Контакт

Спорт

Манчестер сити покажа „заби“  – Челси „здробен“ со 6:0 (видео)

Објавено пред

Кризата во Манчестер сити е завршена. Тимот на Пеп Гвардиола е подготвен за одбрана на титулата во Премиер лигата и за безмилосна борба со Ливерпул и Тотенхем за првото место. Ова сигурно е јасно по импресивната 6:0 победа над Челси на „Етихад“.

Тренерите на двата тима, Пеп Гвардиола и Маурицио Сари се познати по својата напаѓачка тактика, но ова неделно попладне во Манчестер играше само еден тим.

„Граѓаните“ практично го решија мечот во првите 25 минути од мечот, во кои постигнаа четири гола, а можеа да имаат пет доколку Серхио Агуеро не утна празен гол на почетокот на мечот. Сепак, Рахим Стерлинг ги „начна“ гостите, пред Агуеро да постигне два гола, и Илкај Гундоган да го уфрли четвртиот по 25 минути игра.

Во второто полувреме, Кун Агуеро, конечно, го комплетираше хет-трикот со гол во 56. минута од пенал, пред Рахим Стерлинг во 80. минута само да стави сол на раната на Челси, за кои ова е највисок пораз од воспоставувањето на Премиер лигата и доаѓа откако претходно „сините“ загубија со 4:0 кај Бурнемаут.

Сити се врати на првото место на табелата со 65 поени, колку што има и Ливерпул, меѓутоа „граѓаните“ имаат натпревар повеќе. Челси се шести со 60 поени, колку што има и петтопласираниот Арсенал, додека Манчестер јунајтед се четврти со 61 поен.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ без голови! Ливерпул ќе брка резултат во Минхен, Барса се изнапромаши во Лион (видео)

Објавено пред

Двете долгоочекувани пресметки во Лигата на шампионите во вторникот не донесоа премногу возбудлив фудбал и завршија со најнепопуларниот резултат 0:0. Ливерпул не успеа да го пронајде рецептот да ја пробие одбраната на Баерн Минхен на „Енфилд“, додека Барселона непоразена се враќа од гостувањето кај Лион, иако гол во гости многу ќе значеше.

Ако Барселона е апсолутен фаворит за реваншот против францускиот клуб, многу поинтересно ќе биде на „Алијанц арената“, посебно ако се знае фактот дека оваа сезона Ливерпул не успеа да победи на ниту едно гостување во ЛШ.

Садио Мане ја имаше најдобрата шанса на почетокот на натпреварот, но утна од блиску, а Ливерпул „фатија ритам“ во финишот на полувремето, иако Баерн беше опасен од слободни удари. Во првото полувреме, обично убиствената предна линија на „црвените“ не беше во елемент, додека Баерн првпат од април 2017 година цело полувреме од Лигата на шампионите не упати удар кон голот на противникот.

Серж Гнабри предизвика најмногу проблеми за одбраната на домашните на стартот на второто полувреме, меѓутоа добра шанса имаше и Мохамед Салах по одличното додавање на Наби Кеита во 54. минута од мечот. Садио Мане повторно беше во најизгледна шанса во 85. минута, но Нојер беше на место.

И во Лион немаше голови, откако францускиот тим се покажа како цврст противник на Барселона, посебно во првото полувреме. Лион имаше одлични шанси преку Ауар и Терие, против одбраната на Блауграна која не изгледаше во најдобра форма.

Мемфис Депај имаше одлична шанса на почетокот на второто полувреме, а во фантастична позиција на другата страна во 63. минута имаше Луис Суарез. Само две минути подоцна, Лео Меси упати убав удар, но голманот Лопес беше на место. Меси и Суарез продолжија да им создаваат проблеми на одбранбените фудбалери на Лион, но на крајот не успеаја да ја сместат топката зад грбот на Лопес.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри: Роналдо му дава на Јуве предност во ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри е свесен дека со Кристијано Роналдо во тимот има предност во Лигата на шампионите, но вели дека победата над Атлетико Мадрид нема да дојде само бидејќи Португалецот е во тимот.

Роналдо беше најзвучното засилување во летниот преоден рок откако реши да дојде во Торино од Реал Мадрид, со главна цел да се донесе трофеј од Лигата на шампионите на „старата дама“. 34-годишниот петкратен освојувач на „Балон дор“ има 19 гола во 24 настапи во Серија А и Алегри знае дека со него тимот е посилен пред мечот со Атле на „Ванда метрополитано“ во среда.

„Не се работи за обврска за нас, но Лигата на шампионите е наша цел. Морате да играте и да бидете среќен. Со Роналдо во тимот имаме предност, но целиот тим треба да ги одигра овие важни натпревари. Роналдо е најдобар на светот и со него имате поголеми шанси за победа, но таа не доаѓа автоматски“, вели Алегри.

Италијанскиот стручњак исто така е внимателен за опасноста која ја претставува тимот на Атлетико, кој одигра две финалиња од ЛШ во последните пет години и имаше само пофални зборови за тренерот Диего Симеоне.

„Атлетико се организиран тим со фантастична одбрана. Му честитам на Симеоне, кој завршуваше и завршува фантастична работа“, додава Алегри.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Шифрин се врати на победите во Светскиот куп (видео)

Објавено пред

Микаела Шифрин продолжи каде што застана во Светскиот куп во алпско скијање кога триумфира на трката во паралелен слалом во Стокхолм.

Во првата трка по Светското првенство во Оре, каде што Шифрин освои злато во слалом и (изненадувачки) во супер-џи, Американката се намачи пред финалето со две трки да ја победи Кристина Гајгер. Ова дојде откако 23-годишната Шифрин ја победи Швеѓанката Ана Свен-Ларсон за само 0,01 секунда во полуфиналето. Свен-Ларсон беше подобра од сонародничката Фрида Хансдотер за третото место.

Во машката трка Швајцарецот Рамон Ценхаузерн стигна до својата прва победа кога во финалето го совлада домашниот фаворит Андре Мирер, кој не ја заврши втората трка. Ценхаузерн претходно го победи сонародникот Даниел Јуле во полуфиналето, а Јуле потоа загуби од Австриецот Марко Шварц во малото финале.

Марсел Хиршер, кој загуби од Ценхаузерн во четврт-финалето, останува лидер во генерален пласман пред трките во Банско, Бугарија, в петок.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа6 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија7 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија8 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток10 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија10 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија10 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија11 час

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија12 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија13 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија13 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија14 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток14 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток15 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ15 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет16 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија16 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет17 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет17 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Досие