Контакт

Спорт

Јанг му пресуди на Милвоки, шоу на Дерозан во ЛА, Јокиќ за 3/4 го „растури“ Портланд

Објавено пред

Шест натпревари беа на програмата во НБА-лигата. Тре Јанг му пресуди на шампионот Милвоки, Кевин Дурент му пресуди на својот поранешен клуб, Никола Јокиќ за три четвртини го растури Портланд, Демар Дерозан го доби дуелот со Пол Џорџ, во дербито ЛА Клиперс-Чикаго.

Чикаго булс ја потврди одличната форма во Лос Анџелес. Булси славеа над Клиперс 100:90. Дерозан го предводеше Чикаго со 35 поени, седум скока и пет асистенции, Зек Лавин го следеше со 29 поени. Кај Клиперс се истакна Џорџ со 27 поени, 11 скока и четири асистенции.

Атланта ја прекина серијата од четири порази со триумфот над актуелните шампиони Милвоки Бакс. Атланта славеше со 120:100, благодарение на Јанг. Бекот на Хокс постигна 42 поени, на кои придодаде осум скока и 10 асистенции. Јанг постигна осум тројки, пет од нив во првата четвртина од натпреварот.

Дурент немаше милост кон поранешниот тим. Бруклин славеше во Оклахома, 126:90. Кеј-Ди постигна 33 поени. Ова е негов 14. натпревар по ред, на кој постигнува 20+ поени. Покрај Дурент, кај Бруклин се истакна и Пети Милс со 29 поени.

Денвер нагетс му го расипа дебито на Чонси Билапс на клупата на Портланд. Нагетси забележаа убедлива победа, 124:95. Никола Јокиќ одигра 28 минути, во последниот период воопшто не влегуваше на теренот. Јокиќ мечот го заврши со 28 поени и по девет скока и асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хјустон влегоа во победничка серија

Објавено пред

Кошаркарите на Хјустон ја продолжија серијата победи. Петата победа во низа, по серијата од 15 порази, Хјустон ја забележа во дуелот со Њу Орлеанс 118:108. Хјустон славеа победа и покрај брилијантната партија на Брендон Инграм кој постигна 40 поени.

Хјустон со тимска игра ги победија Пеликаните. Петмина кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасни со по 23 поени беа Брис Вуд и Ерик Гордон.

На спротивната страна покрај Инграм одличен натпревар одигра Јонас Валанчунас. Литванецот забележа дабл-дабл од 17 поени и 10 скокови.Торонто забележаа победа на Вашингтон 102:90. Паскал Сијакам го предводеше тимот со 31 поен. Кај Вашингтон се истакна Кентавијус Калдвел-Поуп со 26 поени, тој промаши само еден шут од игра.

Шарлот победија во Атланта 130:127. Атланта играше без Богдановиќ, Оконгву, Редиш и Хантер, додека кај Шарлот отсуствуваа Бол, Пламли, Тозир и Мекденијелс.

Мајлс Бриџис постигна 32, а Кели Убре 28 поени за Шарлот. Кај Атланта се истакнаа Џон Колинс (31 поен, 12 скока), Кевин Хуртер (28 поени) и Тре Јанг (25 поени, 15 асистенции).

Прикажи повеќе...

Спорт

Брих става крај на интернационалната кариера

Објавено пред

Еден од најпознатите германски судии, Феликс Брих, утре ќе ја заврши меѓународната кариера.

Брих ќе биде главен судијата на дербито во Мадрид, каде Реал ќе го пречека Интер. За Брих ова ќе биде рекорден 70 меч во Лигата на шампионите.

Феликс Брих кариерата ја започна во 1993 година, од 2007 година го носи знакот на ФИФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен дополнително казнет за инцидентот во Џеда

Објавено пред

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, доби дополнителна казна, која сепак не го загрози неговиот пласман на трката за Големата награда на Саусиска Арабија. Ферстапен казната ја доби поради инцидентот во 37.круг и контактот со Луис Хамилтон.

Бизарна ситуација му претходеше на инцидентот. Ред Бул му наложи на Ферстапен да му ја препушти првата позиција на Хамилтон. Ферстапен ја намали брзината при што дојде до контакт помеѓу болидите, при што возилото на Мерцедес претрпе оштетување на предното крило.

„Во кривната 21, Ферстапен доби порака да му ја врати позицијата на Хамилтон, тимот му порача тоа да го направи „тактички“. Возилото 33 ја намали брзината во кривината 26. Јасно беше дека ниту еден од возачите не сака да ја преземе првата позиција пред ДРС линијата. Возачот на болидот 33 рече дека не му е јасно зошто возачот на возилото 44 не ја презема водечката позиција, додека возачот на болидот 44 рече дека не бил свесен дека возачот на болидот 33 му ја враќа позицијата и дека не му било јасно зошто тој ја намалил брзината. Одлуката е да се казни возачот на болидот 33 бидејќи одеднаш закочи. Го прифаќаме ставот дека возачот на болидот 44 можеше да го помине возилото 33, разбираме и зошто не сакаше да биде на првата позиција на ДРС линијата. Сепак одлуката да се казни возачот на болидот 33 бидејќи ја намали брзината. Ова е стандардна казна за ваков прекршок“, се наведува во образложението на казната.

Покрај оваа казна ФИА на Верстепн го казни со два бода. Во изминатите 12 месеци Ферстапен е казнет со вкупно седум бодови.

Во последната трка од сезоната Ферстапен и Хамилтон ќе влезат со ист број на бодови.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа31 минута

Откриен извештај-Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 час

Невакцинираните во Италија нема да можат да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија на сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет13 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет14 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет14 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа16 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија19 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија19 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија20 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион22 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ22 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет23 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ23 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет24 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија2 дена

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет2 дена

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет2 дена

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет2 дена

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија2 дена

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија2 дена

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Досие