Контакт

Спорт

Македонија против Украина го отвора ЕП

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го започне својот настап на 14 Европско првенство. Во рамките на Б-групата противник на Македонија ќе и биде националниот тим на Украина.

Селекторот на репрезентацијата Данило Брестовац го одреди тимот што ќе им се спротивстави на Украинците. Место за 16 играчи што ќе бидат во протоколот за мечот немаше за Мартин Томовски и Мартин Серафимов.

Против Украина македонските ракометари прв пат ќе играат на едно големо натпреварување, во минатото двете селекции четири пати се сретнале во квалификациите за пласман на големите натпреварувања.

Мечот во Виена ќе започне во 20.30 часот. Претходно натпреварите во оваа група ќе ги отворат Австрија и Чешка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан и Торино со минута молк за Брајант

Објавено пред

Милан и Торино ќе му оддадат последна почест на трагично загинатиот Коби Брајант пред нивниот меч од Копа Италија утре, момент кој има посебно значење поради тоа што Брајант беше емотивно поврзан со „росонерите“.

41-годишниот Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа со неговата 13-годишна ќерка Џана и уште седум други луѓе, поголемиот дел од своето детство го помина во Италија, каде што неговиот татко беше професионален кошаркар во тимовите на Реџо Калабрија и Реџо Емилија.

Брајант стана голем фан на Милан и течно зборуваше италијански јазик. Тој беше посебен гостин во тренинг-центарот во Миланело во 2013 година и зборуваше за тоа како ги гледал Марко ван Бастен, Руд Гулит и Паоло Малдини.

„Во мојата соблекувална во Лос Анџелес имам дрес и шал на Милан“, изјави тогаш Брајант.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекинро бара Серена да го сруши рекордот на „лудата тетка“ Маргарет Корт

Објавено пред

Легендарниот американски тенисер, Џон Мекинро се потсмеваше со освојувачката на рекордни 24 гренд слем титули, Австралијката Маргарет Корт, нарекувајќи ја „лудата тетка“ на тенисот, додавајќи дека се надева дека Серена Вилијамс ќе го сруши рекордот на 77-годишната Корт.

Проблемот на Мекинро со Корт е во нејзиното противење на истополовите бракови поради религиозните убедувања. Во понеделникот, Австралија опен ја одбележа 50-годишнината од нејзиниот успех во 1970 кога ги освои сите четири гренд слем титули во една календарска година, заедно со Род Лејвер, кој двапати го остваруваше тоа во 1962 и 1969 година.

Мекинро како коментатор на „Евроспорт“ не беше подготвен за смиреност.

„Има само една работа подолга од листата на тениските остварувања на Маргарет Корт: листата на нејзините навредливи и хомофобски изјави. Серена, направи ми услуга, освои уште два гренд слема и стигни до 25 за да ја оставиме Маргарет Корт и нејзините навредливи ставови во минатото, каде што припаѓаат“, изјави седумкратниот гренд слем шампион.

Вилијамс, која ја освои последната од своите 23 гренд слем титули во Мелбурн во 2017, загуби во третото коло оваа година.

Корт, која е христијански свештеник во нејзината црква во Перт, минатиот месец имаше директен напад на трансродовите спортисти, а го нарече учењето на ЛГБТ материјали во австралиските школи „ѓаволска работа“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдињо е импресиониран: Мартинели наликува на Роналдо! (видео)

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда, Роналдињо вели дека гледа огромна сличност помеѓу младиот фудбалер на Арсенал, Габриел Мартинели и уште еден бразилски легендарен фудбалер, Роналдо.

18-годишниот Мартинели направи „скок“ од најниската бразилска фудбалска лига во Премиер лигата, откако Арсенал го купија од Итуано, и импресионираше со 10 гола во 21 настапи во сите натпреварувања во тешка сезона за „топчиите“.

Младиот фудбалер стана сензација откако истрча над 60 метри за да постигне фантастичен гол за израмнување при 2:2 ремито со Челси, гол што многумина ги потсети на спектакуларниот гол на Роналдо против Компостела додека беше фудбалер на Барселона. Роналдињо се согласува.

„Ние во Бразил сме многу возбудени од него и од неговата иднина. Едно нешто е да имаш талент, но на 18 години да ја имаш таа самодоверба е многу необично. Тој ме потсетува на Роналдо во неговата прва сезона во Европа кога имаше 30 гола и кога сите се чудеа, кое е ова 18-годишно бразилско момче. Ја сакаше топката, трчаше по фудбалерите, немаше страв против никого, а истото го гледаме и кај Мартинели. Тој сака да биде со топката и да постигнува голови и може да биде најдобриот ако ја има таа амбиција“, вели Роналдињо.

Мартинели може да почека да дебитира за бразилската репрезентација во која има напаѓачи како Нејмар, Роберто Фирмино и Габриел Жесус, но Роналдињо верува дека селекторот Тите го следи тинејџерот.

„Сигурен сум дека тоа ќе се случи многу бргу. Во репрезентацијата годините никогаш не биле најважни. Роналдо играше на 17 години, а во последно време Нејмар и Жесус играа додека беа тинејџери“, додава Роналдињо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката „ОХИС“ тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива, како остаток од работењето на некогашниот...

Топ3 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија4 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија5 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија6 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија7 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија7 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија7 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија7 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет8 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија9 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија9 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет10 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет10 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет11 час

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет11 час

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет11 час

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет12 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт20 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт22 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Досие