Контакт

Спорт

Лазаров го доби рекордното четврт-финале, Нант го шокираше Веспрем

Објавено пред

Нант стигна до голема 32:28 (16:12) победа над Веспрем во првиот меч од четврт-финалето на ЕХФ Лигата на шампионите, што беше рекорден 17. настап на Кирил Лазаров во овој дел од елитното европско клупско натпреварување, во меч кој го заврши со четири гола.

Веспрем се сметаа за големи фаворити во мечот, и почнаа подобро откако водството кое го фатија на почетокот (1:3), го оддржуваа до последните десет минути од полувремето (7:9). Тогаш Лазаров со трите клучни гола помогна Нант да направи пресврт и на полувреме да отиде со четири гола предност (16:12).

Нант продолжија со одличната игра и на стартот на второто полувреме, почнувајќи со 3:0 серија за 19:12 водство, кое не го испуштија до крајот на натпреварот. Валеро Ривера беше најефикасен кај Нант со шест гола, по четири уфрлија Лазаров, Давид Балагер и Рок Овничек, додека кај Веспрем, Гашпер Маргуч имаше 8 гола.

Графика: Sofascore за Тоспорт.мк

Спорт

Мбапе ја загубил довербата во ПСЖ, сака нов предизвик

Објавено пред

Килијан Мбапе е подготвен да замине од Пари Сен-Жермен бидејќи ја загубил довербата во проектот на богатиот француски клуб и би сакал да се обиде со нов предизвик, тврди француската „РМЦ спорт“.

Според нивните извори, главен проблем на фудбалерот не е тренерот Маурисио Почетино, туку спортскиот директор Леонардо, и доколку не направи трансфер ова лето, тогаш следната година ќе замине како слободен играч.

Катарските газди на клубот не сакаат да го продаваат Мбапе и се надеваат дека ќе го убедат да остане, но и покрај огромната финансиска моќ на клубот, тешко е да се верува дека ќе дозволат тој да замине бесплатно, посебно бидејќи за него платија 180 милиони евра, со што уште е вториот најскап играч во историјата зад соиграчот Нејмар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудо забивање на 0.9 секунди пред крај и 2:0 водство на Санси!

Објавено пред

Финикс санс стигнаа до драматична 104:103 победа над Лос Анџелес клиперс за да поведат со 2:0 во финалето на Западната конференција во НБА плејофот

Во еден неверојатен меч, кој беше израмнет до самиот крај, победникот го реши Деандре Ејтон со забивање на 0.9 секуди пред крајот на мечот. Санси имаа подобро отварање на мечот и 25:23 предност по првата четвртина, но не успеаја да се одвојат и на полувреме се отиде со само 48:47 предност за Санси.

Потоа дојде драматичната завршница, во која Клиперс имаа поен предност, пред Бриџис да утне обид за поени, а топката да излезе во аут. Краудер успеа да го најде Ејтон, кој атрактивно заби преку Ивица Зубац за фантастична победа.

Камерон Пејтон беше најефикасен за Санси со 29 поени (12-од-24) и 9 асистенции, Ејтон заврши со 24 поени и 14 скока. Кај Клиперси најефикасен беше Пол Џорџ со 26 поени, 6 скока и 6 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска на крилата на Модриќ е осминафиналист – Англија минимално против Чесите

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Хрватска по одличниот настап во второ полувреме на „Хемпден парк“ ја победи Шкотска со 3-1 и на тој начин обезбеди пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020.

Иако првите 45 минути беа израмнети и по играта и со резултатот (1-1), сепак во вториот дел искусниот среден дел на „коцкастите“ беше пресуден за ново разочарување на Шкотланѓаните.

Резултатот во 17 минута го отвори Влашиќ по една несигурност на одбраната пред голот на Маршал.

Во финишот на првиот дел, Мекгрегор во 42 минута донесе израмнување 1-1 со надеж дека во второто полувреме ќе имаат шанса за победа.

Сепак, Хрватите во вториот дел играа трпеливо, поорганизирано и со два гола комплетно ја срушија надежта на домаќините.

Уште во 50 минута бекот Гвардиол имаше можност, но не ја исконтролира добро топката пред противничкиот голман.
И Перишиќ се најде во добра прилика неколку минути подоцна, но Маршал успеа да одбрани.

Сепак, во 62 минута немаше одбрана по ударот на Лука Модриќ. Топката дојде до него на 18-тина метри и биеше со надворешна прецизно за водство од 2-1. Еден од најубавите голови на ЕП.

Шкотските фудбалери се уште не беа освестени од шокот, а Перишиќ петнаесетина минути подоцна им го зададе завршниот удар. Биеше прецизно по корнерот на Модриќ во 77 минута за конечни 3-1.

По овој триумф Хрватска како втора ја завршува групата Д пред Чешка која како третопласирана оди во осминафинале. И двете селекдии имаат по 4 бода затоа што Чесите со голот на Стерлинг од 12 минута губеа и загубија против фаворитот Англија.

На овој меч без резултатско значење имаше само 3 удари во рамките на двата гола. Избраниците на Саутгејт не калкулираа за тоа со кого ќе играат во нокаут фазата, па одиграа за својата чест без многу трошење на енергија.
Комбинациите кој против кого во нокаут фазата ќе бидат познати утре, по завршните мечеви од третото коло во групите Е и Ф.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Свет1 час

Меркел прими различни вакцини – прва доза од „Астразенека“, а втора од „Модерна“

По вакцината на „Астразенека“ во април, германската канцеларка Ангела Меркел сега ја прими вакцината на „Модерна“ како втора доза. Меркел...

Македонија13 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија15 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија16 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија17 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија22 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија23 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет23 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет24 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Досие