Контакт

Спорт

Хери Кејн рекордер, Сити „падна“ под Тотенхем!

Објавено пред

Манчестер сити не успеа да го искористи „киксот“ на Арсенал против Евертон за да се доближи до лидерот на табелата во Премиерлигата, откако загубија на гостувањето кај Тотенхем со 1:0, останувајќи на пет поени зад „топчиите“.

dobivaj vesti na viber

Клучен човек, како многупати во историјата, за Тотенхем, без Антонио Конте на клупата, беше Хери Кејн, кој во 15. минута од мечот ја искористи грешката на младиот дефанзивец на Сити, Рико Луис, за да го забие својот 367. гол во дресот на лондонскиот клуб, така поминувајќи го рекордот на Џими Гривс. Покрај тоа, Кејн е само третиот фудбалер во историјата на Премиерлигата со 200 постигнати голови, по Вејн Руни (208) и Алан Ширер (260).

По ова водство, Тотенхем ги издржаа сите напади на Манчестер сити, на кои не им помогна ниту вториот жолт картон на Кристијан Ромеро во финишот на мечот. Спарс со победата остануваат на петтото место на табелата со 39 поени, сега само еден поен зад четвртопласираните Њукасл.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore


©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси се мизерни во Премиер лигата, Астон Вила победи на „Стенфорд Бриџ“

Објавено пред

Фудбалерите на Челзи уште еднаш ги разочараа своите навивачи. Во 29. коло, на „Стемфорд Бриџ“, Челси доживеа пораз од Астон Вила со 0:2 (0:1).

dobivaj vesti na viber

Со оваа победа, 12. сезонава, гостите од Бирмингем ги скокнаа „сините“ на табелата. Вила на деветтото место има 41 бод, три повеќе од 11. пласираниот Челси.
Во 17. минута Џон Мекгин ја најави победата на Астон Вила кога ја погоди гредата.

Минута подоцна, голема грешка на Кукуреља, лошо ја врати топката кај голманот Кепа Арисабалага, Оли Воткинс ја пресече и рутински го лобуваше голманот на Челзи за 0:1.

Челзи потоа нападна, имаше неколку добри шанси, Бен Чилвел ја погоди стативата во 35. минута, а во неколку наврати се истакна голманот на гостите Емилијано Мартинез.

Натпреварот беше решен во 56. минута. По еден корнер, топката дојде до Џон Мекгин на 22 метри од голот, репрезентативците на Шкотска, кој со страотен удар го погоди долниот лев агол за конечни 0:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Требаше да биде дерби – Баерн ја декласира Борусија

Објавено пред

Баерн Минхен надмоќно го доби дербито против Борусија Дортмунд (4:2) и се врати на лидерската позиција во Бундес лигата. На овој натпревар, на клупата на Баерн дебитираше новиот тренер Томас Тухел.

dobivaj vesti na viber

Сите дилеми околу победникот во дербито беа решени во периодот помеѓу 13. и 23.минута. Голманот Кобле со аматерска грешка ги турна своите колеги во црна дупка.

Упамекано од својата половина се обиде со долга топка да го проугра Сане. Кобел на линијата од 16 метри лошо реагираше ја промаши и таа заврши во неговиот гол.

Потоа на сцена стапи ветеранот Томас Милер, во 17. и 23.минута беше на вистинското место и однепосредна близина само ја спроведуваше топкта во голот.

Кингсли Коман во 51.минута го постигна четвртиот гол за Баерн.

Во финишот Борусија избори чесен пораз со головите на Џан во 72. минута од пенал и Даниел мален во 90.минута.

На табелата Баерн сега има 55 бода, два повеќе од Борусија и четири од Унион Берлин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Биндер го доби спринтот во Аргентина

Објавено пред

Бред Биндер, возачот на КТМ, победи на спринт трката во пресрет на Големата награда на Аргентина.

dobivaj vesti na viber

Јужноафриканецот до победата дојде пред возачите на тимот на Валентино Роси, ВР46, Марко Бецеки и Лука Марини. Победата на Биндер претставува огромен успех бидејќи спринтот го започна од 15. позиција.

Биндер во целта имаше подобар резултат од Бецеки за само 72 илјадити делови од секундата.

Франко Морбидели со својата Јамаха, водеше еден круг, на крајот го освои четвртото место, пред Алекс Маркез кој ја имаше пол-позицијата и актуелниот светски првак и победникот на спринтот и првата трка во Портимао, Пеко Бањаја.

Бодови во спринтот освоија уште Маверик Вињалес (Априлија), Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Фабио Квартараро (Јамаха).

Утре од 19 часот ќе се вози трката за Големата награда на Аргентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ3 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија4 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија5 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија6 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија7 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија10 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет11 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија11 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија12 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет12 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ1 ден

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...