Контакт

Спорт

Меси го „реши“ јужномериканското „Суперкласико“ (видео)

Објавено пред

Лионел Меси го постигна единствениот гол при 1:0 победата на Аргентина над лутиот ривал Бразил во „Суперкласико“ мечот во Ријад, Саудиска Арабија, откако претходно Габриел Жесус го утна и својот втор пенал во националниот дрес.

Најважните случки во мечот се случија во првите 15 минути, откако на двете страни беше досуден по еден пенал. Габриел Жесус имаше шанса да ги донесе Бразилците до водство во 10. минута, но упати еден од најлошите удари од белата точка во последната деценија.

Само четири минути подоцна стигна казната. Пенал за Аргентина и Лео Меси на белата точка. Сепак, ниту тој не се прослави, откако неговиот удар заврши во бразилскиот голман Алисон, но за среќа топката се одби од него и заврши пред нозете на Меси, кој овојпат не згреши.

До крајот на мечот, двете репрезентации имаа свои шанси, но голманите беа на висината на задачата, за „албиселесте“ да стигнат до слатка одмазда за контроверзниот пораз во полуфиналето на Копа Америка ова лето, кога потоа Бразилците ја освоија титулата.

Спорт

ЛШ: Атлетико се последниот патник во осминафиналето, ждрепката во понеделник (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид се последниот 16-ти клуб кој се пласираше во нокаут фазата на Лигата на шампионите, откако во последното коло со 2:0 го совладаа тимот на Локомотив Москва, гарантирајќи второ место пред Баер Леверкузен (кој загуби дома од Јувентус со 0:2 со головите на Роналдо и Игуаин).

Иако мечот започна со промашен пенал уште во втората минута на Киеран Трипиер, „јорганџиите“ бргу воспоставија контрола на мечот, откако Жоао Феликс стрелаше во 17. минута, повторно со удар од белата точка. Фелипе во 54. минута ја потврди победата за тимот на Диего Симеоне.

Во другите мечеви од последното коло, немаше неизвесност околу тоа кој е во осминафиналето, иако имаше дуели за третото место на табелата, кое води во Лига Европа.

Олимпијакос со гол од пенал во 87. минута ја совлада Црвена звезда со 1:0, што беше доволно да ја прескокне на третото место на табелата во групата Б и да се пласира во Лига Европа на пролет.  Баерн Минхен пак, ги заврши натпреварувањата со нова победа над Тотенхем, овојпат од 3:1, комплетирајќи го натпреварувањето со шест победи во шест меча.

Пари Сен-Жермен го „декласираше“ турскиот шампион Галатасарај со 5:0, а Реал Мадрид победи кај Бриж со 2:1, за белгискиот клуб да добие шанса во Лига Европа напролет.

16-ТЕ ПЛАСИРАНИ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА ЛШ

Првопласирани: Пари Сен-Жермен (Фра), Баерн Минхен (Гер), Јувентус (Ита), Манчестер сити (Анг), Ливерпул (Анг), РБ Лајпциг (Гер), Валенсија (Шпа)

Второпласирани: Тотенхем (Анг), Атлетико Мадрид (Шпа), Аталанта (Ита), Реал Мадрид (Шпа), Наполи (Ита), Лион (Фра), Челси (Анг)

– Ждрепката ќе се оддржи во понеделник, 16 декември во Нион, Швајцарија во 12.00 часот. Клубовите не можат да се паднат со тие со кои биле во групите, а не е дозволен и дуел на два клуба од иста држава.

– Првите мечеви се играат на 18/19/25/26 февруари, реваншите на 10/11/17/18 март.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Реал Мадрид 1:3

Пари Сен-Жермен – Галатасарај 5:0

Табела: 1.ПСЖ 16, 2.Реал Мадрид 11, 3.Бриж 3, 4.Галатасарај 2

ГРУПА Б

Баерн Минхен – Тотенхем 3:1

Олимпијакос – Црвена звезда 1:0

Табела: 1.Баерн М. 18, 2.Тотенхем 10, 3.Олимпијакос 5, 4.Црвена звезда 3

ГРУПА Д

Атлетико Мадрид – Локомотив Москва 2:0

Баер Леверкузен – Јувентус 0:2

Табела: 1.Јувентус 16, 2.Атлетико М 10, 3.Баер Л. 6, 4.Локомотив М 3

АТЛЕТИКО МАДРИД – ЛОКОМОТИВ МОСКВА

БАЕРН М – ТОТЕНХЕМ

ПСЖ – ГАЛАТАСАРАЈ

ОЛИМПИЈАКОС – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ЈУВЕНТУС

БРИЖ – РЕАЛ МАДРИД

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Објавено пред

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви од неговите фанови за побрзо оздравување.

„Од сите фанови бараме да пратат молитви за мојот прекрасен сопруг Леон за да може да ги надмине пречките кои се пред него“, напиша неговата сопруга Бренда на социјалните мрежи.

Според американскиот веб-сајт „ТМЗ“, 66-годишниот Спинкс се бори за живот, иако деталите за неговата болест не се познати.

Спинкс ја освои светската титула кога го шокираше Мухамед Али на поени по 15 рунди во 1978 година за да ги освои ВБА и ВБЦ појасите. Тоа беше само осми професионален меч за него, а тој ги загуби трофеите од Али во ри-мечот, пред во 1981 година да загуби во нова борба за титулата со Лери Холмс.  Покрај тоа тој боксуваше и за крузер титулата во 1986 година и беше во рингот до 1995, за да се пензионира со 26-3-17 скор и да влезе во „Куќата на славните“ во 2017 година.

Спинкс, кој беше американски маринец од 1973 до 1976 година, во 2014 беше хоспитализиран со проблеми со внатрешните органи, а во 2012 година беше потврдено дека страда од намалување на мозочната маса како резултат на ударите кои ги добивал во глава во текот на боксерската кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти, сепак, не е на листата на Арсенал

Објавено пред

И покрај тоа што одеднаш стана достапен, Карло Анчелоти не е на листата на Арсенал за менаџерската позиција, која остана испразнета по отказот кој го доби Унаи Емери, тврди „ЕСПН“.

Италијанскиот ветеран беше отпуштен од Наполи и покрај тоа што ги однесе до нокаут фазата во Лигата на шампионите по катастрофалната форма во домашното првенство и беше заменет со неговиот поранешен играч, Џенаро Гатузо.

60-годишниот Анчелоти не ги исполнувал „условите“ кои ги бараат „топчиите“ за менаџерската позиција, а тука се и неговите „сомнителни“ резултати во последно време. Анчелоти беше отпуштен од Баерн Минхен во 2017, а сега од Наполи по само сезона и пол. Покрај тоа, „ЕСПН“ тврид дека на Арсенал не им се брза за поставување на нов тренер и подготвени се да му дадат време на привремениот тренер Фреди Љунгберг да се покаже.

Анчелоти стана „име“ кај тренерите откако во 1997 година ја предводеше Парма до второто место во Серија А, по што работеше накратко во Јувентус, па помина осум сезони во Милан, освојувајќи две титули од ЛШ. Во Челси тој освои титула од Премиер лигата и од ФА купот пред да замине за ПСЖ со кои ја освои Лига 1, за со Реал Мадрид во 2014 година да стигне до нова титула од Лигата на шампионите пред ангажманите во Баерн и Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија6 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ9 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија9 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија9 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија11 час

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет11 час

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија13 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија14 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет15 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија15 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет16 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион17 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие