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија1 ден

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет1 ден

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија1 ден

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...