Контакт

Спорт

Летонската НХЛ ѕвезда Кивленикс почина на 24 години по пад на глава

Објавено пред

Летонскиот голман Матис Кивленикс, член на НХЛ тимот Колумбус блу џекетс, почина на само 24 години, откако добил повреда на главата при трагичен пад.

„Медицинскиот персонал бил повикан веднаш, но тој починал кратко по падот. Шокирани сме од губитокот на Матис Кивленикс и праќаме порака на сочувство до неговата мајка Астрида, до неговото семејство и до пријателите. Киви беше фантастичен млад човек кој во четири години имаше огромно влијание на нашиот тим, изјави претседателот на хокеарски операции на Блу џекетс, Џон Дејвидсон.

Кивленкис стартуваше во два меча на Колумбус минатата сезона, а неодамна играше за Летонија на Светското првенство, каде што беше стартер во осум меча.

Спорт

„Pazza Inter“ – по Лукаку, и Де Фрај и Лаутаро сакаат да заминат!

Објавено пред

Последната деценија, италијанските фанови на Интер му дадоа не толку пријатен прекар на својот омилен клуб – „Pazza Inter“, односно лудиот Интер, кој секогаш изненадува, понекогаш пријатно, но почесто непријатно.  Во 2010 дури и се сними песна под ова име, која до 2019 година беше пуштана пред натпреварите на „нераѕурите“.

Се веруваше дека ваквиот Интер е во минатото откако Мистер Антонио Конте го презеде клубот, го „среди“ и лани ја освои првата титула по една деценија, прекинувајќи ја низата на лутите ривали Јувентус. Меѓутоа, епилог на тоа е практичен „распад“ на шампионскиот тим ова лето, со многу грижи за иднината.

Прво, претседателот Стивен Жанг призна дека е невозможно да се продолжи со толку големи плати на играчите и дека поради економската криза мора да се „крати“. Прво си замина токму креаторот на шампионскиот тим, Конте, а потоа беше продаден Ашраф Хакими на ПСЖ, со ветување дека нема да има дополнителни заминувања.

Потоа се вмеша Роман Абрамович и неговите Челси. Понудата од 100 милиони евра за Ромелу Лукаку беше одбиена, но италијанските и англиските медиуми очекуваат тоа да се смени овој викенд со подобрена понуда до 130 милиони евра, и самиот Белгиец ги информирал шефовите дека сака да замине.

Сега на ред, се други фудбалери кои би сакале да си заминат, предводени од Лаутаро Мартинез и Штефан де Фрај. Италијанските медиуми тврдат дека директорите на клубот се против овие продажби, предводени од Бепе Марота, Пјеро Аусилио и Дарио Бачин и дека и тие може да заминат ако продолжи продажбата.

Pazza Inter…

Прикажи повеќе...

Спорт

Данска ја победи Шпанија – Против Франција ќе го брани олимпиското злато

Објавено пред

Актуелниот светски и олимписки шампион, Данска, го совлада актуелниот европски првак, Шпанија со 27:23 (14:10), за место во финалето на олимпискиот турнир во Токио. Финалето во Токио, на ракометниот турнир, ќе биде реприза од мечот за златото во Рио Де Жениро, противник на Данска ќе и биде Франција.

Никлас Ландин со 14 одбрани и Микел Хансен со 10 голови ја предводеа Данска. Јунак кај Данците е и Менсах-Ларсен, кој два од четири гола постигна во моментите кога Шпанија се доближи на гол негатива.

Душебаев и Фигерас со пет голови беа најефикасни во редовите на Шпанија, во чии редови најдобар беше голманот Де Варгас со 13 интервенции.

Финалниот натпревар на ракометниот турнир ќе се одигра на 7.август.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рампата на Батум го поништи трипл-даблот на Дончиќ – Франција избори финале во Токио

Објавено пред

Франција ја победи Словенија со 90:89 и ќе се бори за златниот медал на кошаркарскиот турнир во Токио. Трилерот го реши 37-годишниот Николас Батум, кој во последната секунда му удри рампа на Клемент Препелич.

Франција и Словенија одиграа меч достоен за финале на Олимписките игри. Словенците подобро го отворија мечот, дојдоа до предност од осум поени во првиот период (25:17). Французите бргу се вратија и до средина на третата четвртина, имавме резултатска нишалка.

Франција тогаш успеа да се одлепи на девет поени од противникот 67:58. Словенците, со Дончиќ, немаа намера да се откажат. Се вратија во мечот на почетокот на решавачкиот период. Во последната четвртина, Фрацузите водеа, а Словенците константно се обидуваа да ја стигнат разликата.

Можеби клучниот момент на мечот се случи на четири минути до крајот, кога при резултат 78:78, Луваву неправилно го блокираше положувањето на Блажиќ. Словенецот поради протест доби техничка. Де Коло погоди едно слободно фрлање, а потоа погоди и тројка за 82:78.

Во последната минута драмата кулминираше, Луваву погоди тројка за 90:85. Словенците не реализира напад, а Фурние направи лична во напад. Препелиќ еднаш беше прецизен, а откако Словенците се одбранија, Препелич погоди тројка за -1.

Последниот напад на Франција не го реализираше Де Коло, за Словенија останаа 18 секунди, Дончиќ го градеше нападот за Препелич, кој влезе на положување, а од зад грб беше блокиран ветеранот Батум.

Дончич ја предводеше Словенија со трипл-дабл од 16 поени, 18 асистенции и 10 скокови. Мајк Тоби постигна 23 поени на кои придодаде девет скока. Кај Франција се истакнаа Де Коло со 25 и Фурние со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија2 часа

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија3 часа

Нов извештај за активните пожари во земјата – најкритично кај Делчево, Пехчево и во Прилепско

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата фејсбук-страница информираа за состојбата со активните пожари во државата, заклучно со...

Македонија4 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија6 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ7 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ7 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа8 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија8 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија9 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија21 час

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија23 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија23 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија1 ден

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Досие