Контакт

Спорт

Осмиот носител се повлече од АО

Објавено пред

Каспер Руд, осмиот носител на Австралија опен, се повлече од турнирот. Норвежанецот во неделата на тренингот си го повредил глуждот.

dobivaj vesti na viber

Руд е еден од играчите што ја обележаа минатата година. Во 2021 тој забележа 50 победи, освои пет трофеи.

На неговото место ќе игра „лаки“ лузерот, Роман Сафјулин. Рускиот тенисер е петтиот „лаки“ лузер што влезе на турнирот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона преку Олимпијакос до третото место во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Барселона го освоија третото место на завршниот турнир во Белград. Дуелот на поразените полу-финалисти, помеѓу Барселона и Олимпијакос заврши со резултат 84:74.

dobivaj vesti na viber

Барселона уште на стартот најави добар натпревар. Олимпијакос одигра лошо на двете страни од теренот, што им донесе предност на Шпанците од 10:2. Дури на крајот од првата делница Грците фатија приклучок. Везенков во последната секунда намали на 20:18.

Во втората четвртина црвено-белите од Пиреја одиграа многу подобра одбрана, но доминираа загубените топки на двете страни.

По 15 минути игра ги имаше дури 13.

Олимпијакос успеа да поведе, но на крајот од првото полувреме следуваше нова серија на Барселона. Сертак Шанли беше одличен, па на одмор се замина со 45:38.

Почетокот на третиот дел беше сличен на почетокот на натпреварот. Барса предводена од Миротиќ успеа да се одлепи на разлика од 15 поени.

Меѓутоа, кога се чинеше дека се е готово, Везенков ги крена на нозе навивачите од Пиреја, а тоа влијаеше на големото враќање на грчкиот тим.

Во решавачката четвртина Олимпијакос се доближја до 68:65, Јасикевичиус побара тајм-аут, а потоа играчите на грчкиот тим со серија грешки им овозможија на противниците да се одлепат на разлика од девет поени и да го добијат натпреварот.

Миротиќ беше најдобар со 19 поени (7/10 за два, 1/1 за три), 4 скока и 4 асистенции, Шанли додаде 16, Хигинс 11, Дејвис 10, а Калатес имаше 9 поени, 8 скока и 13 асистенции.

Во поразениот тим Саша Везенков постигна 20 поени со 11 скока, Слукас запиша 14 и 7 асистенции, Мекисик 11, а Тајлер Дорси 10.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил за Катар ќе се подготвува во Европа

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Бразил од 14. ноември ќе се подготвува во Европа за Светското првенство во Катар на локација која допрва ќе се утврдува.

dobivaj vesti na viber

Ова го потврди и координаторот на Фудбалскиот сојуз на Бразил, Жунињо Паулиста, кој исто така рече дека тимот ќе пристигне во Катар на 19. ноември, пет дена пред првиот натпревар на Светското првенство против Србија.

Други ривали на Бразил во групата Г се Швајцарија и Камерун.

„Ќе се собереме во Европа за играчите кои играат таму да стигнат побрзо. Овој пат имаме само една недела подготовки, така што ќе значи секкој ден што можеме да го заштедиме“, изјави Жунињо.

Бразил пред четири години ги започна подготовките во Рио де Жанеиро, потоа десет дена се пресели во тренинг центарот на Тотенхем во Лондон, а потоа отпатува за Русија.

Репрезентацијата на Бразил загуби во четвртфиналето од Белгија на СП 2018 со 2:1.

Бразил следниот месец ќе одигра два пријателски натпревари во Азија – против Јужна Кореја во Сеул и против Јапонија во Токио.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски на пречекот на трофејот на Светското првенство на ФИФА

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промотивниот настан за пречекот на ФИФА трофејот, во рамки на глобалната турнеја во пресрет на Светското фудбалско првенство, коешто ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември оваа година во Катар.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски го оцени како фудбалска историја доаѓањето на славниот трофеј меѓу македонските навивачи и вљубеници во фудбалот, во присуството на бразилската фудбалска легенда Жилберто Силва.

Пендаровски упати благодарност до организаторите за можноста и честа Северна Македонија да биде една од земјите домаќини на овој значаен спортски трофеј, информираа од неговиот кабинет.

„Нема поголемо задоволство, не само меѓу љубителите на фубалот и спортот, дека еден ден во блиска иднина, наместо претседателот на државата да го има во раце овој трофеј, капитенот на нашата фудбалска репрезентација да го крене високо и да го имаме постојано во просториите на ФФМ”, порача Пендаровски.

Македонија е меѓу 51 држава опфатени со промотивната турнеја, во која се вклучени и сите 32 земји-учеснички на Светското фудбалско првенство во Катар.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа42 минути

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет2 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа3 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија4 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет4 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа9 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа9 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа10 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа10 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион11 час

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија23 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија23 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 ден

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа1 ден

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...