Контакт

Спорт

ЛШ: Еурофарм Работник повторно „падна“ во второ полувреме, нова „катастрофа“ за Загреб

Објавено пред

Еурофарм Работник не успеа да стигне до втората последователна победа во ЕХФ Лигата на шампиони, откако во финишот на натпреварот повторно „паднаа“ во форма и им дозволија на Татран Прешов да ја запишат првата победа во групата Ц.

Еурофарм имаше предност и од два гола во првото полувреме и 21:17 на 20 минути пред крајот на мечот, пред гостите да се вратат и да направат пресврт за своја прва победа оваа сезона во ЛШ. Џабе беа осумте голови на Владислав Остроушко кај Еурофарм, додека Оливер Рабек блесна со седум гола за Татран.

Во „елитната“ група А пак, продолжи мизеријата на ППД Загреб и под водство на Веселин Вујовиќ, откако овојпат од Хрватска со победа си замина Пик Сегед (26:21). Прва победа оваа сезона во ЛШ забележа словенечкиот Целје, со убедлива 32:25 победа над Елверум.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Алборг – Флензбург 31:28 (14:16)

Целје – Елверум 32:25 (14:15)

ППД Загреб – Пик Сегед 21:26 (10:15)

Табела: 1.Барселона 8, 2.ПСЖ 8, 3.Алборг 8, 4.Сегед 7, 5.Флензбург 7, 6.Целје 2, 7.Елверум 0, 8.ППД Загреб 0.

ГРУПА Ц

Бидасоа Ирун – Савехоф 39:23 (18:12)

Еурофарм Работник – Татран Прешов 23:24 (14:13)

Рихимаки Кокс – Спортинг Лисабон 25:23 (12:11)

Табела: 1.Бидасоа Ирун 9, 2.Савехоф 8, 3.Спортинг 5, 4.Рихимаки Кокс 4, 5.Еурофарм Р. 2, 5.Татран 2.

ГРУПА Д

ГОГ – Кадетен 35:30 (18:15)

Висла Плоцк – Динамо Букурешт 26:26 (13:12)

Табела: 1.Динамо Б 8, 2.ГОГ 8, 3.Висла 5, 4.Кадетен 4, 5.Кристијанштад 3, 6.Чеховски медведи 2

Фото: ЕХФ

Спорт

Шпигл: Имаме доказ дека Флорентино Перез лаже

Објавено пред

Тиражниот германски магазин „Шпигл“, објави документи, со кои тврди дека Флорентино Перез изнел невистини во интервјуто за „Ел Чингирито“.

Првиот претседател на Суперлигата, во интервјуто рекол дека 12.клубови не испратиле покани до Баерн, Борусија Дортмунд и ПСЖ.

„Ние се уште не го поканивме ПСЖ, а со Баерн и Борусија воопшто не сме разговарале. Во моментов има 12 основачи, а ние сакаме да бидат 15. Не е вистина дека Суперлигата ќе биде одложена бидејќи не се приклучиле Баерн и ПСЖ. Тоа се глупости“, рекол Перез.

„Шпигл“, го објави документот за основање на Суперлигата, во кој на трите клуба им се нуди не само да станат членови, туку имаат статус на „дополнителни основачи“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин: Каде бевте во минатото? Пред 30 години Суперлига ќе формираа Нотингем, Порто, Црвена звезда, Стеауа, ХСВ…

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, на 45. Конгрес на оваа организација, уште еднаш го осуди формирањето на Суперлигата. Во своето обраќање, тој им порачал на клубовите основачи, да се сетат каде биле пред 15, 20 или 30 години и да не го гледаат фудбалот само преку своите банкарски сметки. Во својот говор, Чеферин спомна и два клуба од Балканот, Црвена звезда и Динамо Загреб.

