Контакт

Спорт

Колбрели со победа на „Пеколот на северот“, трката ја заврши покриен со кал

Објавено пред

Сони Колбрели стана првиот Италијанец кој победил на класичната велосипедска трка Париз-Рубе по 22 години, откако во апсолутно неверојатен спринтерски финиш на тројца велосипедисти беше најсилен и покрај тоа што целиот беше покриен со кал.

По трката од 257.7 километри, во која има 30 сектори по кои се вози на калдрма, Колбрели не можеше да ги заддржи солзите на велодромот во Рубе, откако ги победи Белгиецот Флоријан Фермеш и Холанѓанецот Матју ван дер Пел. Победата на Колбрели дојде откако неговиот сонародник Џани Москон беше лидер во поголемиот дел од трката, пред поради дупната гума и пад во финишот да заврши само четврти со 44 секунди заостанување, оставајќи го Колбрели како првиот Италијанец со триумф по Андреа Тафи во 1999 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Светски и европски првак го засили Еибар

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Еибар, потврди, дека до крајот на сезоната во тимот ќе биде поранешниот шпански репрезентативец, Фернандо Љоренте.

Љоренте има 36 години, кариерата ја започна во Атлетик Билбао, потоа играл во Серија А, во Јувентус, Наполи и Удинезе. Дел од кариерата мина и во Тотенхем, со кого играше во финалето во Лигата на шампионите.

Тој од завршувањето на минатата сезона беше без клуб, откако му заврши договорот со Удинезе.

Љоренте има светска и европска титула со Шпанија.

Еибар се засили во обид експресно да се врати во Примера. По 12 рунди во Сегунда, тимот од „Ипуруа“, се наоѓа на второто место на табелата, со бод помалку од водечката Алмерија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба ги нападна медиумите: Ширите лажни вести

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Пол Погба, ги негира медиумските пишувања, дека не е о добри односи со менаџерот, Оле Гунар Солскјер.

По тешкиот пораз од Ливерпул (0:5), во кој Погба за 15 минути на теренот доби црвен картон, англиските медиуми, пишуваа дека Погба е не е во добри односи со тренерот и дека ги прекинал преговорите околу новиот договор.

„Ова се лажни вести“, порачал Погба и преку социјалните мрежи порачал.

„Таблоидите сакаат да покренат дебата со 100 отсто лажни вести.. Измислуваат, лажат. Новинарите го користат моето име за нешто да се види, дури и кога такво нешто не постои. Реагирам од почит кон мојот тренер, клубот и навивачите. Сакам да им порачам помалку да читаат вакви работи. Овие луѓе немаат срам“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Солскјер е среќен човек, досега требаше да добие отказ“

Објавено пред

Фудбалската јавност со внимание ги следи случувањата во Манчестер јунајтед. Многумина очекувата дека менаџерот Оле Гунар Солскјер ќе добие отказ.

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Пол Мерсон, коментирајќи ги случувањата на „Олд Трафорд“, рекол дека не може да верува дека Солскјер се уште е менаџер на „црвените ѓаволи“.

„Невозможно е колкава среќа има. Луѓето можат да говорат што сакаат, јас сум сигурен само во една работа – кога губите од најголемиот ривал на домашен терен со 5:0. наредниот ден добивате отказ. Така е секаде во Европа. Да изгубеа Арсенал или Челси од Тотенхем 5:0, менаџерот веќе немаше да биде на функцијата. Јунајтед победија на еден од последните пет натпревари во Премиер лигата, тоа е неприфатливо. Не знам што се случува во тој клуб“, рекол Мерсон и дополнил.

„Згрижува тоа што Солскјер и по три години не знае кој му е најдобриот тим. Го донесоа Санчо за многу пари, а тој не игра. Се бореа долго време да го задржат Погба, а тој најважниот меч го започнува од клупата. Јунајтед не е тим, тоа е група на индивидуалци. Немаат план во играта. Головите ги постигнуваат на среќа. Тимовите се радуваат кога треба да играат против нив“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија3 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија3 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија4 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет5 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион6 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија6 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија7 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет7 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија17 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија17 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија18 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет18 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија20 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија23 часа

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија1 ден

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Досие