Контакт

Спорт

Нема рушење на „Сан Сиро“, ќе се бара друго решение

Објавено пред

Директорот на Интер, Алесандро Антонело, призна дека тие и Милан се принудени да дадат нови идеи почнувајќи со одржувањето на „Сан Сиро“, со што пропаѓа идејата легендарниот стадион да се сруши.

Ова е резултат на состанокот помеѓу Интер, Милан и градскиот совет, кој останува на тврдењето дека стадионот нема да се руши, со што целосно се менуваат плановите за изградба на нов стадион.

„Од состанокот со советот добивме индикации за одржувањето на ’Сан Сиро’ и сега работиме на разни идеи“, вели Антонело.

Претседателот на Милан, Паоло Скарони, пак, тврди дека новиот стадион би можел да биде во хармонија со сегашниот „Џузепе Меаца“.

„Советот ни кажа дека ќе продолжи да го одржува ’Сан Сиро’ во живот. Тоа е иновативна идеја бидејќи никогаш не сме виделе два стадиона на 100 метри еден од друг. Ќе видиме дали тоа може да се изведе. Ако не, тогаш ќе направиме нови идеи“, вели Скарони.

Спорт

Партнерот во двојки на Федерер обвинет за силување тенисерка

Објавено пред

Шокантни информации доаѓаат од Швајцарија. Ив Алегро (41), поранешниот партнерот во двојки на Роџер Федерер и негов близок пријател е обвинет за силување.

Нему на товар му се става дека во октомври 2014 година, во Естонија силувал австриска тенисерка која засега не го открива идентитетот. Тогаш Алегро беше вклучен како тренер во Тенискиот сојуз на Швајцарија.

Информациите се дека тенисерката изјавила дека Алегро ја приморал на секс, а медицинските извештаи делумно ги потврдиле ваквите навод затоа што постоеле повреди како модринки и гребаници. Наводите се дека Алегро, при чинот бил видно во алкохолизирана состојба.

Од неговата правна служба демантираат дека е виновен.

„Ќе бараме ослободување од сите обвиненија. Ив Алегро негира било каква одговорност и смирено го чека судењето закажано за 9 декември“ – порачаа од неговиот тим.

Федерер и Алегро често играа заедно и притоа освоија титула во Виена во 2003 година и во Хале во 2005. Неговиот најдобар ранг во кариерата беше 32 позиција во конкуренција на двојки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го договориле Ван де Бек

Објавено пред

Реал Мадрид го договориле првиот трансфер во летниот преоден рок. Според холандските медиуми по завршувањето на сезоната на „Сантијаго Бернабеу“ ќе се пресели Рони ван де Бек.

Според овие извори трансферот на талентираниот фудбалер од редот за врска ќе изнесува околу 55 милиони евра.

Реал и минатото лето се обиде да го ангажира Ван де Бек, меѓутоа тогаш Ајакс го стопираа трансферот бидејќи веќе останаа без Матијас Де Лихт и Френки Де Јонг.

Ван де Бек веројатно ќе биде замена за Лука Модриќ кој речиси сигурно ќе го напушти Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри се враќа наредната сезона

Објавено пред

Масимилијано Алегри шест месеци е без работа, откако ја раскина соработката со Јувентус по завршувањето на минатата сезона. Инаку, Алегри, се уште зема плата од Јувентус со кого освои четири титули во Серија А и два пати играше финале во Лигата на шампионите.

Алегри во изминатиот период беше поврзуван со неколку клубови. Наводно Манчестер Јунајтед и Баерн биле заинтересирани за него, а беше и во комбинација за тренер на Тотенхем. Од минатата недела тој се поврзува и со Арсенал.
Во разговор за ЕСПН тој рекол дека ќе одмори оваа сезона, односно дека на работното место ќе се врати во јуни наредната година. Не открил која е неговата можна дестинација.

„Се враќам наредниот јуни. Во текот на оваа сезона нема да му се приклучам на ниту еден клуб. Но да одам на часови по англиски јазик“, рекол Алегри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија2 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија3 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет4 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет4 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет5 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет5 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија5 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет5 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија5 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа16 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет21 час

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија22 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија23 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија24 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура1 ден

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет1 ден

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија1 ден

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Досие