Контакт

Спорт

Ирска и Северна Ирска преговараат за заедничка лига

Објавено пред

Ирските фудбалски клубови ги почнаа преговорите за формирање на „Се-Ирска лига“, која би ги опфаќала клубовите од Република Ирска, но и од Северна Ирска, која официјално е дел од Велика Британија.

Ирскиот фудбал секогаш бил поделен во Лигата на Ирска во Република и Ирска и Ирската лига во Северна Ирска, но новиот конзорциум на бизнисменот Киеран Лусид, заедно со поранешниот селектор на Ирска, Брајан Кер имаат проект за формирање на „Се-Ирска лига“.

„Сите би профитирале од ваков договор. Ќе има повеќе фанови, а популациски зборуваме за 6.6 милиони луѓе, за 1.2 милиони повеќе од Шкотска. Со заедничка лига ќе има повеќе спонзори и повеќе пари во лигата. Во Данска на пример ТВ-договорот вреди 50 милиони евра, додека комбинираните ТВ-договори на Ирска и Северна Ирска се половина милион евра“, вели Лусид.

Планот би требало да добие поддршка од двете национални федерации, но и од УЕФА. Фудбалот не би бил прв спорт кој би имал „Се-Ирска лига“, бидејќи рагбито и голфот одамна се „обединети“ на островот.

Спорт

Кошмарно деби за Тијаго Силва, Челси во 93 минута се спасија од пораз

Објавено пред

Брилијантен меч на Хоторнс одиграа Вест Бромвич Албион и Челси (ВБА). Челси имаа негатива по првиот дел 0:3, но на крајот изборија реми 3.3 со голот на Тами Ејбрахам во 93 минута.

Првиот дел од натпреварот уште еднаш г откри сите слабости кои Челси ги имаат во одбраната.

Од грешките на Маркос Алонсо и Тијаго Силва, кој на овој меч дебитираше за Челси, ВБА постигнаа два гола преку Робинсон во четвртата и 25 минута. Три минути подоцна лошото позиционирање на играчите на Челси го искористи Фурлонг.

ВБА со 25 отсто од поседот на топката во првиот дел на пауза заминаа со предност 3:0.

За разлика од првиот дел кога играчите на Челси не ги користеја своите шанси, во вториот дел беа нешто подобри.

Мејсон Маунт во 55 минута со удар од 23 метри г изненади голамнот Џонстон. На гол негатива „сините“ се доближија во 70 минута кога Хадсон-Одои ја затресе мрежата на ВБА.

Во самиот финиш ВБА не го издржаа притисокот под кои се наоѓаа во текот на целиот меч. Ејбрахам успеа да постигне гол во 93 минута за конечни 3:3.Прикажи повеќе...

Спорт

„Јас не го избркав Суарез, клубот веќе имаше донесено одлука“

Објавено пред

Роналд Куман одржа прес-конференција во пресрет на утрешниот натпревар со Виљареал на „Ноу Камп“. Утре Холанѓанецот ќе дебитира како тренер на Барселона на официјален натпревар. Куман пред новинарите морал да го објаснува заминувањето на Луис Суарез.

„Се чини дека негативецот во овој филм сум јас, иако јас му се јавив на Луис Суарез со што покажав дека го почитувам како човек и фудбалер. Му кажав дека ќе му биде тешко да се избори за место во тимот доколку стане, но доколку тој реши да остане ќе биде дел од групата. Пред да го потпишам договорот клубот веќе имаше донесено некои одлуки кои јас морав да ги прифатам“, рекол Куман.

Откако Суарез ја напушти Барселона, со порака на Инстаграм од него се збогуваше неговиот пријател Лионел Меси. Во пораката до Суарез Меси го нападна клубот. Ова Куман не сакаше да го коментира.

„Секако дека Меси е тажен што еден од неговите најдобри пријатели го напушти клубот. Лео е пример за сите на натпреварите и тренинзите. Ниту еднаш не се случило да не биде подготвен“, заклучил тенерот на Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Три од три“ за Евертон

Објавено пред

Фудбалерите на Евертон го победија Кристал Палас со 2.1 во третото коло во Премиер лигата.

Фудбалерите на Карло Анчелоти првиот гол го постигнаа во деветтата минута, кога Доминик Калверт-Луин ја искористи асистенцијата на Шејмус Колман.

Во 26 минута Кристал Палас израмнија со голот на Чејху Кујате.

До крајот на полувремето Евертон постигнаа уште еден гол. Откако Џоел Вард играше со рака пред својот гол, ВАР потврди дека тоа е најстрога казна, а Ришарлисон успешно го реализираше пеналот.

Во вториот дел играчите на Кристал Палас се обидуваа да ја преземат иницијатвата и да сигнат до израмнување на резултатот, меѓутоа ниту еднаш сериозно не се заканија кон голот на Pикфорд.

Евертон во првите три кола има исто толку победи, додека Кристал Палас по воведните две победи го доживеа првиот пораз.Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија5 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија6 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет7 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет7 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ9 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ9 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија10 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет11 час

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет12 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија13 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа13 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет14 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ23 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија23 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа1 ден

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија1 ден

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Досие