Контакт

Спорт

Меси и Суарез за неуспехот со Барса „утеха“ бараат на Ибица (видео)

Објавено пред

Паузата по завршувањето на сезоната во шпанската Ла Лига, асовите на Барселона Лионел Меси и Луис Суарез ја искористија со семејствата да отпатуваат со приватен лет на Ибица.

Иако Барса во последните кола остана без титулата која му припадна на Реал, можност за поправен ќе има во ЛШ. Ги очекува реванш осминафинален дуел со Наполи. Во Неапол беше 1-1.

Уругваецот и Аргентинецот се постојани гости на летувалиштето.

Шпанските медиуми брзо ги лоцираа, а снимките како времето го поминуваат на јахта се проширија на социјалните мрежи.

View this post on Instagram

Messi family 😃💘

A post shared by FCB FAMILY FANS🤤♥️ (@family.fcb.1) on Jul 23, 2020 at 7:58am PDT

Спорт

Педро успешно опериран

Објавено пред

Фудбалерот на Челси, Педро, соопштил дека му била извршена операција на рамото. Шпанецот се повреди во последната минута во финалето на ФА-купот против Арсенал. Челси остана без трофејот по поразот од 2:1.

„Операцијата мина добро, многу бргу ќе се вратам. Жал ми е што не го освоивме ФА-купот. Ви благодарам на поддршката“, порачал поранешниот фудбалер на Барселона.

Педро во финалето го замени Кристијан Пулишиќ, кој исто така, поради повреда, предвреме го заврши натпреварот.

Инаку, овој крилен напаѓач во преодниот рок во слободен трансфер ќе го напушти Челси. Наводно тој договорил соработак со Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо ќе заработи 88.000.000 евра за пет години

Објавено пред

Манчестер Јунајтед до 10 август ќе го заврши трансферот на Џејдон Санчо. „Црвените ѓаволи“ англскиот репрезентативец подготвиле пет годишен договор „тежок“ 88 милиони евра.

„Билд“ објави дека Санчо од наредната сезона ќе игра за клубот од „Олд Трафорд“. Манчестер Јунајтед само за трансферот ќе издвојат 120 милиони евра, но нема веднаш да ја исплатата целата сума.

Јунајтед најпрвин ќе платат 70 милиони евра, а потоа во наредните две години на сметката на тимот од Дортмунд ќе легнат 30, односно 20 милиони евра.

Санчо, сметајќи ги и бонусите, ќе добие годишна плата од 17,6 милиони евра. Поголема плата од неговата ќе има само голманот Давид Де Хеа (20 милиони евра), додека зад него ќе останат ѕвездите Пол Погба (17 милиони), Антони Марсијал (14 милиони) и Маркус Рашфорд (11 милиони евра).

Џејдон Санчо (20) кариерата ја започна во младинските школи на Вотфорд и Манчестер сити, во 2017 година се пресели во Борусија Дортмунд. Изминатата сезона одиграл 44 натпревари, постигнал 20 голови и забележал исто толку асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касиљас официјално ја заврши кариерата

Објавено пред

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас официјално стави крај на фудбалската кариера. Касиљас има 39 години, во мај минатата година доживеа инфаркт на тренингот на Порто и оттогаш не настапил на ниту еден натпревар.

„Денес е еден од најважните и на некој начин еден од најтешките денови во мојата кариера. Дојде време да се простам со фудбалот. 30 години се занимавам со фудбалот. Во текот на ова долго патување имаше убави и помалку убави моменти, имаше среќа и тага. Во овој период од животот и од оваа перспектива можам да кажам дека вредеше сѐ ова“, порачал меѓу другото Касиљас во отвореното писмо.

Икер Касиљас најголем дел од кариерата мина во Реал Мадрид, а дресот на Порто го носеше во последните пет сезони.

Со Реал освоил три титули во Лигата на шампионите, пет во Ла Лига, две во Купот на Кралот, Суперкупот на УЕФА, Светското клупско првенство и Интерконтиненталниот куп, четири во Суперкупот на Шпанија.

Беше член на шпанската репрезентација со која освои две европски (2008, 2012) и една светска титула (2010).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија59 минути

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија1 час

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија1 час

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија2 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија2 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија3 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет5 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион5 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ5 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет7 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет7 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа8 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија19 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион20 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија21 час

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ23 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија23 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија24 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет1 ден

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Досие