Контакт

Спорт

Модриќ и Аспиликуета не добија ниту еден глас за Златната топка

Објавено пред

„Франс фудбал“, синоќа ја додели Златната топка. Седми пат во кариерата лауреат е Лионел Меси.

Ако Аргентинецот е најголемиот добитник, тогаш губитници се Цесар Аспиликуета и Лука Модирќ.

Капитенот на Челси и играчот на Реал Мадрид, инаку лауреат во 2018 година, го поделија 29.мести.

Аспиликуета и Модриќ се единствените од 30.најдобри кои во гласањето за Златната топка не добиле ниту еден глас.

Меси доби 613, а Роберт Левендовски 580 гласа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Австралија опен: Титулата во мешани двојки за Младеновиќ и Додиг

Објавено пред

Кристина Младеновиќ и Иван Додиг ја освоија титулата на Австралија опен, во конкуренција на мешани двојки.

Француско-хрватската комбинација, во финалето славеа против австралиската комбинација Џејми Фурлис и Џејсон Кувлер.

Младеновиќ и Додиг за 77 минути, славеа со 2:0 (6/3, 6/4).

За Кристина Младеновиќ ова е четврта гренд-слем титула во микс дубл, вкупно осма во кариерата. Додиг во Мелбурн ја освои шестатта гренд-слем титула.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сплеш браќата“ блеснаа против Минесота, Лејкерси без Леброн поразени во Филаделфија

Објавено пред

Голден стејт Вориорс славеа победа против Минесота Тимбервулвс 124:115, а Лејкерси без Леброн немаа шанси во Филаделфија, запишаа пораз 87:105.

На крилјата на „Сплеш браќата“, Вориорс ја победија Минесота. Стеф Кари, кој одигра неколку лоши натпревар, го пронајде вистинскиот ритам, во чекор го следеше повратникот Клеј Томпсон, кој го одигра најдобриот меч откако се врати во тимот по две годишната пауза. Одличен меч одиграа Џордан Пул и Ол-стар играчот, Ендру Вигинс.

Кари погоди шест тројки од 10 обиди, мечот го заврши со 29 поени, осум скока и шест асистенции. Томсон постигна пет тројки, забележа 23 поени, четири поени помалку постигнаа Пул и Вигинс.

Минесота лошо шутираа за три поени 10/44. Карл-Ентони Таунс со 31 поен беше најефикасен, го следеше Ентони Едвардс со 27. Лоша вес за Минесота е повредат на Дианџело Расел.

Леброн Џејмс поради болка во левото колено го пропушти гостувањето на Лејкерси во Филаделфија. Без него во тимот Лејкерси немаа никакви шанси против Севентисиксерси.

Ентони Дејвис (31 поен, 12 скока) и Расел Вестбрук (20 поени) беа најдобрите играчи на Лејкерси. Џоел Ембид ја предводеше Филаделфија со 26 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се петорките за Ол-стар натпреварот – Капитени се Леброн и Дурент

Објавено пред

НБА лигата ги објави имињата на кошаркарите кои ќе го започнат Ол стар натпреварот во Кливленд. Како и секогаш, стартерите се бирани по принципот, тројца високи играчи (крила и центар) и двајца ниски (бекови).

И во Кливленд, нема да игра Истокот против Западот, туку капитените ќе ги изберат своите тимови. Капитен на Западот е Леброн Џејмс, а на Истокот Кевин Дурент.

Најмногу гласови на Истокот, покрај Дурент добија Тре Јанг (Атланта), Демар Дерозан (Чикаго), Јанис Адетокумбо (Милвоки) и Џоел Ембид (Филаделфија).

На Западот покрај Џејмс во петорката се и Џа Морент (Мемфис), Стеф Кари (Голден стејт), Ендру Вигинс (Голден стејт) и Никола Јокиќ (Денвер).

Леброн Џејмс е единствениот играч во НБА лигата кој 18 години на Ол стар натпреварот се наоѓа во стартната петорка.

Драфтот на кој Џејмс и Дурент ќе ги состават своите тимови ќе се одржи на 3.февруари.

Натпреварот ќе се одигра на 20.февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет2 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет2 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија16 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет19 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија20 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ23 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа23 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Досие