Контакт

Спорт

ЛШ: Мотор успеа да го „стопира“ Кил

Објавено пред

И покрај тоа остануваат на првото место во групата Б од ЕХФ Лигата на шампионите, навивачите на Кил не можат да бидат задоволни од последната низа – пораз дома, победа со гол разлика и вечерва, реми против аутсајдерот Мотор Запорожје  – 32:32 (16:17).

„Зебрите“ за малку ќе загубеа од мотивираниот украински клуб, предводен од Борис Пухоски со 10 гола, но на крајот помогнаа деветте гола од пенал на Никлас Екберг. Мотор ги поминуваат Мешков Брест на претпоследното место на табелата во групата Б, но сега немаат победа во ЛШ од февруари, низа од 12 натпревари.

Кил има 14 поени на врвот на групата Б од 9 натпревари, по што следуваат Монпелје (11), Веспрем (10), Кјелце (10) и Вардар (9).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин: „Максимир“ е најлошиот стадион во Европа

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, изминатите неколку дена бил во Загреб. Тој станал член на семејството на регионалните Спортски игри за младите, а престојот го искористил и да го гледа натпреварот во Лигата на шампионите помеѓу Динамо и Манчестер сити (1:4).

Чеферин уживал во натпреварот, но имал многу забелешки за стадионот на Динамо, „Максимир“.

„Драго ми е што дојдов на ‘Максимир’ и што го гледав натпреварот. Сепак, нема да зборувам за Динамо, сè е веќе кажано. Можам да кажам, сè што видов овде, ми се допаѓа, исклучок е стадионот“, рекол Чеферин и дополнил.

„Мислам дека ова е најлошиот стадион во Европа. На ова ниво на кое се играат натпревари сигурно е дека ова е најлошиот стадион“.

Претседателот на УЕФА рекол дека Динамо што побргу мора да го реши прашањето со стадионот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ждрепката за ЛШ ќе биде извршена во понеделник

Објавено пред

Синоќа заврши фазата по групи во Лигата на шампионите. Шеснаесет екипи ќе продолжат во нокаут-фазата, а осмина-финалните двојки ќе бидат извлечени во понеделник.

Пред ждрепката некои работи се познати. Во повластена положба ќе бидат победниците на групите, тие реваншите ќе ги играат пред своите навивачи.

Исто така во осмина-финалето не можат да играат тимови од исти држави, како и тимови кои биле во иста група.

Прва пат во Лигата на шампионите во осмина-финалето има само екипи од петте најсилни национални првенства во Европа (Англија, Шпанија, Италија, Германија и Франција).

Во првиот „шешир“ ќе бидат ПСЖ, Баерн Минхен, Манчестер сити, Јувентус, Барселона, Ливерпул, Лајпциг и Валенсија.

Во вториот „шешир“ се: Реал Мадрид, Тотенхем, Аталанта, Атлетико Мадрид, Борусија Дортмунд, Наполи, Лион и Челси.

Првите осмина-финални натпревари ќе се играат на 18 и 19, односно на 25 и 26 февруари 2020 година. Реваншите ќе бидат на програмата на 10 и 11, односно на 17 и 18 март 2020 година.

На 20 март 2020 ќе биде извршена ждрепката за четврт-финалето и полу-финалето.

Четврт-финалните натпревари на програмата ќе бидат на 7 и 8 април, а реваншите на 14 и 15 април наредната година. Полу-финалните дуели ќе се играат на 28 и 29 април, а реваншите на 5 и 6 мај наредната година.

Финалето е се игра на 30 мај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наредната сезона ќе биде последна за Фетел во Ферари

Објавено пред

Наредната сезона во шампионатот на Формула 1 би можелда да биде последна за Себастијан Фетел во тимот на Ферари. Германецот се уште не добил понуда за продолжување на договорот.

Четрикратниот светски шампион зад себе има лоша сезона во која забележа само една победа (Јапонија) и го освои скромното петто место во генералниот пласман.

Италијанските медиуми тврдат дека поради лошата форма Фетел нема да добие нов договор, односно Ферари ќе се обидат во 2021 година кога ќе му истече договорот на Германецот да го донесат во тимот Британецот Луис Хамилтон.

Шпанскиот весник „Марка“ оди чекор понапред и тврди дека од 2021 година Фетел ќе го вози болидот на Мекларен.

Мекларен константно ги подобрува своите перформанси, а од 2021 година тие ќе добиваат мотори од Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија2 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија3 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија3 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет4 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет5 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион6 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет6 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет6 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет6 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт17 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион18 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија19 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ22 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија23 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија23 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија1 ден

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Досие