Контакт

Спорт

Меси во дрес на ПСЖ, го избра бројот 30

Објавено пред

Откако Пари Сен-Жермен денеска потврдија дека успеале да го донесат Лионел Меси на двегодишен договор, вечерва се појавија и првите фотографии и видеа на Аргентинецот во дресот на францускиот клуб.

Нешто што сигурно ќе ги „боде“ очите на навивачите на Барселона, кои се навикнати да го гледаат Лео само во нивниот дрес и понекогаш во дресот на аргентинската репрезентација.

Меси, исто така, нема да ја носи својата легендарна „десетка“ во „градот на светлината“, откако се реши да го земе бројот 30.

Спорт

Конференциска лига: Тотенхем се спасуваше од пораз кај Рен

Објавено пред

Дебито на Тотенхем во новата Конференциска Лига Европа на УЕФА не помина најдобро, откако тимот на Нуно Еспирито Санто мораше да се потруди да избегне пораз и да одигра 2:2 со францускиот Рен.

Стартот на „Роажон парк“ ветуваше – Лоик Баде уште во 11. минута си постигна автогол за водство на премиерлигашот, но Флавиен Тет во 23. минута израмни. Геатан Лаборд го комплетираше пресвртот во 72. минута, но Пјер-Емил Хојбјерг спаси поен а Тотенхем четири минути подоцна.

Славија Прага го направи најголемото изненадување на стартот на третото по ранг европско натпреварување, победувајќи го бундеслигашот Унион Берлин со 3:1, додека во другите мечеви разликата во квалитет меѓу тимовите беше поочигледна.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

ХЈК Хелсинки – ЛАСК Линц 0:2

ГРУПА Б

Флора – Гент 0:1

ГРУПА Е

Славија Прага – Унион Берлин 3:1

ГРУПА Ф

Линколн – ПАОК 0:2

Слован Братислава – Копенхаген 1:3

ГРУПА Г

Мура – Витесе 0:2

Рен – Тотенхем 2:2

ГРУПА Х

Алмати – Омонија 0:0

Карабаг – Базел 0:0Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Вест хем пресилни за Динамо, Црвена звезда со победа над Брага

Објавено пред

Вест хем јунајтед стигна до рутинска 0:2 победа на „Максимир“, победувајќи го Динамо Загреб во првото коло од новата сезона во Лига Европа. Српскиот шампион, Црвена звезда, пак, имаше совршен старт со 2:1 победа над Брага, додека Лацио загуби во Истанбул од Галатасарај со 1:0.

Во Загреб, гостите стигнаа во водство во 22. минута, по катастрофалната грешка на одбраната на „модрите“, која ја казни Мајкл Антонио, за во 50. минута, фантастичниот Деклан Рајс со одлична акција да зголеми на 0:2.

На „Рајко Митиќ“ во Белград, пак, возбудата беше „згусната“ во последните петнесет минути од мечот. Звезда поведе преку Милан Родиќ во 75. минута од мечот, за веќе во следната минута Брага да намали преку Галено. До трите поени, Звезда стигна со гол од пенал во 85. минута, кога Александар Катаи беше сигурен од белата точка.

Лацио „капитулираше“ на „Турк Телеком“ против Галатасарај, откако Стракоша си постигна автогол во 67. минута од мечот, додека највозбудливо беше во Шпанија, каде што Реал Бетис стигна до 4:3 победа над Селтик.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Е

Галатасарај – Лацио 1:0

Локомотив Москва – Марсеј 1:1

ГРУПА Ф

Митјланд – Лудогорец 1:1

Црвена звезда – Брага 2:1

ГРУПА Г

Баер Леверкузен – Ференцварош 2:1

Реал Бетис – Селтик 4:3

ГРУПА Х

Динамо Загреб – Вест хем 0:2

Рапид Виена – Генк 0:1

ДИНАМО ЗАГРЕБ – ВЕСТ ХЕМ

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БРАГА

ГАЛАТАСАРАЈ – ЛАЦИО

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ФЕРЕНЦВАРОШ

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Веспрем со фантастичен камбек до победа над ПСЖ

Објавено пред

Во големото дерби во групата Б во ЕХФ Лигата на шампионите, унгарскиот Веспрем се врати од негатива од четири гола на полувреме за да стигне до 34:31 победа над Пари Сен-Жермен, покажувајќи дека и оваа година ќе одат на трофејот кој им недостасува во колекцијата.

По израмнетиот старт, францускиот клуб стигна до 17:13 водство во последните пет минути од полувремето, а предоста ја заддржаа до последните десет минути од мечот. Тогаш на сцена стапија Фати Омар, Петар Ненадиќ и посебно Мате Лекаи за пресврт и за голема победа. Фати Омар заврши со 10 голови, а Мануел Штрлек имаше осум гола за победниците, додека кај ПСЖ Микел Хансен имаше седум гола.

Динамо Букурешт пак, стигна до импресивна 32:29 победа над фаворизираните Кјелце, а и украинскиот Мотор го стартуваше натпреварувањето со два поени по 30:27 победата над Порто. Вечерва Флензбург и Барселона го комплетираат првото коло.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА Б, 1.КОЛО

Динамо Букурешт – Кјелце 32:29 (16:12)

Мотор Запорожје – Порто 30:27 (15:10)

Веспрем – Пари Сен-Жермен 34:31 (13:17)

Флензбург – Барселона 20.45 ч.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани 557 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирањa, а регистрирани се 557 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 268, Куманово...

Македонија7 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија10 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет11 час

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија11 час

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет12 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија12 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион1 ден

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија1 ден

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ1 ден

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Досие