Контакт

Спорт

Карека: Икарди не сака во Наполи? Нека оди во пеколот

Објавено пред

Легендата на Наполи, Карека вели дека Мауро Икарди „може да оди во пеколот ако сака“, откако Аргентинецот јасно порача дека не сака да оди во клубот од југот на Италија, обидувајќи се да примора трансфер во Јувентус.

Денеска наводно завршува крајниот рок кој му го дадоа на Икарди од Наполи да ја прифати понудата и Карека вели дека Аргентинецот се „занесува“.

„Дали навистина уште го чекаме неговиот одговор? Ако не сака да дојде, нека оди во пеколот. Тој не сфати каков е овој клуб, што значи ’Сан Паоло’, какви се фановите на ’аѕурите’? Зарем не сфати дека постигнувањето на голови со овој дрес значи целиот свет? Ако не сака да дојде, тогаш подобро нека не го бараат. Да бев во Наполи немаше да трошам ниту една секунда на него“, изјави 58-годишниот Карека за весникот „Ил матино“.

Спорт

„Потоп“ на Валенсија на гостувањето кај Мајорка (видео)

Објавено пред

Мајорка со неверојатни 4:1 го декласираше тимот на Валенсија, за тимот од Балеарските Острови, конечно, да излезе од зоната за испаѓање во шпанската Ла лига.

Победата беше осигурана уште во првото полувреме, кога прво уште во седмата минута Антонио Раијо ги донесе во водство домаќините, за потоа двапати да стрела хрватскиот напаѓач Анте Будимир, во 24. и 41. минута од мечот.

Сите надежи на Валенсија дека може да направи камбек во второто полувреме паднаа во вода кога Дани Парехо доби втор жолт картон во 51. минута и ги остави „лилјаците“ со играч помалку. Лаго Џуниор во 79. минута зголеми на 4:0 со убав гол, пред гостите да добијат утешителен гол преку Феран Торес во 82. минута.

Валенсија останува на седмото место на табелата со 31 поен, додека Мајорка сега има 18 на 16. место на табелата, три повеќе од Селта Виго, кои денеска гостуваат на Атлетик Билбао.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клара Дире прв победник на паралелен велеслалом (видео)

Објавено пред

Французинката Клара Дире стигна до својата прва победа во Светскиот куп во алпско скијање по фантастичниот триумф на првиот паралелен велеслалом во женска конкуренција во италијанскиот ски-центар Сестриере.

24-годишната Французинка прво ја елиминираше лидерката во генерален пласман, Микаела Шифрин во осминафиналето, пред во финалната трка да биде побрза од Австријката Елиза Мерцингер. Досега, поранешната младинска олимписка шампионка, својот најдобар пласман го имаше со седмото место во велеслаломот во австрискиот Лиенц во декември.

Домашните скијачки немаа среќа и мораа да се задоволат со борба за третото место, во која Марта Басино ја победи Федерика Брињоне, додека Софија Гоџија беше петта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер пред Австралија опен: Моите очекувања се многу мали

Објавено пред

Освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер е фаворит пред речиси секој свој меч, но Швајцарецот пред својот 21. настап на Австралија опен, каде што во првото коло игра со Американецот Стив Џонсон, тој објаснува дека неговите очекувања на турнирот се многу мали.

За разлика од Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, Федерер го пропушти АТП купот, останувајќи во својот втор дом во Дубаи на тренинзи. Тој признава дека е во незгодна ситуација против Џонсон, кој во саботата освои челенџ титула. Федерер има две титули во Мелбурн последните три години, триумфирајќи во 2017 и 2018, пред лани да загуби во четвртото коло од Стефанос Циципас.

„Играм против Стив Џонсон, за тие кои ги интересира. Не знам, затоа сум во Австралија, но тоа е океј. Се наоѓам во незгодна ситуација против противник кој играше минатата недела и е подготвен за акција. Тој е подготвен за мечеви, јас не сум и затоа морам да почна бргу. Се надевам дека ќе биде доволно. Но, верувајте, моите очекувања се многу мали“, вели Федерер.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа3 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија4 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија5 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа19 часа

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија19 часа

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија21 час

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија24 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет24 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет2 дена

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Досие