Контакт

Спорт

Манчестер јунајтед се првиот клуб кој дал 2.000 гола во Премиер лигата

Објавено пред

Голот на Скот Мектоминеј, со кој Манчестер јунајтед поведе против Норич сити (и на крајот стигна до 3:1 победа) беше 2.000 гол на „ѓаволите“ во Премиер лигата, и тие се првиот тим кој стигнува до оваа цифрла.

Ова беше четврти гол во кариерата на 22-годишниот фудбалер кој е „продукт“ на академијата на „Олд Трафорд“, иако пред него другите со „важни“ голови се позвучни имиња. Првиот гол во Премиер лигата го постигна Марк Хјуз во август 1992 година, по што Велшанецот имаше 345 настапи за клубот и 120 гола. Енди Кол беше стрелец на голот број 500 во февруари 1999 година (еден од неговите 93 за клубот), сезона во која ја освоија тројната круна, додека голот број 1.500 беше дело на тогаш 20-годишниот Кристијано Роналдо во 2005 година. Димитар Бербатов имаше чест да го постигне 1.500 гол.

Јубилеј имаше и Маркус Рашфорд, кој го постигна својот 50. гол во дресот на „ѓаволите“.

На второто место на вечната листа се Арсенал (1.860 гола), пред Ливерпул (1.795 гола) и Челси (1.793 гола).

Спорт

И Тимо Вернер ќе дава дел од својата плата во „Заедничка цел“

Објавено пред

Тимо Вернер стана првиот фудбалер на Челси кој се приклучи на иницијативата на Хуан Мата „Заеничка цел“, со која фудбалерите се обврзуваат да дадат еден процент од својата плата за помош на сиромашни деца.

24-годишниот Германец само што го комплетираше својот трансфер од Лајпциг во Челси, и според англиските медиуми добива околу 200.000 фунти неделна плата. Во иницијативата претходно се вклучија и менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала, како и Меган Рапино, Алекс Морган и Серж Гнабри.

„Се чувствувам многу привилегиран со тоа што можам да го живеам мојот сон со трансферот во Челси, и во исто време свесен сум за фактот дека луѓето низ целиот свет се мачат со последиците од пандемијата. Затоа сакам да помогнам, а најдоброто за ’Заедничка цел’ е што самиот ќе одлучувам каде ќе одат парите. Сакам да започнам проекти во Штутгарт и Лајпциг и ги повикувам сите ѕвезди да донираат. Ако само еден навивач донира 10 евра бидејќи Тимо Вернер е вклучен, целта е остварена“, вели Вернер.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Пума“ му го даде на Нејмар најбогатиот индивидуален договор во светот!

Објавено пред

Нејмар е подобар од Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Барем според најновиот договор со „Пума“, која ќе му плаќа 25 милиони евра годишно, што претставува најголемиот годишен спонзорски договор за индивидуален спортист.

28-годишната ѕвезда на ПСЖ го прекина партнерството со „Најк“ овој месец, заминувајќи си од американскиот бренд кој го поддржуваше од неговата 13-та година, иако имаше уште две години од 11-годишниот договор, откако „Пума“ реши да направи голема инвестиција во ризичниот пазар.

25-те милиони евра се повеќе од 16-те милиони евра кои Кристијано Роналдо ги добива од „Најк“, додека поранешниот соиграч на Нејмар, Лионел Меси добива 20 милиони евра од „Адидас“. Огромните суми ги откри магазинот „Форбс“, иако не е јасно на колку години е договорот на Нејмар со германскиот бренд, кој потписот го прослави со слоганот: „Кралот се врати“, бидејќи Нејмар ќе биде заштитно лице на „Кинг“ копачките.

Самиот Нејмар, можеби малку цинично, изјави дека историјата на „Пума“ била важен фактор за потписот (покрај парите).

„Пораснав гледајќи видеа на големите фудбалски легенди како Пеле, Кројф, Матеус, Еузебио и Марадона. Сакам да ја продолжам историјата која тие фудбалери ја направија“, изјави Нејмар.

Неговиот клуб ПСЖ, пак, како спонзор го има „Најк“, но се верува дека немаат проблем со индивидуалниот договор доколку Бразилецот ја посвети иднината на францускиот шампион.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ: Ќе умрев ако не ми дадоа да се вратам на клупата

Објавено пред

Синиша Михајловиќ вели дека „ќе умрел“ ако не му беше дадена пауза од третманот за леукемија за да се врати на клупата на Болоња минатото лето.

На српскиот тренер му беше дијагностицирана леукемија во јули 2019 и комуницираше со својот тим преку телефон или видео-врска од неговата хотелска соба. По првата тура хемотерапија тој беше доволно стабилен лекарите да му дозволат да биде на клупата на првиот меч од Серија А на стартот на сезоната 2019/20 на „Бентегоди“.

„Ако тој ден, на 25 август против Верона не бев на клупата, ќе умрев. Иако бев многу слаб, морав да покажам сила, дека сум човек кој се бори. Секогаш ќе му бидам благодарен на донаторот на коскена срж. Не знам кој е, но ми го спаси животот“, вели Михајловиќ.

Србинот исто така пропушти поголем дел од пред-сезоната ова лето, откако доби КОВИД-19, но вели дека помина со мали симптоми.

„Кога ќе поминеш преку леукемијата, искрено тешко е да бидеш исплашен. Како кога ќе поминеш преку војна, што може да те исплаши? Да добиев КОВИД во февруари или март, кога ми беше ослабен имунитетот ќе беше опасно, но сега сум силен“, додава Михајловиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија55 минути

Фондот за иновации додели финансиска помош на 87 компании

Вкупно 87 компании, кои планираат да реализираат проекти во вредност од околу 3 милиони евра, се избрани во финалната селекција...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија5 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија5 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет5 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија6 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет6 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ7 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт7 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион20 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет21 час

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија22 часа

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ23 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија1 ден

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија1 ден

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија1 ден

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија1 ден

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија1 ден

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 ден

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет1 ден

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија1 ден

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Досие