Контакт

Спорт

Илчо Ѓорѓиоски: Судиите имаат тенденција да наштетат на едни, за да заштитат други клубови

Објавено пред

Брегалница ремизираше (1:1) против Македонија ЃП на дуелот во Ѓорче Петров во 27. коло од Првата македонска фудбалска лига. Домаќините израмнија од пенал во 78. минута, а Судиската комисија на ФФМ во својата анализа оцени дека „проценката на судијата за досуден удар од 11 метри е исправна“.

dobivaj vesti na viber

Ова испровоцира реакција од шефот на стручниот штаб на Брегалница, Илчо Ѓорѓиоски, поранешниот претседател на ФФМ, кој истакнува дека токму таквиот однос од страна на Судиската комисија само дополнително го подгрева револтот и сомнежите за тенденциозност во бројните судиски грешки кои оваа пролет го товарат македонскиот фудбал.

„Сакам да биде јасно дека ниту Брегалница ниту лично јас апсолутно никогаш досега не сме коментирале судење. И така ќе беше веројатно и после вчерашниот натпревар во Ѓорче Петров, да не беше онаа смешна кратка анализа од страна на Судиската комисија која само го проширува просторот за констатација дека свесно и тенденциозно се штитат погрешни судиски одлуки, во полза на одредени а на штета на други клубови. И сега веќе се поставува прашањето, како судиската комисија дава оценка (Ренова) пред и контролорот да даде оценка на судењето и дали со тоа се прави притисок на контролорите и судиите. Веќе неизбежно прашање е и како некои судии судат речиси на секој втор натпревар на одредени клубови, а ги има бројни примери. Дали одредени клубови сами си ги бираат судиите?“ – вели Илчо Ѓорѓиоски.

Од стручниот штаб на Брегалница, нагласуваат дека последниот случај во Ѓорче Петров на штета на клубот, е само еден од низата оваа пролет за кои претходно никогаш не сакаа да реагираат.

„Токму таквиот сега веќе очигледно инструиран однос на Судиската комисија не испровоцира да ги издвоиме сите судиски грешки оваа пролет кои директно влијаеја на резултатите на Брегалница. Ќе повторам, ние грешките прво ги бараме кај нас и не сакајќи да бараме алиби. Не реагиравме досега, но ова ја мина секоја граница. Поништен чист гол за Брегалница на првиот натпревар со Ренова, недосуден очигледен пенал против Пелистер во Битола за кој и домаќините сами беа свесни дека е удар од 11 метри, жолт картон за Мојсов против Ренова во ситуација во која апсолутно нема ниту прекршок, а потоа добива и втор жолт (оправдан), но имаме незаслужено исклучување. На истиот меч исклучен е Додев поради наводен обид за глума на прекршок, во ситуација кога има контакт. Се се тоа грешки кои Брегалница ја чинат најмалку 9 бода, и кои во многу нешта ќе ја променеа ситуацијата во шампионатот“ – истакнува Ѓорѓиоски, според кого сите овие случувања иницираат револт кај сопствениците на клубовите кои се прашуваат дали вреди да се издвојуваат средства за фудбалот.

„И по реакциите на голем број клубови оваа пролет очигледно е дека со овој начин на работа се откажуваат и потенцијалните вложувачи во клубовите, и се демотивираат и оние малку кои вложуваат. Се прашува ли некој зошто реагираат инвеститорите од Тиквеш, Вардар, Пелистер? Се запрашал ли некој зошто се намалуваат вложувањата во Академија Пандев? Во времето кога бев на чело на ФФМ, Вардар и Шкендија беа со највисоки буџети на еден клуб воопшто во историјата на македонскиот фудбал, и со силни успеси во Европа. Сега со намалени вложувања и буџети во Шкендија, со избркани инвеститори од Вардар…, се запрашал ли некој зошто е тоа така? Пред почетокот на последните неколку сезони гласно се зборуваше кој на која позиција ќе заврши во првенството, кој со шампионска титула кој со излез во Европа. И видете ‘чудо’, се тоа се оствари. И за следната сезона веќе е во оптек изгледот на табелата. Затоа се поставува прашањето дали клупскиот фудбал стана приватна забава на 3-4 клуба кои имаат отворена поддршка од ФФМ“ – вели Илчо Ѓорѓиоски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Камера на прагот на Астон Вила

Објавено пред

Талентираниот француски фудбалер Бубакар Камара е во завршни преговори со Астон Вила. 22-годишниkот претходно изјави дека го напушта Олимпик Марсеј, со зборовите дека тоа е најдобрата одлука за него во моментов.

dobivaj vesti na viber

Камара оваа сезона беше предмет на интерес на голем број клубови, а како најсериозни кандидати за неговиот потпис се споменуваа Манчестер Јунајтед и Атлетико Мадрид.

Сепак, се чини дека Камара кариерата ќе ја продолжи во Астон Вила.

Како што пренесува новинарот Фабрицио Романо, договорот се уште не е потпишан, но биле договорени сите детали и се очекува тој да биде официјализиран во следните неколку дена.
Камара како слободен играч ќе се пресели во тимот од Бирмингем, кој ќе добие големо засилување за следната сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чуамени се договорил и со Реал и со Ливерпул

Објавено пред

Младиот француски играч за врска и фудбалер на Монако, Орилиен Чуамени, во летниот преоден рок ќе го напошти клубот. Тој постигнал договор со Реал Мадрид и со Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на фудбалерот се договориле со овие два тима за личните услови за нивниот клиент, сега останува на мадриѓаните и на „црвените“ да преговараат со Монако за откуп на неговиот договор.

Чуамени добил гаранции од двата клуба дека ќе игра и покрај тоа што и Реал и Ливерпул се одлично покриени на неговата позиција.

Веројатно, идниот клуб на Чуамени ќе биде познат по одигрувањето на финалниот натпревар во Лигата на шампионите, во кој за титулата ќе се борат токму Реал и Ливерпул.

Некои медиуми пишуваат дека трансферот на Чуамени ќе изнесува помеѓу 80 и 100 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чуамени се договорил и со Реал и со Ливерпул

Објавено пред

Младиот француски играч за врска и фудбалер на Монако, Орилиен Чуамени, во летниот преоден рок ќе го напошти клубот. Тој постигнал договор со Реал Мадрид и со Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на фудбалерот се договориле со овие два тима за личните услови за нивниот клиент, сега останува на мадриѓаните и на „црвените“ да преговараат со Монако за откуп на неговиот договор.

Чуамени добил гаранции од двата клуба дека ќе игра и покрај тоа што и Реал и Ливерпул се одлично покриени на неговата позиција.

Веројатно, идниот клуб на Чуамени ќе биде познат по одигрувањето на финалниот натпревар во Лигата на шампионите, во кој за титулата ќе се борат токму Реал и Ливерпул.

Некои медиуми пишуваат дека трансферот на Чуамени ќе изнесува помеѓу 80 и 100 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунски сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунски сипаници, бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа2 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет2 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет3 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа3 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме околу 50 нови ракети „Сармат“.

Русија планира да изгради и распореди околу 50 нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на...

Европа3 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа3 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет13 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија18 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа19 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа24 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 дена

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...