Контакт

Спорт

Клоп не верува дека Ливерпул ќе се пласира во ЛШ

Објавено пред

Јирген Клоп смета дека мали се шансите, неговиот тим, сезоната да ја заврши меѓу најдобрите четири екипи во Премиер лигата. Сценариото, Ливерпул, да остане без пласман во Лигата на шампионите, би било катастрофално за клубот. Секако „црвените“ имаат шанса да обезбедат настап во елитното натпреварување доколку го освојат трофејот.

Ливерпул, на 11 рунди до крајот на сеозната во Премиер лигата, имаат пет поени помалку од Челси кој се наоѓа на четвртото место.

„Сакам да сум оптимист, но сметам дека е невозможно лигата да ја завршиме на некое од местата кои носат пласман во Лигата на шампионите. Тотенхем го има Бејл кој повторно игра фудбал, Сити и Јунајтед се далеку, а Челси се во одлична форма. Јасно е дека ќе би биде тешко преку Премиер лигата да стигнеме до Лигата на шампионите“, рекол Клоп.

„Ако зборуваме само за Лигата на шампионите, никој не ја освоил во сезона во која има повредени играчи, ние сме во таква ситуација. Во најлош случај нема да играме во Лигата на шампионите, можеби ќе играме во Лига Европа, но и тоа не е сигурно“.

Клоп е сигурен дека ќе остане менаџер на Ливерпул и во случај да не се пласира во европските купови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спектактакуларно Ел класико – Реал ја победи Барселона

Објавено пред

Реал Мадрид го доби спектакуларното Ел калсико, кое вечерва се одигра на „Алфредо ди Стефано“ стадионот во Мадрид. Триумфот од 2.1 на Реал му го донесоа Бензема и Крос, додека стрелец за Барселона беше Мингеса. Реал победи во двете меѓусебни средби со Барселона оваа сезона. Инаку, ова е трета победа во низа за „кралскиот клуб“ во Ел класико. Барселона нема победа над најголемиот ривал од 2019 година.

Реал, ја растури Барселона во првото полувреме, што на крајот се покажа како доволно за победа. По исклучително лошото време, во текот на целиот натпревар паѓаше силен дожд, текот на натпреварот го одреди магичниот потег на Карим бензема, кој во 13.минута го совлада Тер Штеген.

Браса, го контролираше поседот, но немаше одговор за брзата транзиција на противникот. 15.минути по голот на Бензема, Тер Штеген уште еднаш капитулираше.

Крос изведе слободен удар, топката на патот до голот удри во лошо поставениот Дест, потоа и во Алба и заврши во голот.

Неколку минути подоцна, Реал пропушти две шанси во неколку секунди, најпрвин ударот на Валверде заврши во дирекот, а потоа ударот на Васкез го одбрани Тер Штеген.

Единствената шанса за гол Барселона ја имаше во финишот на првиот дел, кога Меси директно од корнер ја погоди стативата.

Барселона во вториот дел тргна во тотална офанзива. Жестоко притиснаа кон голот на Куротоа, со сите играчи. Просторот што Барса го оставаше Реал во втриот дел не успеа да го искористи, иако домашните фудбалери имаа неколку добри шанси.

По еден час игра, Барселона намали на 2:1. Стрелецот Мингеса ја искористи лошата комуникација во одбраната на Реал и го совлада Куртоа.
Во 85.минута се случи моментот кој ќе предизвика полемики во шпанската јавност. Невнимателниот старт на Менди врз Брејтвајт, судијата Манзано не го окарактеризира како прекршок, не побара ниту помош пд ВАР-асистентот.

Во последната минута реал остана со играч помалку. Касемиро во 30 секунди доби два жолти картони.

Последната шанса за да го избегне поразот Барселона ја имаше во 94.минута, кога по ударот на Мориба, гредата ги спаси Куртоа и Реал.Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас го пропушта реваншот со Баерн?

Објавено пред

ПСЖ скапо ја платија победата во Стразбур (1:4). Натпреварот пред време го заврши првиот голман Кејлор Навас. Во Париз постои страв дека Костариканецот ќе го пропушти реваншот со Баерн во Лигата на шампионите.

Кејлор Навас, во средата, блескаше во победата над Баерн во Минхен (2:3), со десет успешни интервенции.

Покрај Навас, реваншот со Баерн ќе го пропушти и капитенот Маркињос, кој се повреди во Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Блесок на Хаверц – Челси го растури Кристал Палас

Објавено пред

Челси експресно се врати на четвртото место на табелата во Премиер лигата, откако во последниот натпревар од саботната програма го победи Кристал Палас со 4:1.

„Сините“, имаа апсолутна доминација против градскиот ривал, а сите дилеми околу победникот ги решија во првите 30 минути кога постигнаа три гола.

Во овој период од натпреварот се истакна најскапиот играч во историјата на челси, Каи Хаверц, со гол и асистенција.

Хаверц во осмата минута го постигна првиот гол, а две минути подоцна му асистираше на Пулишиќ за 0:2. До крајот на првиот дел, во 30.минута, гол постигна и Зума.

Кристал Палас во првите 60 минути немаа ниту еден удар кон голот на Менди, додека играчите на Челси упатија 16 удари, од кои седум завршија во рамките на голот.

Првиот удар кон голот на Менди заврши во неговиот гол, стрелец беше Бентеке. Откако постигнаа гол домашните фудбалери порешително тргнаа кон голот на Челси, меѓутоа на противниците им оставија многу простор за контранапади.

Една таква брза акција резултираш со гол на Пулишиќ во 78.минута.

Челси се четврти на табелата со 54 бода, два повеќе од Ливерпул и Вест Хем јунајтед.Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија6 часа

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија9 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија10 часа

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет11 час

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ11 час

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија16 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет16 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет16 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија1 ден

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија1 ден

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет1 ден

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа2 дена

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија2 дена

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет2 дена

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија2 дена

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа2 дена

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа2 дена

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Досие