Контакт

Спорт

Мекинро: Ѓоковиќ треба да прифати дека е „лошиот“ во споредба со Федерер и Надал

Објавено пред

Седумкратниот гренд слем шампион, Џон Мекинро вели дека Новак Ѓоковиќ едноставно мора да прифати дека е помалку популарен кај тениските фанови од Роџер Федерер и Рафаел Надал и во тој факт да најде сила и мотивација.

„Мислам дека тој мора да ја прифати улогата на ’лошиот’ во споредба со нив. Наместо да се прашува зошто не добива респект, тој треба да се мотивира. Тие момци се сакани спортисти и тоа го заслужуваат. Но, и Ѓоковиќ е ценет кај тениските фанови. Мора да најде начин да не се споредува со нив и со нивната популарност“, вели Мекинро.

Американската тениска легенда како пример го посочи финалето на Вимблдон, каде што Ѓоковиќ се врати од „амбисот“ и од меч-поен за да го совлада Федерер, кој имаше многу поголема поддршка од фановите на „Ол Ингланд клубот“.

„Како на Вимблдон на пример. Тоа беше еден од големите мечеви во историјата на тенисот, и кога стигнавме во тај-брејкот во петтиот сет, тој не изгледаше дека е среќен, туку одеше со мисла: ’Еб.те се, го победив’“, објаснува Мекинро.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Браќата Маркез следната година ќе бидат колеги!

Објавено пред

Мото ГП „доминаторот“ Марк Маркез следната година за свој клупски колега ќе го има помладиот брат Алекс Маркез, откако Репсол Хонда објавија дека Мото2 шампионот ќе го замени Хорхе Лоренцо, кој замина во пензија, со договор на една година.

23-годишниот Алекс ја освои Мото2 титулата, а претходно беше и Мото3 шампион и првпат ќе вози во Мото ГП класата, каде што неговиот 26-годишен брат има освоено неверојатни шест титули во седум години.

Иако се веруваше дека Французинот Жоан Зарко е главен кандидат да го замени трикратниот светски шампион Лоренцо, кој се повлече пред трката во Валенсија, изборот падна на младиот Маркез, секако со влијание на неговиот постар брат. Хонда, вака, ќе има адут за да продолжи со преговорите со Марк Маркез за продолжување на договорот по 2020 година.

Шпанската компанија „Репсол“ пак, во исто време, со ова добива џек-пот и ќе може да врши промоција на брзите браќа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алжирскиот селектор не го сака Бензема

Објавено пред

По најавите дека Карим Бензема може да се откаже од Франција и да настапува за алжирската фудбалска репрезентација, селекторот на северноафриканската земја, Џамел Белмади вели дека такво нешто не е можно.

Бензема во текот на викендот влезе во војна на зборови со претедателот на Фудбалската федерација на Франција (ФФФ), Ноел ле Грет, кој изјави дека „авантурата со Франција“ е завршена за 31-годишниот фудбалер на Реал Мадрид.

„Ноел, мислев дека нема да се мешаш во работата на селекторот. Размисли за тоа дека само јас ќе одлучам кога ќе ја завршам репрезентативната кариера. Ако мислиш дека сум готов, тогаш дај ми да играм за една од другите земји за кои можам“, напиша Бензема на Твитер.

Родителите на Бензема доаѓаат од Алжир, но трансферот во оваа репрезентација е многу компликуван, бидејќи тој треба да се откаже од француското државјанство.

Белмади, пак, вели дека е задоволен од својот тим и дека Бензема не им е потребен.

„Имам фудбалери како Багдад Бунеџах, Ислам Слимани, Анди Делор и Хилал Судани. Многу сум задоволен од составот“, изјави Белмади.

Бензема игра во животна форма, Дешамп не го вика поради секс-скандалот!

Прикажи повеќе...

Спорт

Англиските и косовските фанови заедно пееја: Србите се копилиња, каде и да одат (видео)

Објавено пред

Англиските и косовските навивачи заедно пееја „Е.и ја Србија“ за да фрлат дамка на мечот кој предизвика толку многу внимание со одличниот пречек на англиската репрезентација на гостувањето во Приштина.

Англичаните стигнаа до 4:0 победа на гости, но главната приказна, која доаѓаше од Косово, беа пеењето на англиската химна од страна на косовските навивачи на стадионот „Фадиљ Вокри“ и големиот број англиски знамиња. Покрај тоа, Косовците објавија голем банер со ликот на Рахим Стерлинг откако тој беше расистички напаѓан на гостувањето во Бугарија.

Меѓутоа, убавата слика од мечот беше расипана од некои од англиските навивачи, кои на стадионот извикуваа: „Србите се копилиња, каде и да одат“, а и од локалните барови, каде што се пееше песна со порака „Е.и ја Србија“.

Некои од англиските коментатори сметаат дека се работи за лицемерство кога се обвинуваат навивачите на Бугарија за расистичките извици, а во исто време и нивните фанови не се однесуваат нималку подобро.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија3 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија4 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија8 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија8 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија8 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија9 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет11 час

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет11 час

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија12 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија13 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија23 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет23 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие