Контакт

Спорт

Пак без шанса – четири порази во низа за Џенова

Објавено пред

Андриј Шевченко не успеа да ја врати самодовербата во најстариот италијански фудбалски клуб Џенова откако популарните Грифоне со Горан Пандев како стартер против неговиот поранешен клуб загуби со 3:1 од Лацио на „Олимпико“ во меч од 18. коло во Серија А.

dobivaj vesti na viber

Педро во 36. минута го скрши отпорот на Џенова за 1:0 водство, а во второто полувреме капитенот Франческо Ачерби во 75. минута и Матија Ѕакањи во 81. минута ја осигурија победата на тимот на Маврицио Сари. Филипо Мелегони во 85. минута успеа да намали на 3:1.

Џенова останува претпоследна во Серија А со само 10 освоени поени, два помалку од Специја, а Лацио сега е осми со 28 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore


©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Карвахал тргна да се тепа со третиот голман на Барселона

Објавено пред

Барселона вчера во „Ел Класико“ го победи Реал Мадрид со 2:1 и го направи клучениот чекор кон освојувањето на шампионската титула.

dobivaj vesti na viber

Барселона победи со голот на Франк Кеси постигнат во самиот финиш на натпреварт,

Десниото бек на Реал, Дани Карвахал, по натпреварот ги загуби нервите, видно исфрустриран од поразот, па влезе во конфликт со третиот голман на Барселона, Арнаут Тенас.

Тенас не не се повлече пред искусниот фудбалер, беше подготвен физички да се пресмета со Карвахал.

На крајот ситуацијата ја смируваа нивните соиграчи Тибо Куртоа и Роналд Араухо, кои ја задржаа ладнокрвноста и навреме реагираа за да ги разделат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Свирежите за Меси од „Паркот на принцовите“ се слушнаа до Каталонија

Објавено пред

Лионел Меси минува низ најтешкиот период во ПСЖ. Аргентинецот беше исвиркан пред и по натпреварот со Рен, кој „светците“ го загубија (0:2). За разлика од Меси, неговиот поранешен клуб, Барселона ги живее најдобрите моментит уште од неговото заминување во Париз.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на ПСЖ го означија Меси за најголем виновник, за лошите изданија и елиминацијата во осминафиналето во Лигата на шампионите.

Во контекст на ова одат и медиумските шпекулации дека во ПСЖ се премислиле и дека нема намера да му понудат нов договор на Аргентинецот.

Еден од капитените на Барселона и херојот на синоќешното „Ел Класико“, Серхи Роберто јавно му порача на Меси дека со раширени раце го чека соблекувалната.

„Кој не би бил подготвен за враќање на Лео? Не зборуваме многу за тоа, бидејќи тоа е тема за која одлучуваат тренерот и претседателот, но ние играчите ќе го пречекаме со раширени раце. Меси не го заслужуваат третманот што го добива во Париз“, рече Роберто.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо вербално го нападнал претседателот на Лацио

Објавено пред

Лацио, вчера во „Дерби дела капитале“, со 1:0 ја победи Рома. Мечот го реши Закањи во второто полувреме. Рома, речиси еден час играше со фудбалер помалку, бидејќи поради два жолти каротни беше исклучен Ибањез.

dobivaj vesti na viber

По завршувањето на натпреварот, пред соблекувалните вербална пресметка имале Жозе Мурињо и претседателот на Лацио, Клаудио Лотито се судрија во соблекувалната.

Мурињо поради суспензија беше на трибините, но добил дозвола од Фудбалскиот сојуз на Италија, да може да влезе во соблекувалната по завршувањето на натпреварот.

Според медиумите, се започнало кога капитенот на Лацио, Алесио Ромањоли славел пред соблекувалната на Рома, поради што неговиот соиграч од репрезентацијата Џанлука Манчини му рекол дека е „го..о.

Првиот човек на Лацио, Клаудио Лотито, додека се обидувал да ги разели фудбалерите, налетал на нервозниот Мурињо.

„Што гледаш?“, наводно извикал Португалецот во правец на првиот човек на Лацио, на што Лотито му возвратил: „Јас сум претседател на Лацио. Кој си ти? Ова е мојата куќа и не треба ни да си тука“.

Неофицијално, имало и конфликт меѓу Луис Алберто од Лацио и помошникот на Жозе Мурињо, Салваторе Фоти, па директорот на Рома, Тиаго Пинто ја смирил ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Свет2 часа

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше еден од најследените во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот...

Топ3 часа

Македонецот кој загина во сообраќајката кај Врање имал 25-години, се враќале кон кафеана поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата „Партизански пат“ во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија4 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитни перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот „Партизански одреди“ во Карпош 4, спроти трговскиот центар Антико. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија4 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет4 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет4 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа19 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...

Вести2 дена

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа...