Контакт

Спорт

Нејмар се смири со навивачите: Тоа што се случи летото е во минатото

Објавено пред

Нејмар вели дека има „голема љубов и почит“ кон навивачите на Пари Сен-Жермен, кои претходно луто реагираа на неговите обиди во текот на летниот преоден рок да се врати во Барселона.

27-годишниот Бразилец пристигна на „Паркот на принцовите“ за рекордни 222 милиони евра во 2017 година по четири години во Барселона, но веднаш почнаа шпекулациите за неговото незадоволство во Париз кои кулминираа минатото лето, кога тој се обиде да и примора да го продадат на Барселона, договор што на крајот не се оствари.

Сезоната 2019/20 тој ја почна повреден, а кога се врати на 14 септември беше исвиркан од фановите, но по 10 гола во 11 меча односите се поправија.

„Моето пристигнување во Париз ми донесе едно од најдобрите чувства во животот. Начинот на кој навивачите ме пречекаа беше одлично. Сите знаат што се случи минатото лето, но тоа е во минатото. Денеска сум фудбалер на ПСЖ и продолжувам да го давам мојот максимум. Немам ништо против навивачите, туку чувствувам голема љубов и почит. Се надевам дека ќе ни помогнат оваа сезона да биде уште подобра“, изјави Нејмар по трилер-ремито 3:3 со Монако.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гетџи: По мечот со Хабиб, мојата мајка конечно ќе може да се пензионира

Објавено пред

Американската УФЦ-ѕвезда, Џастин Гетџи, вели дека мајка му ќе може да престане да оди на работа по неговиот саботен мегамеч против Хабиб Нурмагомедов на УФЦ 254 бидејќи тој ќе заработи доволно за да си ја осигури иднината.

Се очекува Гетџи да заработи над 3 милиони долари, без разлика дали ќе успее да го победи шампионот во лесна категорија, Нурмагомедов на Островот на борбите во Абу Даби. Неговата мајка Каролина, која по потекло е Мексиканка, работи во пошта.

„Моите родители никогаш не летале надвор од САД, а сега пристигнаа со бизнис-класа. Мојот татко Џон се пензионира пред неколку години откако 37 години работеше во рудник за бакар. А мојата мајка ќе оди во пензија по овој меч. Кога ќе почне мечот, тоа ѕвонче на почетокот ќе осигури таа да може да се пензионира по 35 години работа. Сите пари што ги заработуваа одеа кај мене и кај моите браќа и мојата сестра за да добиеме шанса“, вели Гетџи.

Американецот има скромно потекло од Сафорд, Аризона, каде што израсна со својата сестра и братот близнак и признава дека не било лесно.

„Живеевме на два часа од кој било град. Кога одевме да купуваме алишта за училиште, беше како празник за нас бидејќи возевме два-три часа. Знам колку финансиски им тежеше тоа и нема подобро чувство од тоа да си способен да го вратиш тоа“, вели Гетџи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер одбива да ги предаде трофеите од Вимблдон и Австралија

Објавено пред

Борис Бекер е обвинет дека одбива да ги предаде трофеите, вклучувајќи го и трофејот од Вимблдон од 1985 по кој стана суперѕвезда, за да ги подмири своите долгови во Велика Британија по банкротот.

52-годишниот Бекер почна процедура за заштита од банкротирање во јуни 2017 година, и пред судот во Лондон е обвинет дека ги крие информациите за своите сметки и своите поседи кои можат да бидат продадени за да се подмират долговите. Меѓу трофеите кои обвинителите ги бараат се неговиот прв трофеј од Вимблдон и тој од 1989, и трофеите од Австралија опен од 1991 и 1996 година.

Неговото судење почнува во септември 2021 година, а обвинителите тврдат дека по банкротот тој ги „сокрил“ трофеите, и префрлил над милион фунти на други сметки, вклучувајќи ги тие на своите поранешни сопруги Барбара Бекер и Шарлели Лили Бекер, а ги криел и своите акции во компанијата „Брејкинг дата корп“.

Бекер, популарниот „Бум Бум“ освои пет гренд слем трофеи во кариерата и 49 титули во сингл, собирајќи над 25 милиони долари во наградни фондови. Ако е осуден, му се закануваат неколку години во затвор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адвокат шокиран – среде пандемија ќе играат пред 10.000 луѓе во Загреб

Објавено пред

Трофејниот тренер Дик Адвокат, кој е кормилар на холандски Феенорд, е шокиран од одлуката првиот меч од новата сезона во Лига Европа меѓу Динамо Загреб и Феенорд да се игра пред публика и тоа во ек на пандемијата на коронавирусот.

Организаторите на мечот донеле одлука на трибините на „Максимир“ да има 10.000 навивачи.

На Адвокат не му е јасна таквата одлука на „модрите“, особено што Холанѓаните на својот стадион ќе настапуваат без публика.

„Тоа е луда одлука. На `Максимир` ќе има публика, а кај нас не. Секако дека повеќе сакам да се игра со навивачи, но кога ги има од двете страни. За нас, оваа ситуација е многу негативна и тоа ќе потрае“, рече тренерот.

Мечот меѓу Динамо и Феенорд се игра вечерва со почеток во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион37 минути

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија2 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет2 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет3 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија5 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија6 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа7 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија10 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион10 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет10 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија11 час

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет11 час

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија12 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет1 ден

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Досие