Контакт

Спорт

Крај на шпанската бајка – Алкарас се предаде, Алијасим ќе игра во полу-финалето

Објавено пред

Феликс Оже-Алијасим ќе му се спротивстави на Данил Медведев во полу-финалето на Ју-ес опен. Шпанецот Карлос Алкарас, при водство на Алијасим од 2:0 во сетови, го предаде четврт-финалниот меч поради повреда на десната нога.

Алијасин доминираше од почетокот на мечот, првиот сет го доби со 6/3, вториот во кој започнаа проблемите на Алкарас со мускулот со 6/1.

По 67 минути игра, 18-годишниот Шпанец реши да го предаде мечот.

Спорт

ЕЦА против ФИФА: Имате деструктивни предлози

Објавено пред

Планот на ФИФА, светските првенства да се одржуваат на секои две години, остро го осудија од Асоцијацијата на европските клубови (ЕЦА). Во оваа асоцијација членуваат 234 клубови.

„Фудбалските клубови се темел на системот, нивниот глас мора да се слуша. Во нив најмногу се вложува, во клубовите се формираат играчите, нив ги гледаат навивачите и локалните заедници. Нас никој ништо не не прашал. ФИФА работи на своја рака. Јасно е дека Мундијал на секои две години би направил големи проблеми“, стои во соопштението.

Претходно, на идејата на ФИФА остро се спротивставија УЕФА и јужноамериканската федерација КОНМЕБОЛ, додека идејата ја подржа Фудбалската федерација на Азија.

„ФИФА агресивно тргна во кампањата, без да се консултира до клубовите. Тоа е неприфатливо. Предлогот е деструктивен. ЕЦА е против ваквата идеја, бидејќи најзагрозени тука ќе бидат клубовите и клупските натпреварувања“, стои во соопштението на ЕЦА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Донарума бил подготвен да го напушти ПСЖ

Објавено пред

Италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума, како најдобар играч на Европското првенство, на кое победи со Италија, пристигна во ПСЖ. Сепак кариерата во Париз не ја започна онака како што посакуваше. Донарума ја грее клупата за резерви, прв голман е Кејлор Навас.

Италијанските медиуми тврдат дека Донарума им кажал на клупските челници дека е незадоволен и дека е подготвен да си оди доколку неговиот статус не се смени.

Наводно, тој му порачал на менаџерот, Мино Рајола, да ги контактира италијанските клубови, ки беа заинтересирани за неговите услуги, пред тој да ја прифати понудата на ПСЖ.

Најголем интерес за Донарума покажуваа луѓето од Јувентус, но клубот не можеше и не сакаше да ги исполни неговите мегаломански барања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ла Лига ги налути навивачите – Ел класико ќе се игра во дневен термин

Објавено пред

Ла Лига го објави времето на одигрувањето на првото Ел класико оваа сезона. Првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, предизвика револт кај навивачите на Реал и Барселона, со одлуката, дербито кое во 10.коло ќе се игра на „Камп Ноу“, на 24.октомври, да започне во 16.15 часот.

Пладневниот термин не е популарен кај навивачите во Шпанија, особено не кога треба да се игра најголемото дерби во светот.

Тебас нема проблем со терминот, тој успеа да ги задоволи барањата на оное кои скапо ги плаќаат телевизиските права. Терминот е направен за да можат да го следат фудбалските фанови во Азија.

Престојното дерби ќе биде прво по 1.март 2020 година кое ќе се игра пред полни трибини.

Минатата сезона, двата дуели им припаднаа на фудбалерите на Реал. Во Барселона резултатот беше 3.1, а во Мадрид 2:1 за Реал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа54 минути

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 час

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ4 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија4 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија4 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет7 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија7 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет7 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија19 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет20 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ23 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија1 ден

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет2 дена

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Досие