Контакт

Спорт

Можните противници на Македонија на Евро 2020 – налетуваме на Германија или Холандија

Објавено пред

Денеска (18.00 часот) во Букурешт ќе се оддржи полу-контролираната ждрепка за Европското првенство во 2020 година, уникатно по тоа што ќе се оддржува во 12 градови низ стариот континент, а првпат меѓу учесниците може да се најде и Македонија.

Македонија има шанси да се пласира на шампионатот благодарение на тоа што заврши како прва во својата група од Лигата на нации на УЕФА, но за тоа треба прво во март да се победи Косово дома, а потоа на гости да се биде подобар од дуелот Белорусија-Грузија.

Бидејќи процесот на ждрепка е полу-диригиран, веќе се познати потенцијалните противници на Македонија и пред ждрепката. Победникот во Д-плејофот ќе може да се најде само во две групи – групата Ц (со домаќини Амстердам и Букурешт) или групата Ф (со домаќини Минхен и Будимпешта).

Ако Исланд, Бугарија или Унгарија победат низ „патеката“ А тие влегуваат во групата Ф, а победникот од „патеката“ Д (потенцијално Македонија), оди во групата Ц.

Со ваков распоред на ждрепката, доколку завршиме во групата Ц, сигурни противници ни се Украина и Холандија, а третиот противник ќе биде еден од следните – Португалија, Турција, Австрија, Шведска и Чешка. Доколку сме во групата Ф пак, тогаш може да имаме уште посилна група. Таму сигурни се Германците, а потенцијални противници се и Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска, како и Португалија/Турција/Австрија/Шведска/Чешка.

ГРУПА Ц (Амстердам, Букурешт)

Украина

Холандија

Португалија/Турција/Австрија/Шведска/Чешка

Македонија/победник од „патеката“ А или Д

ГРУПА Ф (Минхен, Будимпешта)

Германија

Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска

Португалија/Турција/Австрија/Шведска/Чешка

Македонија/победник од „патеката“ А или Д

Фото: ФФМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јовановска деветта во кати на ОИ

Објавено пред

Македонската каратистка Пуликсенија Јовановска не успеа да ја мине првата фаза во натпреварот во кати, на карате турнирот, на Олимписките игри.

Јовановска оствари резултати 23,8 и 24 поени (просечна оценка 23,9), што беше доволно за деветто место од вкупно десет каратистки кои се натпреваруваа во оваа дисциплина.

Македонската претставничка беше последна во својата група, а најдобар резултат оствари Сандра Санчез од Шпанија (27,86).

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил остана без олимписката круна – Русија ќе се бори за златниот медал

Објавено пред

Русија преки актуелниот олимписки првак Бразил избори пласман во финалето на Игрите во Токио. Русите во првото полу-финале, ги победија Бразилците со 3:1 (18:25, 25:21, 26:24, 25:23).

Русија ќе се бори за златниот медал, прв пат по 2012 година, кога ја освоија титула. Во Токио, тие им се реваншираа на Бразилците, за поразот во четврт-финалето, пред пет години во Рио де Жанеиро.

Големите ривали одиграа возбудлив и квалитетен меч. Клучниот момент се случи во средишницата на вториот сет, кога Русите се вратија во мечот по негативата од 13:20.

Со 22 поени, Русија ја предводеше Максим Михајлов, Јегор Кљука имаше 15, а Иван Јаковлев 13 поени. Јоанди Леал со 18 поени беше најефикасен кај Бразил.

Русија во финалето ќе игра со победникот од дуелот помеѓу Аргентина и Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Грилиш е играч на Манчестер сити

Објавено пред

Џек Грилиш е нов играч на Манчестер сити. Информацијата ја потврди новинарот Фабрицио Романо на својот профил на „Твитер“.

Астон Вила од трансферот на Грилиш заработи 100 милиони фунти (117 милиони евра). Ова е британски рекорд, пред четири години Манчестер јунајтед за пол Погба платија 105 милиони евра.

Грилиш со Сити потпишал договор до 2026 година.Доаѓањето на Грилиш значи дека клубот ќе го напушти Бернардо Силва.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа26 минути

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија55 минути

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија2 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата денеска во 08.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија14 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија16 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија16 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија17 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија20 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ23 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион1 ден

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет1 ден

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ2 дена

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија2 дена

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија2 дена

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија2 дена

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Досие