Контакт

Спорт

Јокиќ без поддршка, Денвер поразени во неизвесна завршница

Објавено пред

Лос Анџелес Клиперс во драматична завршница ги победија Денвер Нагетс со 113:107 и поведоа со 2:1 во полу-финалето на Западот.

Денвер го контролираа мечот се до последната четвртина во која постигнаа само 19 поени, а Џереми Грент во последните три минути три пати промаши отворени шутеви. Неефикасноста на Нагаетс Клиперси ја искористија за да стигнат до вториот триумф во серијата.

Пол Џорџ со 32 поени и Каваи Ленард со 23 поени, 14 скокови и 6 асистенции ги предводеа Клиперс до победата. Кај Денвер играше само Никола Јокиќ (32 поени, 12 скокови, 8 асистенции), потфрли Џамал Мареј кој постигна само 14 поени.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Абрамович тајно купувал фудбалери кои не биле на Челси

Објавено пред

Газдата на Челси, Роман Абрамович, правел тајни инвестиции во фудбалери што не биле сопственост на неговиот клуб, покажува последната истрага на американската Мрежа за финансиска контрола (Фин ЦЕН).

Абрамович имал компанија регистрирана на Британските Девствени Острови со назив „Леистон холдингс“, која купувала удели во фудбалери преку сопственост на трето лице – процедура во која инвеститори купуваат акции во идниот трансфер на потенцијално квалитетни фудбалери од финансиски слаби клубови. Оваа практика беше забранета од Премиер лигата во 2008 година, но ФИФА ја забрани дури во 2015 година.

Ова се открива од новите обелоденети документи од Фин ЦЕН, каде што се покажува дека Перуанецот Андре Карилјо, кој играше против Челси во меч од ЛШ во 2014 за Спортинг Лисабон, бил фудбалер во сопственост на Абрамович.

Според документите, во декември 2016 било забележана сомнителна активност во врска со сметките на Абрамович со исплата преку офшор-компании од речиси милијарда долари. Парите кружеле околу неколку компании, а деветпати било исплатено на компанија од Кипар, средства што подоцна биле расцепкани на четири компании и од кои 156 милиони долари влегле во „Леистон холдингс“. „Леистон“ исто така била вклучена во уште двајца фудбалери на Спортинг – Гаел Еток (кој играше од 2012 до 2013) и Валентим Виола (од 2012 до 2016).

Портпаролот на Абрамович не ги демантира информациите, но посочува дека немало криминални активности бидејќи во тој период таква сопственост била дозволена.

„Фактот што трансакциите биле доверливи не значи дека биле незаконски или дека прекршувале некакви закони. Тоа се случувало пред ФИФА да ги промени своите правила“, вели портпаролот на Абрамович.

Роман Абрамович има богаство од 12,9 милијарди долари (според магазинот „Форбс“), пари што ги заработи во трговија со нафта и гас кога претходно бил сопственик на компанија за производство на кукли. Тој беше гувернер на областа Чукотка во Русија пред да го купи Челси во 2003 година. Во 2018 година Велика Британија не му ја продолжи „инвеститорската“ виза и оттогаш тој живее во Израел.

Ова лето, во период на економска криза на фудбалските клубови поради коронавирусот, Челси потроши над 200 милиони фунти на засилувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ стана мастерс-рекордер во Рим

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја освои својата 36. титула АТП-мастерс 1.000 по 7:5/6:3 победата над Аргентинецот Диего Шварцман во финалето на Италија опен за да го помине Рафаел Надал по бројот на трофеи од турнирите кои се од вториот ранг натпреварувања, веднаш зад гренд слем трофеите.

Ова исто така е петта титула на Србинот во Рим и 81. трофеј во блескавата кариера, а во исто време го победи Шварцман петти пат во петте меѓусебни дуели, иако Аргентинецот не беше лесен противник, што го покажа со елиминацијата на Рафаел Надал во четврт-финалето.

Шварцман почна фантастично со два брејка на сервис на Ѓоковиќ и водство од 3:0, но потоа следуваше камбек на Србинот за 5:4 водство. Аргентинецот спаси една сет-топка, но потоа Ѓоковиќ стигна до 7:5 во првиот сет. И вториот сет Ѓоковиќ го почна со загубен брејк, но веднаш му одговори на противникот за на крајот по еден час и 54 минути игра да го освои трофејот.

Ова е совршена подготовка за Ѓоковиќ за „Ролан Гарос“ по дисквалификацијата од САД опен и контроверзиите што следуваа потоа и иако неколкупати повторно ја покажа нервозата во својата игра, на крајот ментално ги надмина сите проблеми. Србинот има 31-1 скор во 2020 со дисквалификацијата во Њујорк, која му се води како единствен пораз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар бара од ЕХФ да се игра мечот со Елверум

Објавено пред

РК Вардар реагира на одлуката на ЕХФ да се одложи мечот од Лигата на шампионите против норвешкиот Елверум, кој требаше да се игра во Скопје на 24 септември.

Причина за одложувањето се рестрикциите од страна на Норвешка поврзани со патувањето на тимот на Елверум во Скопје и потоа задолжителното задржување во карантин по враќањето.

„Не можеме да влијаеме на одлуките на норвешките власти, но треба да забележиме дека секоја влада обезбедува исклучок за спортските тимови. Ние сме на позиција дека Вардар 1961 не бил еднакво третиран бидејќи ги направивме сите потребни активности за организација на натпреварот вклучувајќи ги сите стандарди за здравствена безбедност во согласност со упатствата на ЕХФ и на локалната самоуправа, како и изолираната резервација на хотелот само за луѓето од Елверум.

Одложувањето на натпреварот ќе му донесе повеќе проблеми на Вардар 1961 бидејќи сме пред почеток на СЕХА-лигата и ќе се соочиме со проблеми во календарот и со натпреварот со Елеверум. Од друга страна, Елверум имаше опција да го одложи својот натпревар во домашното првенство.

Ние би сакале, доколку е можно, одлуката за одложување да се ревидира и натпреварот да се игра според предвиденото“, велат од Вардар.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет6 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија6 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија7 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија7 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија8 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија10 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа11 час

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија11 час

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија12 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет13 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија13 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет1 ден

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија1 ден

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија2 дена

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија2 дена

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура2 дена

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Досие