Контакт

Спорт

Лопез: Икарди и Ванда Нара не ми даваат да ги гледам децата

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер Макси Лопез објасни зошто Мауро Икарди и неговата поранешна сопруга, Ванда Нара го прават да се чувствува бесен. Ванда беше мажена за Лопез и има три деца со него, но се разведе по аферата со Икарди, кој тогаш беше соиграч на Лопез во Сапндорија.

„Постои судска одлука, но тие не ја почитуваат. Не ми даваат да ги гледам децата, кои ги гледам само двапати годишно. Се обидувам да зборувам со Ванда, но тоа што треба да е приватно е постирано на социјалните мрежи и затоа е невозможно да се зборува. Тие не ме почитуваат. Со неа сè е за парите, иако никогаш не и недостасувале. Му кажав на новиот маж на мојата бивша сопруга дека ќе сфати кога ќе стане татко. Ме прави бесен што моите деца се користат на таков начин“, вели Лопез во интервју за „Подемос хаблар“.

Лопез моментално игра како напаѓач во бразилскиот Васко да Гама. 35-годишниот ветеран не сакаше да одговори на прашањата дали платил мафијаши да му се закануваат на Икарди додека играше за тимот на Катанија.

Спорт

Силекс против Шкендија во четврт-финалето

Објавено пред

Во „Куќа на фудбалот“, попладнево беа извлечени четврт-финални двојки во Купот на Македонија. Во оваа фаза од купот се игра само по еден натпревар.

За пласман во полу-финалето ќе одлучуваат натпреварите:

Академија Пандев – Шкупи
Струга Трим Љум – Ренова
Беласица – Македонија Ѓ.П.
Силекс – Шкендија

Четврт-финалните натпревари на програмата се на 25.ноември.

Фото/kfshkendija.com

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА ја објави листата на најбрзите играчи во ЛШ

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) во својот годишен извештај ја објави листата на најбрзите фудбалери во минатото сезонското издание на Лигата на шампионите.

Најголема брзина во еден момент на некој натпревар развил напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе. Францускиот репрезентативец во финалето против Баерн Минхен трчал со брзина од 33,98 километри на час.

Следуваат двата бека – Лукас Клостерман од Лајпциг (33,89 км/ч) и Ханс Хатебур од Аталната (33,71 км/ч).

За споредба, најбрзиот човек во историјата, Јусејн Болт, кога го поставил светскиот рекорд (9,58 секунди), во еден дел од тргата развил брзина од 44,64 км/ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве без Роналдо ќе ја пречека Барселона

Објавено пред

Вечерва со натпреварите во групите А,Б, Ц и Д започнува второто коло во Лигата на шампионите. Актуелниот шампион Баерн ќе гостува во Москва, а во дербито Јувентус ќе ја пречека Барселона.

Јувентус и Барселона во новата сезона влегоа со нови тренери, Андреа Пирло и Роналд Куман и на двајцата не им оди најдобро. Јувентус нема пораз од стартот на сезоната, но два пати играше нерешено, против послеби противници (Кротоне и Верона). Барселона по добриот старт врза два порази од Хетафе и Реал.

Кристијано Роналдо ќе го пропушти натпреварот, тој се уште е позитивен на коронавирусот. Неговото отсуство значи дека фудбалските фанови ќе почекаат да вдат нов дуел помеѓу него и Лео Меси. Последне пат еден против друг играче пред речиси две и пол години.

Во Б-групата, фаворитите Реал и Интер немаат право на грешка. Реал по поразот од Шахтјор ќе гостува во Менхенгладбах, а Шахтјор ќе го пречека Интер.

Внимание во оваа рунда привлекува и мечот во Бергамо помеѓу Аталанта и Ајакс.

Лига на шампиони, 2.коло:

Група А:

Локомотив Москва-Баерн Минхен 18.55
Атлетико Мадрид-Салцбург 21.00

Табела: Баерн 3, Локомотив 1, Салцбург 1, Атлетико 0

Група Б:

Шахтјор-Интер 18.55
Борусија Менхенгладбах-Реал Мадрид 21.00

Табела: Шахтјор 3, Интер 1, Борусија 1, Реал 0

Група Ц:

Порто-Олимпијакос 21.00
Марсеј-Манчестер сити 21.00

Табела: Манчестер сити 3, Олимпијакос 3, Марсеј 0, Порто 0

Група Д.

Ливерпул-Митјиланд 21.00
Аталанта-Ајакс 21.00

Табела: Аталанта 3, Ливерпул 3, Ајакс 0, Митјиланд 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на мета на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата...

Македонија49 минути

Позитивни на Ковид-19 биле 24% од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од минатата недела...

Наука3 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија3 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија4 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија4 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија5 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион5 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион5 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет6 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет6 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа6 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија15 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет17 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа18 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија20 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија24 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија1 ден

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа1 ден

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет1 ден

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Досие