Контакт

Спорт

Најбогатиот фудбалер на светот ќе игра за клуб од Тајланд

Објавено пред

Најбогатиот фудбалер во светот, репрезентативецот на Брунеи, Фаик Болкиан (22), кариерата ќе ја продолжи во Тајван. Болкиан пред неколку дена го раскина договорот со Мартимо. Во Португалија мина 15 месеци, без да дебитира за првиот тим.

dobivaj vesti na viber

Болкиан во иднина ќе го носи дресот на Чонбури ФЦ, клуб кој се натпреварува во Првата лига на Тајван.

Фудбалската кариера, Болкиан, започна да ја гради во Англија. Тој мина низ младинските школи на Челси и Лестер. Првиот професионален договор го потпиша со Лестер во 2016 година, но за „лисиците“ не настапи ниту еднаш во Премиер лигата и покрај тоа што играше редовно за Б-тимот.
Фаик Болкиан е внук на султанот од Брунеи, Хасанала Болкиан.

Не е Меси, ниту Роналдо! Запознајте го Фаик Болкијах, најбогатиот фудбалер на светот

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Мбапе откри како всушност се изговара неговото презиме

Објавено пред

Еден од најдобрите светски фудбалери, Килијан Мбапе, откри како всушност се изговара неговото презиме.

dobivaj vesti na viber

Поголемиот дел од светската фудбалска јавност го изговара неговото презиме Мбапе или Ембапе, но тоа всушност не е точно.

Мистеријата ја разреши фудбалерот, кој откри дека ниту Ембапе ниту Мбапе не е правилно, туку дека неговото презиме се изговара „Бапе“.

„Ќе имам многу работа за да исправам се, да го коригирам целиот свет. Тоа е всушност Килијан Мбапе, без апострофот“, изјави капитенот на француската репрезентација и играч на ПСЖ.

Како што беше најавено, Мбапе на крајот на сезоната ќе го напушти ПСЖ и ќе се пресели во Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луда обожавателка животот на Александер-Арнолд му го претворила во пекол

Објавено пред

Ѕвездата на Ливерпул и англиски репрезентативец Трент Александер-Арнолд мораше да ангажира телохранители и приватен детектив, дури и го смени телефонскиот број, бидејќи го прогонува обожавателка која го демне и го вознемирува фудбалерот и неговото семејство веќе една година.

dobivaj vesti na viber

Жената „опседната со секс“, како што ја нарече „Сан“, се појавувала пред неговата куќа, тренинг центарот на Ливерпул и во неговите омилени ресторани, а пораки со експлицитна содржина испраќала на телефон и домашна адреса. И членовите на неговото семејство добивале „болни пораки“.

Поради несаканата ситуација, на Александар-Арнолд му било препорачано да преземе низа безбедносни мерки, па ангажирал телохранители и приватен детектив, го сменил телефонскиот број, поставил камери за надзор и побарал да му ја проверуваат поштата.

Ливерпул е свесен за ситуацијата и му дава целосна поддршка на својот играч.

„Пеколот на Трент трае повеќе од една година“, цитира „Сан“ извор од клубот.

„Оваа жена ги тероризира него и неговото семејство, ги бомбардира со експлицитни пораки, постојано му се јавува на телефон, испраќа непотребни писма и непристојни материјали во неговиот дом во Чешир. Ова е навистина загрижувачки за Трент, кој прави се сето тоа да влијае на неговите перформанси на теренот“.

Бурната година на ѕвездата на Ливерпул дополнително беше „зачинета“ со инцидент од октомври кога за влакно избегна трагедија кога поради олуја столб од далновод се урна на патот.

На крајот на краиштата, тој неодамна го повреди коленото и ќе биде надвор од терените најмалку еден месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стив Кер стана најплатениот тренер во историјата на НБА

Објавено пред

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, ќе потпише нов, двегодишен договор со Вориорс.
Стратегот Вориорс во тој период ќе заработи 35 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Платата од 17,5 милиони годишно е највисока за тренер во историјата на НБА. .Досега, пред Кер беа Грег Попович (16), Ерик Сполстра (15) и Монти Вилијамс (13,1).

Кер е тренер на Вориорс од 2014 година, а веќе во првата сезона стана шампион.

Во изминатите девет години четири пати беше шампион, а последната титула ја освои во 2022 година.

Покрај четирите прстени што ги освои како тренер, Кер има и пет како играч, три со Чикаго и два со Сан Антонио.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет4 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија5 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија5 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија5 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија6 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија21 час

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија22 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ23 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија23 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет1 ден

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија1 ден

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија1 ден

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...