Контакт

Спорт

Наинголан: Велосипедисти ми се чудат – пушам, а трчам 90 минути

Објавено пред

Калчолигашот Калјари е едно од најпријатните изненадувања во есенскиот дел од сезоната во петте најсилни фудбалски лиги во Европа (Серија А, Премиерлига, Бундеслига, Ла Лига и Лига 1).

Клубот од Сардинија е моментно четврти во првата италијанска лига, а без пораз е веќе 11 меа по ред. Еден од најзаслужните за ваквиот ефект на тимот е Раџа Наинголан кој на почетокот на сезоната во Калјари стигна на позајмица од Интер.

Темпераментниот Белгиец се испокара речиси со сите во Интер и се врати во клубот во кој настапуваше од 2010 до 2014 година.

„Сакам на сите во Интер да им покажам дека погрешија кога ме отпишаа. Добро играме и јас и Калјари и тоа е голема лична победа за мене, иако нема прерано да славам. Свен Нис (белгијски велосипедист) не можеше да верува кога дозна дека пушам. Но тој мора 7 часа да седи, а јас 90 минути трчам. Не е исто. Би се зачудиле колку многу фудбалери пушат. Кога еднаш излегов со репрезентативци на Белгија, пушевме седум или осум луѓе, но сите го видоа Раџа, и јас бев проблемот“ – вели белгискиот фудбалер.

Тој за себе вели дека последните години малку се смирил.

„Во последните години малку се смирив, особено откако сопругата ми е болна (канцер), но таа е се подобра. Се обидувам повеќе време да проведувам со децата и да им бидам на располагање“ – вели Раџа.

Тој ја заврши репрезентативната кариера откако селекторот Мартинез не го повика на минатото СП во Русија.

„Селекторот Мартинез ми рече дека во националниот тим не може да ми ја даде улогата која ја имав во Рома, а со „волчицата“ таа сезона играв полуфинале во ЛШ. Тука за мене беше крај. Стојам на својата одлука и нема да ја променам дури и ако дојде нов селектор“ – заклучи фудбалерот на Калјари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Старт на сезоната од сништата – Пандев стрелец за Џенова

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев на најдобар начин ја започна новата сезона во Серија А.

Пандев во стартната постава го започна мечот против Кротоне и постигна гол во 10 минута за 2:0. Претходно Дсетро го постигна првиот гол за Џенова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Деле Али е пред трансфер во ПСЖ

Објавено пред

Фудбалерот на Тотенхем Деле Али наскоро би можел да се пресели во редовите на ПСЖ. Али во денешната победа над Тотенхем од 5:2 во Саутемптон не беше во протоколот.

Менаџерот на тимот Жозе Мурињо рекол дека има голем број на играчи и дека поради тоа Али не бил во протоколот, меѓутоа новинарите тврдат дека фудбалерот се подготвува да го напушти тимот.

Покрај тоа неименуван извор од Лига 1 реекол дека наскоро во Франција ќе се случи голем трансфер од Премиер лигата.

Тотенхем имаат намера да го продадат Али бидејќи овој преоден рок е еден од последните во кој ќе можат да извлечат добра сума на пари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вињалес ја освои Големата награда на Сан Марино и Римини

Објавено пред

Возачот на Јамаха Маверик Вињалес победи на трката за Големата награда на Сан Марино и Римини. Шпанецот со првата победа во сезоната се искачи на второто место во генералниот пласман со 83 поени, колку шти има и Фабио Квартараро од Петронас Јамаха, додека со поен повеќе лидер е Андреа Довициозо од Дукати.

Вињалес кој стартуваше од пол-позицијата првото место му го препушти на Пеко Бањаја (Прамак Дукати) во четвртиот круг, но фдојде до победата откако лидерот во трката на седум круга до крајот направи грешка излета од патеката и не ја заврши трката.

Драматично беше во борбата за второто место, Жоан Мир на Сузуки на два круга до крајот успеа да ги мине Габиот Квартараро и Пол Еспаргаро (КТМ).

На крајот Мир заврши како втор, Квартараро мина трет низ целта, меѓутоа доби казна од три секунди па му го препушти местото на Еспаргаро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија4 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион4 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија6 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија7 часа

Во моментов активни се 2.076 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активно заразени со коронавирус во земјата, во моментов изнесува 2.076 лица. Деновиве зголемен е бројот на заразени од...

Македонија7 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија7 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура8 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија8 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет19 часа

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет19 часа

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура21 час

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет21 час

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ21 час

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион23 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија24 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион24 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт24 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија1 ден

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ1 ден

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Досие