Контакт

Спорт

Не можеше да промаши – Диоп ги растури Лејкерси

Објавено пред

ЛА Лејкерс го одигра последниот натпревар во „Стејплс центарот“, арената од Божик ќе го носи името Crypto.com. Лејкерси доживеаја катастрофален пораз од Сан Антонио Спарс 110:138.

Леброн Џејмс постигна 36, а Расел Вестбрук 30 поени, меѓутоа ѕвезда на натпреварот беше Кејта Батес-Диоп. Кошаркарот четири сезони игра во НБА-лигата, има просек од 4,8 поени од натпревар. Диоп против Лејкерси постигна 30 поени, од игра не промаши ниту еднаш, од линијата за слободни фрлања промаши двапати.

Диоп имаше 8/8 за два и 3/3 за три поени. Диоп е петтиот играч што постигнал најмалку 30 поени со 100 отсто реализација од игра. Пред него тоа го направија Двајт Хауард во 2010 година, односно Никола Јокиќ, Домантас Сабонис и Томас Брајант во 2018 година.

Против Лејкерси, пред Диоп, само двајца одиграле меч со 100-процентна реализација, тоа се легендарните Вилт Чебрлен и Карл Мелоун.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Финикс ја продолжија победничката серија – Пол и Букер ѝ пресудија на Јута

Објавено пред

Финикс Санс и против Јута Џез ја потврдија одличната форма. Тимот на Монти Вилијамс на последните седум натпревари има ист толку победи. Финикс, во дербито ја побија Јута со 115:109.

Финикс се единствениот тимво лигата со едноцифрен број на порази. По дуелот со Јура, екипата од Аризона има 37 победи и девет порази. Јута го запиша 18.пораз и им го препушти третото место во Западната конференција на Мемфис Гризлис.

Крис Пол и Девин Букер, искомбинираа 60 поени во победата над Јута. Букер постигна 33 поени, а Пол забележа дабл-дабл од 27 поени и 14 скокови.

Чикаго Булс испуштија предност од 28 поени во Оклахома, но сепак славеа над Тандер 111:110.

Оклахома сити Тандер со неверојатна серија, во последната четвртина, успеаја да се вратат во натпреварот, на 30 секунди до крајот се доближија на поен негатива, но Зек Лавин со поените од слободни фрлања ги згасна нивните надежи дека ќе можат да приредат сензационален пресврт.

Никола Вучевиќ со 26 поени и 15 скокови, односно Зек Лавин со 24 поени го предводеа Чикаго. Дабл-дабл од 31 поен и 10 асистенции за Оклахома забележа Шеј Гилџес-Александер.Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос и Кокинакис минаа уште една пречка на АО

Објавено пред

Ник Кирјос и Танасис Кокинакис продолжија со блескавите изданија на Австралија опен. Австралијците изборија пласман во полу-финалето со победата над Тим Пуц од Германија и Мајкл Венус ос Нов Зеланд.

Австралиската двојка повторно приреди шоу на теренот и на голема радост на фановите забележа победа.

Кирјос и Кокинакис славеа со 7/5, 3/6, 6/3.

Поведата на дуото КК, ја обележа моментот во четвртиот гем. Кирјос буквално заби една топка во теренот, топчето силно отскокна и погоди едно момче во главата. Момчето почна да плаче, Кирјос се извини, а потоа му го подари рекетот.

Кирјос и Кокинакис за пласман во финалето ќе се борат против третите носители, Шпанците Гранољес и Себаљос.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал преку Шаповалов до полу-финалето на АО

Објавено пред

Рафаел Надал во маратонски меч од четири часа и 10 минути, преку Денис Шаповалов, избори пласман во полу-финалето на Австралија опен. Канаѓанецот успеа да се врати по негативата од два сета, но не успеа да стана третиот тенсер, кој успеал да го победи Надал по 0:2 во сетови, на гренд слем турнирите.

Шпанецот славеше против Шаповалов со 3:2 (6/3, 6/4, 4/6, 3/6, 6/3).

Надал играше сигурно во првите два сета, не му дозволи брек шанса на Шаповалов, а во исто време своите шанси максимално ги користеше.

Шаповалов првите брејк топки гиимаше во петтиот гем од третиот сет, Надал успеа да се извлече, но не успеад а се спаси во десеттиот гем, Канаѓанецот му го одзеде сервисот и намали на 2:1.

Одлично играше Шаповалов и во четвртиот сет. Клучниот брејк го направи во четвртиот гем, поведе со 3:1, а потоа лесно и го потврди брејкот.

Петтиот сет беше решен на стартот. Шаповалов, во првиот гем не успеа да му го одземе сервисот на Надал, а во наредниот гем одигра катастрофално, Шоанецот направи брејк, кој потоа и го потврди.

Надал со 3:2 избори пласман во своето седмо полу-финале на АО. Противник во полу-финалето ќе му биде Матео Беретини или Гаел Монфис.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија2 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија2 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет2 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет12 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет14 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија18 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија18 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа18 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија21 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија22 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија22 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија23 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет23 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија24 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет24 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет1 ден

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет1 ден

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет1 ден

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Досие