Контакт

Спорт

Кирјос се повлече од Њујорк поради корона вирусот, па го нападна Ѓоковиќ!

Објавено пред

Австралиската тениска ѕвезд, Ник Кирјос се повлече од САД опен, велејќи дека ја прави одлуката поради почитување на неговите сонародници и огромниот број на Американци кои се позитивни на КОВИД-19, пред да ја искористи шансата и да го нападне Новак Ѓоковиќ и другите тенисери ко и „играат на масите“.

Кирјос и претходно влегуваше во вербални пресметки со групата на тенисери кои настапуваа на Адрија турнејата на Новак Ѓоковиќ, каде што позитивни тестови на корона вирус имаа Новак Ѓоковиќ, Григор Димитров, Борна Чориќ и Виктор Троицки.

„Немам проблем со американската федерација и со САД опен и тенисерите сами треба да одлучат дали ќе одат. Никој не сака да се загубат работните места. Но, ние тенисерите мораме да ги штитиме нашите интереси и да работиме заедно. Не можеш да играш на маси, да грабаш пари со егзибициски мечеви во Европа. Тоа е себично, и еднаш во животот можеш да размислуваш за другите. За тие кои ги почитуваа правилата, им посакувам добра среќа. Играте на свој ризик, и немам проблем со тоа. Јас нема да играм на САД опен, поради моите Австралијци, но и поради стотина илјади Американци кои ги загубија животите. Тоа е мојата одлука“, вели Кирјос.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нокаут за Каталонците во Португалија, губат со 4-1 за 31 минута

Објавено пред

Томас Милер со својот втор гол вечерва го носи својот Баерн на високи 4-1 против Барселона на „Луж“.
Канонадата со голови продолжува, играчите на Каталонскиот клуб не знаат што им се случува, а Баварците уште „додаваат гас“,

По четвртиот гол на Баерн, се чини Барса ги консолидираше редовите, ја спушти топката и настојува до паузата да не прими уште некој гол.

Останува да видиме какви потези ќе повлече тренерот Сетиен на полувремето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер во 4. минута гол за Баерн, Алаба автогол во 7. и 1-1 е на „Луж“

Објавено пред

Германскиот фудбалски интернационалец Томас Милер во 4 минута, на почетокот на четвртфиналниот дуел меѓу Барселона и Баерн во ЛШ го носи својот тим во предност.

1-0 за Баварците по една акција која почна од Габри, па преку Левандовски и топката стигна до Милер кој прецизно биеше во мрежета на Тер Штеген.

На потег е Меси и дружината.

Само 3 минути подоцна, Барса израмнува на 1-1. Давид Алаба реагираше неспретно пред својот гол и ја затресе мрежата на Ноер откако Алба се обиде да нафрли до Суарез.

Во 11 минута Меси шутираше силно кон голот на Баерн, но ја погоди само стативата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса на еден час пред дуелот со Баерн објави дека Умтити има Ковид 19

Објавено пред

Втор случај на заразен со коронавирусот во редовите на Барселона и тоа обелоденет непосредно пред почетокот на четвртфиналето против Баерн Минхен.

Стоперот Самуел Умтити има коронавирус, објавија од клубот. Тој е вториот играч, по Жан-Клер Тодибо за кој пред неколку дена беше објавено дека е во изолација откако бил позитивен на тестот.

Сепак, нема ризик за останатите фудбалери на Барса кои се во Лисабон, а Умтити не отпатува со нив затоа што е повреден. Освен тоа, сите останати фудбалери на каталонскиот клуб вчера, пред доаѓањето во Лисабон беа тестирани и сите имаа негативни тестови.

И Умтити како клупскиот колега е асимптоматичен, добро се чувствува, во домашна изолација е, во постојана комуникација со лекарите.

Умтити е светски шампион со Франција од 2018 година, а во Барса е од 2016, дојде од редовите на Лион за 25 милиони евра.

За клубот од „Ноу Камп“ одигра 116 меча.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија6 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија7 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија7 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија9 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Македонија10 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ11 час

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ12 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија13 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија13 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ13 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет14 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет14 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет17 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет1 ден

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет1 ден

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа1 ден

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија1 ден

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија1 ден

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Досие