Контакт

Спорт

Новак раскоматен од медведевата канџа

Објавено пред

Пишува: Ненад Живановски

Не е голема мудрост ако се каже дека еден од најглавните ликови во тениската историја ќе биде Новак Ѓоковиќ. Но, факт е дека неговото име нема да се појавува баш на секоја страница во историската читанка. Пропуштените редови со неговото име токму се испишаа во неделата ноќта.

Чекорот до вечноста, Ноле го пропушти во Њујорк, на УС Опенот, за да постане календарски гренд слем шампион. Нема сомнеж дека уште едниот Гренд Слем, кој му недостасува за да постане ГОАТ, сигурно ќе го освои, можеби уште на првиот нареден турнир, на неговиот омилен Австралијан Опен.

Меѓутоа, во една сезона да ги врзе сите големи турнири, се чини дека таквата можност тешко повторно да му се понуди. Тоа е дострел кој многу пореално би било да го постигнел на 24 години, отколку десет години подоцна.

Со секоја година плус во животот, тој се доближува кон крајот на тениската кариера, а доаѓачките „млади лавови“ итаат кон својот врв. Медведев тоа го покажа ноќеска, Зверев на Олимписките игри во Токио, а поскромно, но заканувачки, и Циципас на Роланд Гарос и Беретини на Вимблдон.

Проблемот на Новак се покажа дека е неговото до пред некоја година најсилното оружје – победничкиот менталитет. Самоуверен дека победникот зема се, на крај таа самоувереност му го зема најважното оваа сезона – календарскиот гренд слем. Желбата, после трите освоени гренд слемови, да освои и две злата на Олимписките Игри во Токио – сингл и мешовит дубл, придонесе да има и дабл пораз. Првин на ОИ, потоа на УС Опен.

Веднаш после триумфот на Вимблдон, кога ја донесе одлуката да игра во Токио, а потоа да го нападне календарскиот ГС, поранешниот негов тренер Борис Бекер изјави дека преголемата амбиција на крај ќе му дојде до главата. Слично пишуваа и некои други германски новинари, специјализирани за тенисот.

Пристрасната и нереална српска јавност и новинари тоа го протолкуваа како завист на Германците Ноле да не ѝ го превземе историскиот и единствен подвиг на Германката Штефи Граф, која има освоено календарски ГС и злато на ОИ во Сеул. За порационалните од српските навивачи, јасно беше дека својот авторитет и стручност еден Бекер не би ги коцкал поради некои ирационални патриотски мотиви, туку едноставно го кажуваше она што го мислел, а се темелело на неговото акумулирано играчко и тренерско знаење.

Секако дека намерата на Ноле беше искрена, благородна и можеби додворувачка до српската јавност да настапи во Токио, после разочарувањето кое им го приреди НБА ѕвездата Никола Јокиќ, да не игра за српската кошаркарска репрезентација. Меѓутоа, против природата никој не може, па ни Ноле. Биологијата е неумолива и колку год тој да тврди дека за него годините се само бројка, сепак неговите години сѐ повеќе го доближуваат до ветераните, а го оддалечуваат од младоста. Брчките околу очите, кои можат да му се забележат, само потврдуваат колку природата е немилосрдна и бескомпромисна.

Тоа е она што прво мора да го расчисти во главата Ноле – еликсир за вечна младост нема, а и дрвениот крст од Хилендар, кој го носи околу вратот, го чува од фаустовското искушението да му ја продаде душата на ѓаволот за вечна младост. Затоа сметам дека тоа ќе биде еден од поголемите проблеми за Ноле во годините кои доаѓаат – како да ја совлада својата нарцисоидност и суетност. На последниот Вимблдон, имав привилегија да го прашам токму за тоа – како ја оценува својата физичка сила, односно дали има направено анализа за metabolic age, која на Надал му покажала дека телото на 34 години му е истрошено како да е 40 годишен. Ноле ми одговори дека сѐ уште немал направено таква анализа (во што се сомневам), но, и ми возврати со прашање – дали од неговата игра ми се чини дека изгледа како тинејџер. Не сум психијатар, но во ваквото размислување има елементи за нарцисоидност и неподготвеност да се прифати фактот дека старее.

Но, да не го разапнуваме само Ноле. Таквата ментална самовљубеност е типична за секој спортист, а кај врвните спортисти уште повеќе е изразена. Навикнати се на популарност, да се центар на внимание, а топ резултатите да ги сместуваат во вечност. Она што не смее Ноле да го направи е да ѝ се предаде на суетата и да поверува дека постигнатите резултати во минатото и во иднина ќе бидат причина рефлекторите постојано да бидат вперени во него. Резултатите и триумфите ќе постанат само бројки и статистика, а честа ќе му се укажува само на куртоазни приеми и почесни ложи на тениските турнири.

Како сега на Род Лејвер или Бјерн Борг, кои во свое време, исто така, ја пишуваа тениската историја. Едноставно, ќе дојдат некои нови дечки, нова младост, нова енергија, нова популарност. Веројатно со послаби резултати, но, сепак нови, актуелни и атрактивни.

