Контакт

Спорт

Јуве би го продал Кулушевски за да го донесе Влаховиќ

Објавено пред

„Калчомеркато“ тврди дека Јувентус е подготвен уште во јануари да го купи Душан Влаховиќ од Фиорентина за 60-ина милиони евра, пари што би ги собрале со продажба на Дејан Кулушевски.

Српскиот напаѓач одби продолжување на договорот со Виола за 4 милиони евра годишна плата откако клубот се откажа поради превисоката провизија, која ја бараше неговиот агент. Бидејќи неговиот договор трае до јуни 2023, Фиорентина сака барем добро да заработи на него.

Јувентус е фаворит за неговиот потпис, но во игра се и Тотенхем, Манчестер сити и Атлетико Мадрид, а „бјанконерите“ исто така ќе мора да продадат некого, со Кулушевски како најголем кандидат по загубата на довербата на тренерот Масимилијано Алегри.

21-годишниот Швеѓанец со македонско потекло беше купен од Аталанта во јануари 2020 за 35 милиони евра, но немаше големо влијание во Јувентус. Тој играше и како напаѓач и како фудбалер од средниот ред без поголем резултат, а бидејќи поранешниот директор на Јувентус, Фабио Паратичи, е негов голем поддржувач, тој би можел да заврши во Тотенхем.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Солскјер е среќен човек, досега требаше да добие отказ“

Објавено пред

Фудбалската јавност со внимание ги следи случувањата во Манчестер јунајтед. Многумина очекувата дека менаџерот Оле Гунар Солскјер ќе добие отказ.

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Пол Мерсон, коментирајќи ги случувањата на „Олд Трафорд“, рекол дека не може да верува дека Солскјер се уште е менаџер на „црвените ѓаволи“.

„Невозможно е колкава среќа има. Луѓето можат да говорат што сакаат, јас сум сигурен само во една работа – кога губите од најголемиот ривал на домашен терен со 5:0. наредниот ден добивате отказ. Така е секаде во Европа. Да изгубеа Арсенал или Челси од Тотенхем 5:0, менаџерот веќе немаше да биде на функцијата. Јунајтед победија на еден од последните пет натпревари во Премиер лигата, тоа е неприфатливо. Не знам што се случува во тој клуб“, рекол Мерсон и дополнил.

„Згрижува тоа што Солскјер и по три години не знае кој му е најдобриот тим. Го донесоа Санчо за многу пари, а тој не игра. Се бореа долго време да го задржат Погба, а тој најважниот меч го започнува од клупата. Јунајтед не е тим, тоа е група на индивидуалци. Немаат план во играта. Головите ги постигнуваат на среќа. Тимовите се радуваат кога треба да играат против нив“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Самсоненко го продаде ФК Вардар

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Вардар официјално има нов сопственик. Порталот „Фактор.мк“ пишува дека вчера преку Македонската берза биле продадени сите акции на клубот.

Продадените акции биле во сопственост на РК Вардар, односно на Сергеј Самсоненко. Акциите биле продадени за сума од 2.000.000 денари (32.500 евра), односно една акција била продадена за 20.000 денари.

Новиот сопственик на фудбалскиот клуб ги наследи долговите на клубот, кои изнесуваат 3.000.000 евра.

Неофицијално, нов сопственик на Вардар е „Блу скај“. Оваа компанија летово доби дозвола од Град Скопје и веќе стопанисува со клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белингем само за 120 милиони евра може да ја напушти Борусија

Објавено пред

Џуд Белингам е еден од најталентираните млади фудбалери во светот. Англискиот репрезентативец е играч на Борусија Дортмунд. Во Германија се пресели во 2020 година од Бирмингем. Борусија за неговиот трансфер издвои 25 милиони евра.

Челниците на Борусија се свесни дека неколку клубови имаат желба да го видат 18-годишниот фудбалер во своите редови. Тој има договор со клубот до 2025 година, но доколку некој понуди сума што не се одбива, Борусија ќе ја прифати.

„Билд“ тврди дека Борусија нема да прифати понуда помала од 120 милиони евра.

За услугите на Белингем се заинтересирани Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска освен бугарско државјанство има и бугарска лична карта издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија2 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија2 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет4 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион4 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија5 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија5 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет5 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија15 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија16 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија16 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет17 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија18 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија21 час

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија23 часа

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија23 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија1 ден

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија1 ден

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Досие