Контакт

Спорт

Лампард и Челси остануваат без победа по трилерот со Лестер (видео)

Објавено пред

Френк Лампард ќе почека за првата официјална победа со Челси, откако во супер-интересен меч одиграа 1:1 со незгодните Лестер. Овој резултат доаѓа по тешкиот 4:0 пораз од Манчестер јунајтед во првото коло од Премиер лигата и по поразот на пенали од Ливерпул во УЕФА Суперкупот во средата.

Во првиот меч на „Стемфорд бриџ“, тимот на Лампард тргна силно и моќно со голем број на шанси, и веќе во седмата минута Мејсон Маунт ја искористи невнимателноста на одбраната на Лестер за да го постигне својот прв премиерлигашки гол.

Меѓутоа, Лестер покажа дека не е тим за шега и без Хери Мегвајр, откако во 67. минута од мечот Вилфред Ндиди со одличен удар со глава по нафрлувањето на Медисон го матираше Кепа Аризабалага и израмни за „лисиците“.

Спорт

Роналдо одбил да смени дрес со голманот Сорентино откако тој му фати пенал (видео)

Објавено пред

Ако ви е потребен уште еден доказ дека Кристијано Роналдо се сфаќа себеси премногу сериозно, тука е поранешниот голман на Киево, Стефано Сорентино, кој вели дека Португалецот одбил да си смени дрес со него бидејќи тој му одбранил пенал.

Сорентино тврди дека Роналдо бил „многу лут“ минатиот јануари, кога Јувентус стигна до 3:0 победа над Киево во Торино со головите на Даглас Коста, Емре Џан и Даниеле Ругани, но и меч во кој обидот од пенал на Португалецот заврши во рацете на Сорентино.

41-годишниот Сорентино, кој сега игра во Черво во осмата италијанска лига инсистира дека имал договор за смена на дресовите, пред Роналдо да го игнорира по крајот на мечот.

„Се согласивме да ги смениме дресовите, но откако не даде гол од пенал беше многу лут. Се сретнавме во тунелот, се ракувавме и тој ми честиташе, но имаше лош израз на лицето и не ми го даде дресот. Сепак, не беше толку лошо, успеав да добијам дрес од Пауло Дибала“, открива Сорентино.

Инаку ова не беше прв „дуел“ на Роналдо со Сорентино – во дебито на Португалецот за Јувентус, Роналдо со колено го удри во главата (секако, ненамерно), по што ветеранот заврши во болница.

Сорентино му „врати“ на Роналдо за скршената глава, но Јуве победи (видео)

Сорентино ќе го памети дебито на ЦР7 откако заврши во болница

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ќе го понуди Гризман на ПСЖ за да го врати Нејмар

Објавено пред

Барселона е подготвена да го понуди Антоан Гризман на Пари Сен-Жермен во нов обид да го врати Нејмар на „Ноу Камп“, тврди „Скај спортс“.

Французинот дојде во Барселона ова лето за 125 милиони евра, но не импресионираше во Каталонија и клубот е подготвен да го „жртвува“ за да го врати Нејмар, откако минатото лето сите обиди за договор со ПСЖ пропаднаа поради превисоката сума која ја бараше францускиот шампион.

Според шпанските медиуми, Нејмар и напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез се приоритети на шпанскиот клуб, кој ќе се обиде да направи „трампа“ со своите играчи – Усман Дембеле и Филипе Кутињо честопати се јавуваат како први кандидати, а сега на оваа листа е и Гризман.

Според „Скај спортс“, Барса го цени Гризман на околу 100 милиони евра, и ќе го постави на продажба без разлика дали ПСЖ ќе се согласат на трампата, откако се јавија повеќе заинтересирани премиерлигаши, предводени од Манчестер јунајтед. И покрај ова, Барса ќе мора да даде и нешто кеш за да се реализира ваков трансфер.

Нејмар, кој си замина од Барса за рекордни 222 милиони евра во 2017 година, има договор со францускиот клуб до 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанскиот печат убеден: Заврши ерата на трансфери од 100 милиони евра

Објавено пред

Времето во кое трансферите од 100 милиони евра беа „нормални“ во шпанскиот фудбал завршија, велат во анализите шпанските спортски медиуми оценувајќи го влијанието на КОВИД-19 на шпанскиот фудбал.

Шпанија во моментов е само зад Италија по бројот на жртви од корона вирусот и државата во моментов го живее 17-тиот ден од 30-дневната вонредна состојба. Поради ова шпанскиот фудбал е на „пауза“ како и сите европски големи лиги, и на клубовите им недостасува приходот од мечевите, предизвикувајќи имплементација на „ЕРТЕ“ мерките, односно поставување на своите вработени со договори на одредено време и со намалување на платите до 70 отсто.

Според „Марка“, најпогодени од ситуацијата ќе бидат најголемите клубови. Реал Мадрид, кои во своите планови ги имаа трансферите на Пол Погба и Килијан Мбапе ова лето, најверојатно ќе се откажат од големо трошење.

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу исто така не верува дека ова лето ќе има богати трансфери.

„Претпоставуваме дека ова лето на фудбалскиот пазар ќе има многу помалку пари поради корона вирусот, но трансферите можат да се случат и на поинаков начин, на пример со трампа“, вели Бартомеу за „Диарио спорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија4 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус, според извештајот проблем биле дебелината и високиот притисок

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија7 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија8 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија9 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија9 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија9 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија10 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија10 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет10 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет11 час

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија12 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија12 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет13 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа13 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа14 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет14 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет15 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион15 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет15 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Досие