Веста дека 12 клубови (Реал, Барселона, Атлетико, Јувентус, Милан, Интер, Арсенал, Челси, Тотенхем, Ливерпул, Манчестер јунајтед, Манчестер сити) формираа своја лига, која ја нарекоа Суперлига, предизвика земјотрес во фудбалскиот свет.

„Каде беше Манчестер јунајтед во десенијата пред на сцената да стапи сер Алекс Фергусон. Се сеќавате? Каде беше Јувентус пред 15 години? Колку што знам во Серија Б. Доколку клубовите кои доминираа во европскиот фудбал пред 30 илим 40 години, се одлучеа да формираат Суперлига, како ќе изгледаше таа? Тука ќе беа Нотингем форест, Астон Вила, Хамбург, Стеауа, Порто, ПСВ Ајндховен, Црвена звезда. Тие тогаш беа кремот на европскиот фудбал. Во тие времиња тоа ќе беше Суперлигата. Но фудбалот се менува, а некои тоа не можат да го разберат. Тие ги гледаат промените само на своите сметки во банките“, рекол Чеферин и дополнил.

„Ти клубови што сега мислат дека се недопирливи, треба да се сетат откаде дојдоа. Терба да разберат дека ако сега се европски гиганти, тоа е и поради тоа што УЕФА 60 години ја брани идејата, само спортските резултати да бидат важни во натпреварувањата. Без УЕФА кој знае каде ќе беа…“

Моделот на Суперлигата многумина го споредија со НБА лигата и велат дека на овој начин европскиот фудбал ќе биде америкаризиран.

„Некои мислат дека за да успееме треба да копираме нечии друг модел. Но, не заборавите дека постои причина поради која европскиот фудбал е најпопуларен. Европскиот фудбал се темели на моделот кој успеа да му одолее на забот на времето. Ова е модел кој е заснован на различности. На натпреварите што ги организира УЕФА потребни и се Аталанта, Селтик, Ренџерс, Динамо Загреб, Галатасарај. Потребни ни се овие клубови. Луѓето мора да знаат дека во фудбалот се е можно, дека секој има шанса“.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА до одметнатите клубови: Ќе мора да се соочите со последиците

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, рекол дека оваа организација не ја поддржува Суперлигата и дека сите клубовите ќе треба да се соочат со последиците. На овој начин ФИФА ја поддржа УЕФА во борбата против одметнатите клубови.

„Денес сака да говорам за ковид-протоколите, за враќањето на фудбалот, за нашите деца и потребата да се занимаваат со спорт во безбедни услови. Сакав да говорам за местењето на натпревари, зло на кое мораме да го запреме. Сака да говорам за напредокот на Катар во организацијата на СП, за подготовките за СП за жени…Но, се се смени во последните два дена. Само една тема е важна. Читавме за војната и криминалот. Тешки зборови…Уште потешко е кога тие зборови се однесуваат на фудбалот. Зборува за проектот Суперлига. Сакам да бидам екстремно јасен. ФИФА е организација чии темел се цврсти принципи. Ние во ФИФА можеме само јасно и силно го оспориме основањето на Суперлигата. Таква креација ФИФА не може да поддржи“, порачал Инфантино на 45 Конгрес на УЕФА.

Првиот човек на ФИФА, потоа испрати јасна порака до клубовите кои решија да ја напуштат УЕФА и да основаат своја лига.

„Тие што решија да одат по овој пат ќе мора да се соочат со последиците. Ќе бидат одговорни за својот избор. Конкретно, или сте со нас или сте сами. Не можате малку да бидете овде, а малку на друго место. Тоа мора да биде јасно. ФИФА, исто како и УЕФА, е организација во која сите можат да ги кажат своите идеи и тие идеи да бидат разгледани. Но, членките секогаш мора да ги почитуваат институциите, првенствата и натпреварувањата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија1 час

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет2 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија3 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија3 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија4 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа4 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет6 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија7 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија18 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа19 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија19 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа22 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија23 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија23 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Досие