Контакт

Спорт

Исланд ги „стопираше“ неверојатните Португалци (видео)

Објавено пред

Исланд ја прекина зачудувачката низа на резултати на португалската ракометна репрезентација, победувајќи ги со 28:25 (14:12) во меч полн со пресврти за да им ги намали шансите за пласман во полуфиналето на Европското првенство.

По шокантнтите победи над Франција и Шведска, Португалците со евентуален триумф против „рибарите“ ќе беа во одлична шанса да се борат за првите две места во групата 2, но наместо тоа сега ќе мораат да чекаат „кикс“ на Словенија или Норвешка за таков пласман.

Исланѓаните имаа „атомски“ старт на мечот, во кој успеаја да поведат со шокантни 7:1, пред Португалците полека да се вратат во игра и да дојдат на -2 (12:14) по првите 30 минути. На почетокот на второто полувреме, Португалците прво израмнија, па и поведоа со 17:16, но повторно Исланѓаните предводени од Арон Палмарсон направија 5:1 серија за уште еден пресврт и водство од 21:18. Португалците уште не беа „мртви“ и успеаја да израмнат на 22:22, но немаа сили да уште еден пресврт и на крајот загубија со 26:24.

Јанус Дади Смарасон со осум гола беше најефикасен за Исланд, додека пет имаше Александер Петерсон, додека за Португалија Антонио Ареја и Мигуел Мартинс имаа по четири гола.

ЕП РАКОМЕТ 2020, 2.КОЛО, ГЛАВНА ФАЗА

ГРУПА 2

Португалија – Исланд 25:28 (12:14)

Словенија – Унгарија 16.15 ч.

Норвешка – Шведска 18.30 ч.

Табела: 1.Норвешка 4, 2.Словенија 4, 3.Португалија 2, 3.Унгарија 2, 4.Исланд 2, 5.Шведска 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рурското дерби е за „милионерите“, Шалке 21 меч не знае за победа

Објавено пред

Дербито на Рур, меѓу Борусија Дортмунд и Шалке 04 во минатото беше пресметка со многу жар, амбиции за титула и неизвесност до самиот крај, а сега се претвори во борба меѓу фаворит и „фенерџија“.

„Милионерите“ од Дортмунд со 3-0 славеа против екипата од Гелзенкирхен.

Иако Борусија 55 минути беше на 0-0 со гостите, тогаш Акањи погоди за домашно водство.

Гостинот „се отвори“, па до крајот Халанд во 61 и Хумелс во 78 минута ја завршија работата.

Фудбалерите предводени од тренерот Фавр по 5 кола собраа 12 бода и се на третата позиција, веднаш зад Баерн Минхен кој исто така има 12 и лидерот на табелата, РБ Лајпциг со бод повеќе.

Шалке е во страша криза, 21 меч не знаат за победа, а моментно се претпоследни со само 1 бод од можни 15.

Прикажи повеќе...

Спорт

Неефикасно реми во Манчестер, Менди е спасителот на „сините“

Објавено пред

Новиот голман на Челси, Едуард Менди е откритието на Френк Лампард во новата сезона. Замената на киксерот Кепа Аризабалага денеска беше спасителот на Челси на жешкото гостување на „Олд Трафорд“, кај Манчестер Јунајтед.

Дуелот заврши нерешено, без погодоци.

Менди уште во првото полувреме во два наврати спаси сигурен гол по ударите на Рашфорд, односно Мата.

Статистиката која апсолутно беше на страната на домаќините вели дека „ѓаволите“ 14 пати шутнале кон голот на „сините“. Од тоа 4 одбранети удари има Менси, а трипати добро интервенирале дефанзивците.

Јунајтед играше на овој меч само со Рашфорд во нападот, а во позадина беа Џејмс и Фернандеш.

Лампард се реши за Вернер како прв пред голот на Де Хеа, со поддршка од Пулишиќ и од Хаверц.

Едисон Кавани доби можност за настап во второто полувреме, имаше и шанса за погодок, но биеше крај голот.

По ова коло Манчестер Јунајтед собра само 7 бода на 5 меча, доволно за 15-та позиција.
Челси, пак, има 9 бода и е 6-ти на табелата.

Претходно, Кристал Палас како гостин славеше против Фулам со 2-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев и Џенова немоќни пред четата на Конте, 0-2 на крајот!

Објавено пред

Интер како гостин славеше победа од 2-0 против Џенова во 5 коло од Серија А.

Македонскиот фудбалер, Горан Пандев ги одигра сите 90 минути за домаќинот кој беше во инфериорна улога речиси во текот на целиот меч. Избраниците на Антонио Конте предводени од Ромелу Лукаку беа постојана закана по голот на голманот Перин.

Во првите 45 минути играчите на Џенова ниту еднаш не шутнаа кон голот на Хандановиќ, а истата слика беше и во второто полувреме.

Интер шестпати се закани, трипати топката одеше кон голот на Перин, а притоа две топки завршија во неговата мрежа.

Лукаку во 65 и Д`Амбросио во 79 минута беа стрелци на погодоците за нови 3 бода за „Нероазурите“ кои сега се трети на табелата со 10 бода по 5 меча.

Џенова која го одигра својот четврти сезонски натпревар, досега собра само 4 бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија5 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион5 часа

На Балакнот денеска рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет5 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет7 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија8 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија9 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија10 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион11 час

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија12 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет12 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија13 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија13 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија1 ден

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија1 ден

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион1 ден

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија1 ден

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија1 ден

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ1 ден

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Досие