Контакт

Спорт

Мејведер: Завршив со боксот, тоа е брутален спорт

Објавено пред

Американската боксерска легенда Флојд Мејведер Јуниор уште еднаш потврди дека неговото време во рингот е завршено и дека се фокусира на други бизнис-проекти, како низата боксерски вежбалници што ги отвора во САД, како и промотерската работа.

42-годишниот Американец, кој и претходно се пензионира пред големите суми да го вратат на ракавиците, си замина од спортот со совршен 50-0 скор.

„Имам повици да се вратам во рингот, но моето здравје е моето богатство. Боксот е многу, многу брутален спорт. Во последните неколку години многу боксери умреа во тој ринг. Треба да знаеш кога да се повлечеш. Имав одлична кариера“, изјави Мејведер за „Ројтерс“ демантирајќи ги сите шпекулации за можен римеч со Мани Пакјао или пресметка со Канело Алварез.

Мејведер, кој ја освои својата прва од 12-те светски титули во 1998, првин се пензионира во 2007, но веднаш се врати во рингот, по што се повлече и во 2015 за да се врати за дуел со Конор Мекгрегор во 2017 година. Во јануари оваа година тој го уништи јапонскиот кикбоксер Теншин Насукава за три минути.

„Ќе патувам и ќе има егзибиции бидејќи носат многу пари, од 10 до 30 милиони долари. Ќе заработувам за три минути нешто што повеќе боксери не го заработуваат во целата кариера“, додава Мејведер.

Спорт

Вардар пропушти шанса да избега на Шкендија, 2:2 во големото дерби

Објавено пред

Вардар повторно не успеа да ја победи Шкендија и да избега на двоцифрена разлика пред големиот ривал, откако големото дерби во 18. коло на Првата лига заврши 2:2 во меч во кој тетовци двапати се враќаа од негатива.

На „Тодор Проески“, есенскиот шампион дојде во водство во 20. минута со гол од пенал на Дарко Мицевски, но само шест минути подоцна актуелниот шампион израмни преку Имери. Вардар повторно дојде во водство преку Али Адем во 54. минута од мечот, но Незири во 63. минута пак израмни. Вардар останува лидер со 36 поени, осум пред Шкендија и девет пред Академија Пандев и Силекс.

Во дербито на дното, Ренова губеше со 1:3 по час игра, но на крајот успеа да направи пресврт и да стигне до 4:3 победа, додека Македонија ЃП ги потврди амбициите за висок пласман со 3:2 победа кај Шкупи. Новите прволигаши Струга и Борец одиграа 1:1.

ПРВА ЛИГА, 18.КОЛО

Вардар – Шкендија 2:2

Ренова – Работнички 4:3

Шкупи – Македонија Ѓорче Петров 2:3

Струга – Борец 1:1

Табела: 1.Вардар 36, 2.Шкендија 28, 3.Академија Пандев 27, 4.Силекс 27, 5.Македонија ЃП 26, 6.Струга 24, 7.Шкупи 22, 8.Борец 20, 9.Ренова 19, 10.Работнички 15

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев за малку од херој до трагичар – гол, пенал, па црвен картон (видео)

Објавено пред

Џенова пропушти да забележи важна победа на гостувањето кај Лече во меч во кој македонскиот капитен Горан Пандев имаше главна улога, одигрувајќи на крајот само 2:2.

Пандев беше клучниот човек за водството од 2:0 кое го имаа Грифоне на полувреме, откако прво во 31. минута постигна навистина магичен гол од над 30 метри далечина, а потоа во судиското продолжение на првото полувреме над него беше направен пенал, кој Доменико Кришито го претвори во 0:2 водство.

Сепак, второто полувреме не одеше според планот на тренерот Тијаго Мота. Филипо Фалко во 60. минута успеа да намали на 1:2, пред во 69. минута Кевин Агудело да го добие вториот жолт картон и да ги остави Џенова со 10 играчи. Казната дојде веднаш, откако Андреа Табанели веќе во следната минута израмни на 2:2.

Потоа, Пандев успеа да добие два жолти картони за само четири минути (73. и 77. минута), оставајќи ги Џенова во тешка позиција да се одбранат во последните 15-тина минути со само 9 играчи на теренот. Уште позначајно, тој нема да биде достапен за „Дерби дела лантерна“, градското дерби со Сампдорија.

Лече со поенот е на 14. место на табелата во Серија со 15 поени, додека Џенова уште е во зоната за испаѓање на 18. место со 11 поени, откако во последните пет меча, трипати одиграа нерешено.

Il Genio! Пандев уште еднаш покажа каков мајстор е со прекрасен гол! (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Русинките на чекор до полуфинале, Германките преку Холандија

Објавено пред

Русија со 27:18 ја декласираше Романија за да им ги уништи шансите за пласман во полуфиналето на Светското првенство во Јапонија, и уште еднаш да покажат дека се фаворитки за освојување на титулата.

Предводени од поранешниот романски селектор Амброш Мартин, Русинките, актуелни олимписки шампионки по тесното прво полувреме, целосно доминираа во второто за да дојдат на чекор до полуфиналето.

Во трилер-натпревар пак, во кој победникот беше одлучуван во последната минута, Германија со 25:23 ја победи Холандија за да се искачи на првото место во групата Б со пет поени, пред Холанѓанките и Норвежанките со 4, откако Норвешка го доби скандинавското дерби со 22:19.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ЈАПОНИЈА

ГРУПА 1

Србија – Јужна Кореја 36:33 (21:16)

Холандија – Германија 23:25 (12:11)

Норвешка – Данска 22:19 (12:9)

Табела: 1.Германија 5, 2.Холандија 4, 3.Норвешка 4, 4.Јужна Кореја 2, 5.Србија 2, 6.Данска 1

ГРУПА 2

Романија – Русија 18:27 (10:10)

Шпанија – Шведска 28:28 (14:8)

Црна Гора – Јапонија 30:26 (14:11)

Табела: 1.Русија 6, 2.Шпанија 5, 3.Црна Гора 4, 4.Шведска 3, 5.Јапонија 0, 6.Романија 0

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија2 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија4 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура4 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет4 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ5 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија7 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион19 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија23 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија23 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Досие