Контакт

Спорт

Карамбол-трка во Австрија – Ботас победи, Хамилтон казнет, катастрофа за Ред бул!

Објавено пред

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја искористи пол-позицијата за да стигне до победа на првата трка од новата сезона во Формула 1, Австриското ГП во Шпилберг, во која само 11 болиди ја завршија трката, а шампионот Луис Хамилтон го загуби местото на подиумот поради казна добиена за предизвикување судир.

Ботас, кој во саботата изненади со пол-позицијата, беше вистински предизвикан во текот на целата трка, додека зад него се „редеа“ инциденти и излетувања. Шарл Леклер освои „почесен“ подиум за Ферари по ужасните квалификации, додека последното место на подиумот отиде кај Лендо Норис од Мекларен, откако Хамилтон заработи 5-секундна казна за судирот во дуелот со Александер Албон од Ред бул.

За Ред бул на патеката која го носи нивното име, ова беше катастрофална трка – откако Макс Ферстапен стартуваше како втор (поради дополнителната казна која ја доби Хамилтон), имаше проблеми со болидот и мораше да се откаже, а потоа следуваше и дуелот Хамилтон-Албон во финишот на трката, кога Албон беше блиску до поминување на шампионот, пред да се удри во него.

На крајот, четвртото место му припадна на Хамилтон, Карлос Саинс во вториот Мекларен беше петти, Серхио Перез, кој беше казнет поради пребрзо возење во боксот, заврши како шести за Рејсинг поинт.

Спорт

Кукавички потег на Меси, без топка удри противнички играч

Објавено пред

Лионел Меси, синоќа, го доби првиот црвен картон во дресот на Барселона. Каталонците, беа поразени синоќа, во Суперкупот на Шпанија, од Атлетик Билбао (2:3), а Аргентинецот беше исклучен во 120 минута.

Меси, без топка, го нокаутираше напаѓачот на Атлетик, Асиер Виљалибре.

Судијата Хесус Хил Манзано, откако ја погледна снимката, го исклучи најдобриот фудбалер на Барселона.

За меси ова е трет црвен картон во кариерата, претходно два пати, во 2005 и 2019 година бил исклучен во дресот на Аргентина.

Меси се соочува со жестока казна. Ваков прекршок, според правилникот на Ла Лига се казнува со суспензија од четири до 12 натпревари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Чупиќ заминува од Вардар

Објавено пред

Иван Чупиќ по завршувањето на сезоната ќе го напушти Вардар. Специјализираниот ракометен поратал, Planet Handball, објави дека десното крило ќе се врати во Загреб.

Според овој извор, Чупиќ, со Загреб ќе потпише три годишен договор.

Иван Чупиќ, пет сезони е во Вардар, тој даде голем придонес во освојувањето на двете титули во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брилијантни партии на Лука Дончиќ и Никола Јокиќ

Објавено пред

Лука Дончиќ одигра брилијантен натпревар во поразот на Далас од Чикаго 101:117. Словенецот го забележа 29 трипл-дабл во кариерата и на вечната листа, на 15. место го мина Мајкл Џордан.

Дончиќ во лошото издание на својот тим блескаше со 36 пони, 16 скока и 15 асистенции. Словенецот во првото полувреме постигна 30 поени.

На чекор до трипл-дабл беше и Никола Јокиќ. Србинот во поразот на Денвер од Јута 105:109 забележа 35 поени, 14 скока и 9 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 минути

Грција: Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот...

Свет21 минута

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион47 минути

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти,...

Свет2 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување на кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од...

Свет2 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет2 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет13 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ13 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет14 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет15 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион15 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија19 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија19 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија22 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет23 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт1 ден

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион1 ден

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија1 ден

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија2 дена

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт2 дена

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Досие