Тоа е проблемот на Роџер Федерер, кој никако не може да се помири со суровата вистина дека конечно треба да си го избере статусот на „поранешен тенисер“. И затоа упорно одбива спортски и чесно да се откаже од тенисот и да го продолжи животот барајќи во него некои нови задоволства. Рафаел Надал е вистинската опција за углед за Ноле и за секој друг тенисер на кого му се ближи крајот на кариерата – свесен е за своите квалитети, слабости, возраст и повреди и, согласно тоа, ја планира сезоната. Крајот на кариерата веќе го најавува и не гледа ништо трагично во тоа.

Новак во последните години покажа дека неговиот максимум е врвно да ја започне сезоната – Аустралијан опен со леснотија да го освои, со добра жребка и добри резултати, па и триумф да постигне на Роланд Гарос и сезоната победнички да ја заврши на Вимблдон. За УС Опен и завршниот турнир во Лондон, јасно е дека во длабоко начнатата четврта деценија од животот, веќе нема сили да истурка со истата енергија и свежина како ја започнал годината на Аустралијан Опен.

На крајот збор-два за неделното финале во Њујорк. Ноле беше раскоматен од медведевата канџа. Важноста на мечот можеби му беше поголема од било кој претходен финален меч. Но, Ноле имал и потежок, па и посрамен пораз, како оној на Роланд Гарос во 2019 година, кога загуби од Надал 3-0, со прв сет 6-0.

Како што тогаш Новак успеа да се врати, сигурно и сега ќе се врати и ако го загуби календарскиот гренд слем, најверојатно ќе постане ГОАТ. Верувам, уште на претстојниот Аустралиан опен во јануари 2022.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Епскиот камбек на Милан комплетиран со еден од најсмешните автоголови во историјата

Објавено пред

Милан успеа да го заддржи темпото со лидерот во Серија А, Наполи, откако имаше неверојатен камбек во второто полувреме за да се врати од 0:2 за 3:2 победа над Хелас Верона и покрај тоа што тимот им е „десеткуван“ со повреди и позитивни случаи на КОВИД-19.

Првото полувреме беше за заборав за „росонерите“ – Џанлука Капрари уште во 7. минута го донесе тимот на Игор Тудор во водство, за во 24. минута, Антонин Барак од пенал да зголеми на 0:2. На тоа се надоврза и повредата на Анте Ребиќ, кој мораше да биде заменет во 36. минута од мечот.

Сепак, „росонерите“ не се предадоа – во 59. минута, Оливие Жиру намали на 1:2, пред во 76. минута, Френк Кеси од пенал да израмни на 2:2. Тука беше и враќањето на 40-годишниот Златан Ибрахимовиќ во игра во 77. минута, за една минута подоцна, дефанзивецот на Верона, Корај Гунтер да си постигне многу смешен автогол за 3:2.

Со трите поени, Милан се искачи на првото место во Серија А со 22 поени, пред Наполи, кои утре ги пречекуваат Торино. Верона се на 12. место со 8 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Најбизарниот црвен картон во историјата – Луиз Фелипе го провоцираше пријателот Кореа

Објавено пред

Во италијанското дерби помеѓу Лацио и Интер имаше многу интересни, комични, контроверзни моменти, но крајот на мечот беше навистина неверојатен откако Луиз Фелипе доби црвен картон за тоа што му скокна на грбот на својот близок пријател Хоакин Кореа, а судијата Ирати го сфати тоа како провокација.

Кореа, заедно со тренерот Симоне Инзаги, во текот на летниот преоден рок премина во Интер, и по победата во дербито додека одеше разочаран до соблекувалната, Фелипе скокна на него, а тој го оттргна.

Фелипе беше во солзи по картонот, тврдејќи дека сакал да се пошегува со својот близок пријател.

Дефанзивецот на Лацио, Патрик призна дека Луиз Фелипе направил погрешна проценка.
„Тројцата сме добри пријатели и мислам дека двајцата згрешија. Луиз Фелипе требаше да знае дека Туку само што загубил меч и нема да е расположен за шеги. Се чувствувам малку виновен бидејќи јас му кажав да оди и да се обиде да го развесели. Вистинска штета и сега двајцата ќе мораат да ги средат своите односи“, вели Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор како ѕвезда во Рим, го крштеваше синот во Ватикан

Објавено пред

Покрај средбата со тренерот на Рома, Жозе Мурињо, УФЦ легендата Конор Мекгрегор ја искористи посетата на Рим да го крсти својот син Рајан во Ватикан, а на улиците на „вечниот град“ беше опседнат со фанови.

Иако во последниот меч во УФЦ кафезот, тој загуби од лутиот ривал Дастин Поаире на УФЦ 264, тој останува мегаѕвезда што го покажа со фрлањето на безбол топчето на меч на Чикаго Кабс, со посетата на Мајами, и сега со посетаа на италијанската престолнина.

Заедно со неговата долгогодишна партнерка Ди Девлин и нивните деца Конор Јуиор, Ријан и Кроја, како и неговата мајка Маргарет и сестрите Ерин и Оифи, тој беше во Ватикан, најсветото место за католиците за да го крштева Рајан.

Покрај тоа, тој предизвика и мал хаос во хотелот „Де ла виле“ во Рим, каде што резервираше цела тераса за неговата вечера, а италијанските фанови го сопираа на улиците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија4 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија4 часа

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија5 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ7 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија8 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија11 час

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија12 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија14 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ2 дена

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија2 дена

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија2 дена

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие